שתף קטע נבחר

מקורבי שרון: "אם נפסיד, נצטרך לקבל הכרעות קשות"

על-רקע הסקרים האחרונים, כינס ראש הממשלה את יועציו לדיון דחוף. הדף את סיסמת מטה המתנגדים נגדו בתוך הליכוד: "מי שמאמין בי חייב להצביע בעד ההתנתקות, אי אפשר לשחק בנושא הזה". הוא "אפילו לא רוצה לחשוב" על מצב של תבוסה במשאל, "שיהיה ניצחון גדול לחמאס ולערפאת". אלי לנדאו לא מודאג מהפסד: "אפשר ללכת למשאל-עם כולל, הליכוד לא יקבע"

"אני אנצח במשאל. אני לא רוצה לחשוב לרגע מה יקרה אם לא". כך אמר הבוקר (יום ה') ראש הממשלה, אריאל שרון, בראיונות שהעניק לתחנות הרדיו. יועציו מבהירים כי מדובר בהצבעת אמון: "ביום שני הקרוב, או שנפתח בקבוקים - או שראש הממשלה יצטרך לקבל החלטות קשות. ישנן הרבה אפשרויות. גם התפטרות היא אפשרות ריאלית".

 

שלושה ימים לפני המשאל המכריע בקרב מתפקדי הליכוד, והלחץ בסביבתו של ראש הממשלה מאמיר לשיאים שכמותם טרם נראו: משאל גולשי ynet, אמנם, מצביע על ייתרון מובהק לתומכי התוכנית בקרב כלל הציבור ואלה שמזוהים עם הליכוד, אולם בסקרי דעת הקהל שמתפרסמים הבוקר בעיתונים, מקרב מתפקדי התנועה - לראשונה, שרון מפסיד.

 

לאור הסקרים המדאיגים, כינס הבוקר ראש הממשלה את יועציו הקרובים להתייעצות דחופה, כדי לבחון דרכי פעולה לימים הקרובים. בלשכת שרון מאמינים כי "בליכוד הולכים עם האנדר-דוג", כך שאולי הסקרים דווקא יביאו שוב להיפוך המגמה.  

 

במהלך הפגישה הורה שרון ליועציו להחריף את המסרים בנוגע להשלכות שיהיו לדחיית תוכניתו במשאל המתפקדים. יועצי שרון אמרו כי "המשמעויות של דחיית התוכנית יהיו כבדות מאוד, ויחרגו אף מעבר לנושא הפוליטי. יהיו לכך השפעות בתחום הכלכלי, ובהכנסת ישראל לבידוד בינלאומי".

 

אלי לנדאו: "עוד אפשר ללכת לעם"

 

בסביבת שרון כבר נראים ניצנים של ביקורת, סביב האופן בו התנהל הקמפיין. כמה מהגורמים כבר אינם שוללים את האפשרות שבסופו של דבר יישלף "נשק יום-הדין", ושרון יאיים בהתפטרות במקרה שלא יצלח את המשאל. ואולם גורמים אחרים מקרב אנשי שרון דחו את האפשרות: "אין כל היגיון בהתפטרות של ראש הממשלה, משום שהדבר לא יביא לבחירות חדשות, אלא רק לחילופי שלטון - בין שרון לנתניהו".

 

אלי לנדאו, ממקורבי ראש הממשלה, העריך בשיחה עם ynet שהפסד במשאל לא יביא להתפטרותו של שרון: "אם חלילה הליכוד לא יתמוך בתוכנית, לדעתי, על ראש הממשלה ללכת למשאל-עם כולל, ולאחר מכן להביא את התוכנית לאישור הכנסת. עם כל הכבוד, הליכוד לא מחליט בשביל כל העם. זו דעתי כחבר ליכוד וכמצביע".

 

לנדאו יודע היטב ששרון התחייב לקבל את תוצאות, אך הוסיף: "הוא יכול לשנות את עמדתו - כפי שכבר עשה בעבר, אחרי שאמר, 'דין נצרים כדין תל-אביב".   

 

אנשי שרון לא מדברים על אפשרות להליכה לבחירות, אך מודים: "אם נפסיד, מדובר בפירוש במצב בו יהיה לראש הממשלה קשה מאוד לנהל את ענייני המדינה. הוא רואה בהצבעה על תוכניתו הצבעת אמון. מתפקדי הליכוד צריכים להבין שזו הכרעה היסטורית, ושמעבר לשאלה הפוליטית, המשמעויות של הפסד יהיו כבדות מאוד".

 

שרון: "סקטור קטן לא יקבע"

 

אמש, בשיחה עם כתב "ידיעות אחרונות", שמעון שיפר, האשים שרון את יריביו בימין ב"שקרים ביודעין, גסות-רוח וניבולי-פה". את המתנחלים הגדיר "אנשים אמיצי-לב, אולם סקטור קטן במדינת ישראל".

 

"אם הליכוד רוצה להנהיג את המדינה", כך אמר ראש הממשלה, "הוא חייב לנהוג לפי האינטרסים של רוב הציבור, גם אם סקטור מסוים נפגע. אני בטוח שהימין הקיצוני לא יצליח להפיל שוב את ממשלת הליכוד, כפי שעשה בעבר".  

 

בראיון ל"קול ישראל" אמר שרון כי הרכב הממשלה הנוכחי הוא טוב, והביע תקווה שמפלגות הימין לא יעזבו את הקואליציה. הוא נמנע מלאיים בהתפטרות במקרה של תבוסה במשאל, אך הבהיר כי המשאל הוא בבחינת הצבעת אמון בו ובדרכו. "אי אפשר לתמוך בי ולהצביע נגדי", אמר, בהודפו את סיסמת מטה "הליכוד שלנו" בראשות השר לנדאו: "אוהבים אותך שרון, מצביעים נגד".  

 

"את מה שאני מבטיח אני גם מקיים", אמר ראש הממשלה. "אני חוזר ואומר, אני מפנה את עזה. מי שרוצה אותי מבין שרק בדרך הזאת אוכל למלא את הבטחתי להביא ביטחון ושלום. מי שמאמין בי חייב להצביע בעד תכנית ההינתקות. אי אפשר לשחק בנושא הזה".

 

לדעת שרון, הפסד במשאל פירושו "הניצחון הכי גדול של ערפאת והחמאס". לדבריו, "הם נמצאים בהיסטריה. הם יודעים היום שהתכנית הזאת היא המכה הכי קשה להם מאז מלחמת העצמאות. לו זה היה ניצחון שלהם, הם לא היו מרעישים עולמות היום". בנוסף מזהיר שרון מ"וויתור על חבילת ההישגים" שקיבל מן הנשיא בוש.  

 

ראש הממשלה חזר על קריאתו המפורסמת, הזכורה מן היום בו התמודד נגד בנימין נתניהו על הנהגת הליכוד: "לכו להצביע".    

 

בינתיים, הבית-הלבן מתגייס במאמץ של הרגע האחרון לסייע לשרון להעביר את תוכניתו המדינית. דוברים מטעם הממשל הבהירו הלילה כי אין לנשיא בוש כל כוונה לחזור בו מהמכתב הנשיאותי שהפקיד בידי ראש הממשלה, וכי ההבנות שהושגו בפסגת וושינגטון מחייבות אותו.  


פורסם לראשונה 29/04/2004 07:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן  באו-באו
אי אפשר לשחק. שרון
צילום: פייר תורג'מן באו-באו
צילום: רויטרס
התגייסות של הרגע האחרון. בוש בפסגה האחרונה עם שרון
צילום: רויטרס
צילום: ג'רמי פלדמן
"עם כל הכבוד לליכוד". לנדאו
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: סבסטיאן שיינר
סיסמת המתנגדים. לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים