שתף קטע נבחר

השר לשעבר סאלח טריף נידון ל-6 חודשי מאסר

הורשע בדצמבר אשתקד בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים. טריף תיווך בעסקה כדי להסדיר אזרחות ישראלית לידידו הפלסטיני חוסני בדראן, במהלכה מסר למנהל לשכת האוכלוסין במשרד הפנים מעטפה עם 2000 דולר. עונשו: קנס ו-24 חודשי מאסר, מהם 6 בפועל - שיומרו בעבודות שירות

בית-משפט השלום בראשון-לציון גזר בצהריים (יום ה') 24 חודשי מאסר, מהם 6 בפועל, על השר לשעבר סאלח טריף (עבודה), שהורשע בדצמבר אשתקד בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים. חודשי המאסר יומרו בעבודות שירות, ובנוסף, נדרש טריף לשלם קנס של 25 אלף שקלים.  

 

טריף הבהיר כי יערער לבית-המשפט המחוזי: "אנו בטוחים כי המחוזי יבטל את ההרשעה המוטעית, ויתקן את העוול", אמר. "אתם מאמינים שאדם נורמלי במעמדי היה נותן 2,000 דולר שוחד?" כשנשאל האם הוא סבור שהרשעתו ועונשו קשורים להיותו דרוזי, השיב: "מה אתם חושבים?"

 

השופט יהודה פרגו כתב בגזר הדין כי "לאור חומרת מעשיו של הנאשם הוא ראוי לעונש אשר יבטא את סלידת הציבור ובית המשפט למעשי העבירה אותם הוא ביצע. יש להטיל על הנאשם עונש אשר ייכלל בו מרכיב של מאסר בפועל, לצד עונשים נוספים".

 

עם זאת הוסיף השופט כי "בהתחשב בכל אותם נימוקים לקולה העומדים לזכותו של הנאשם, דעתנו היא כי ניתן במקרה זה לאפשר לנאשם לבצע את העונש בדרך של עבודות שירות. בכך סבורים אנו, יימצא האיזון הראוי בין הנסיבות לחומרה ובין כל אותן הנסיבות לקולה, העומדות לנאשם לזכות ולעזר ביום הדין".

  

מהרשעתו של טריף עלה כי בשנת 1999, כאשר שימש כיושב ראש ועדת הפנים של הכנסת, פעל להסדיר אזרחות ישראלית לידידו חוסני בדראן, תושב הרשות הפלסטינית. בדראן ניסה, משנת 1993 ואילך, להשיג אשרה ורשיון לישיבת קבע בישראל, אולם משרד הפנים דחה את בקשותיו. 

 

השר טריף פנה למנהל לשכת האוכלוסין דאז במשרד הפנים, רפי כהן, עימו היה בקשרים אישיים. הוא ביקש ממנו לסייע לבדראן לקבל אשרה לישיבת קבע בישראל ובאחד המקרים אף הביא את בדראן לפגישה בלשכתו של כהן.

 

השר לשעבר טילפן לכהן והשניים נדברו להיפגש על אם הדרך בכביש ירושלים-תל אביב. בפגישתם מסר השר לשעבר מעטפה למנהל לשכת האוכלוסין ובה 2,000 דולר - כשוחד על הסדרת האזרחות לבדראן.

 

בעקבות כך, נרשם בדראן באורח פיקטיבי במשרדי רשות האוכלוסין כגרוש מאשתו הפלסטינית, תושבת השטחים מאז שנת 1996. בו ביום נישא בדראן לילנה בוטיוגין, תושבת ישראל, בנישואים פיקטיביים.

 

טען: נרדפתי כי אני דרוזי

 

לאחר קבלת הכספים הפנה כהן את בדראן ללשכת מינהל האוכלוסין בפתח תקווה ונקב בשמה של פקידה, אליה עליו לפנות. בדראן הגיש שם בקשה לאיחוד משפחות עם בוטיוגין.  על אף שבדראן או בוטיוגין אינם תושבי פתח תקווה, פנה טריף טלפונית לסגנית מנהל הלשכה בפתח תקווה, וביקש ממנה לטפל בבקשה. גם כהן עצמו שיגר מספר תזכורות ללשכת מינהל האוכלוסין בעיר וביקש להתעדכן בהתקדמות הטיפול, אולם עקב התנגדות המשטרה, הבקשה סורבה.

 

בהכרעת הדין בה הורשע טריף נכתב כי "טריף, כאיש ציבור מרכזי, חבר כנסת ויושב ראש ועדת הפנים של הכנסת פעל לקידום בקשת חברו. כשהוא יודע שהבקשה מושתת על נישואים פיקטיביים ויודע את הכזב שבמצג". עוד נכתב כי טריף פעל "תוך ניצול מעמדו, קשריו וכוחו הפוליטי -  כל אלה מהווים במפורש מרמה והפרת אמונים של הנאשם כלפי הציבור והחובה לפעול על פי החוק. בכך פגע טריף, עובד הציבור, באמון הציבור ובמערכת השלטונית".

 

השר לשעבר ניסה לטעון במהלך המשפט כי הוא הועמד לדין רק בשל היותו בן לעדה הדרוזית. על כך כתבו השופטים: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונו של הנאשם לגרור את כל העדה הדרוזית לתוך דל"ת אמותיו של הליך משפטי פרטני זה. למותר לציין, כי לא העדה הדרוזית היא העומדת לדין, כי אם הנאשם עצמו, על המעשים המיוחסים לו בכתב האישום".


פורסם לראשונה 29/04/2004 10:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
טריף בבית המשפט: "אדם במעמדי ייתן שוחד?"
צילום: אבי כהן
צילום: עטא עוויסאת
מסר 2000 דולר במעטפה. אילוסטרציה
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים