שתף קטע נבחר

"המורדים" בליכוד: ביום שני נתייצב מאחורי שרון

לאחר חודשים של קרע במפלגת השלטון, מבטיחים מתנגדי ההתנתקות: נציג ליכוד מאוחד. גורמים בסביבת שרון כבר הרימו ידיים, אך הוא ממשיך במרתון שיחות טלפון וראיונות לתקשורת, ומשוכנע: ננצח. מופז: אחוז המתלבטים יכול להטות את הכף. המתנחלים, שהגיעו בשבועות האחרונים כמעט לכל בית מתפקד, נערכים ליום ראשון כמו למבצע צבאי: מתנדבים יפשטו על הקלפיות ויציעו שירותי הסעה. ביש"ע הוכרז יום שבתון

דריכות שיא בליכוד: מחרתיים (יום א') ילכו מתפקדי המפלגה לקלפיות, כדי להכריע בסוגייה הרת גורל - בעד או נגד תוכנית ההתנתקות, במסגרתה תיסוג ישראל מרצועת עזה ותפנה ארבע התנחלויות בצפון השומרון.  

 

443 הקלפיות ייפתחו בשעה 8:00 ויינעלו ב-22:00. התוצאות יזרמו למצודת זאב בתל-אביב, ויתפרסמו במהלך הלילה.

 

 

ראש הממשלה החליט להגיש את תוכניתו למשאל המתפקדים לאחר לבטים כבדים, והבטיח כי תוצאת המשאל תחייב אותו. משעשה כן, ולאור תוצאות פסגת וושינגטון, עברו בזה אחר זה שרים בולטים למחנה התומכים בתוכנית. ואולם, בשבוע האחרון התהפכה המגמה בסקרים: מרוב של יותר מ-15 אחוזים, עברו תומכי התוכנית לצד המפסיד, בפער של עד 8 אחוזים. כעת מתמקד הקרב על שכנוע המתלבטים, שלפי הסקרים, מספרם נותר גבוה יחסית.   

 

בסביבת שרון עוקבים בעיניים כלות אחר הסקרים. כמה מאנשיו כבר הרימו ידיים, והחלו לדבר על "החלטות קשות" אותן יצטרך ראש הממשלה לקבל ביום שאחרי. אולם לטענתם, שרון עצמו אופטימי, ומשוכנע שיצלח את המשאל. את סוף-השבוע הוא ינצל לראיונות נוספים לכלי-התקשורת ולשיחות טלפון מרתוניות עם פעילים וראשי סניפים, בניסיון לשכנעם לתמוך בתוכנית ולהביא את חבריהם לקלפי.   

 

בשבועות האחרונים סיירו בשטח כמה מבכירי השרים התומכים בהתנתקות. השר אולמרט חרש את הארץ ב"אוטובוס ההתנתקות", ואילו שר הביטחון, שאול מופז, דיבר מעל כל במה על ייתרונות התוכנית, והאופן בו היא תחזק את ביטחון המדינה. היום, בכנס ראשי ערים בנתניה, אמר מופז כי אחוז המתלבטים הוא שיקבע, "ויכול להטות את הכף לטובת התוכנית".  

 

שר הביטחון, שכבר העלה בשיחות סגורות אפשרות לעריכת משאל-עם במקרה של תבוסה, דחה את דברי הביקורת על התוכנית, והוסיף כי כבר הוכנה תוכנית לפינוי היישובים. על המציאות בעזה ביום שאחרי, אמר: "הרשות לא רוצה שהחמאס ישתלט, אין לי ספק שתוכנית השיקום הכלכלית תעלה את הגורמים הפרגמטיים, מבלי שאנקוב כאן בשמות".

 

ביום המשאל עצמו תינתן לשרון אפשרות נוספת להעברת מסרים בפתח ישיבת הממשלה, שאמורה להיות קצרה מהרגיל. לאחר הישיבה ייפגש ראש הממשלה בלשכתו עם מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, וכך יזכה להזדמנות צילום נוספת. לאחר מכן, בשעות הצהריים המוקדמות, יצביע בנוכחות עשרות צלמים ועיתונאים בקלפי בשדרות.

 

"נציג ליכוד מאוחד"

 

מתנגדי התוכנית בתוך הליכוד אינם רגועים, גם נוכח הסקרים המחמיאים. ביום הגורלי יאיישו אנשיהם את המטה ברחוב המסגר 5 בתל-אביב, לשם יזרמו עדכונים שוטפים על שיעורי ההצבעה במחוזות השונים. אנשי המטה יפקחו על הצעד הלוגיסטי: הבאת בוחרים ממקומות מרוחקים, חלוקת חומר הסברה ועוד.

 

חברי הכנסת והשרים חולקו בין האזורים השונים בארץ: גילה גמליאל וגלעד ארדן יישלחו לדרום, אהוד יתום יעלה צפונה, יולי אדלשטיין יופקד על אזור השרון וגדעון סער יסייר בתל-אביב.

 

בכינוס שקיימו היום הבהירו ח"כים המתנגדים לתוכנית, כי "יתייצבו מאחורי ראש הממשלה בכל מקרה". סגן השר מיכאל רצון, ראש צוות ההסברה במטה "הליכוד שלנו", אמר: "אנו נחושים בדעתנו לפעול כדי שהתוכנית תרד מהפרק, אבל ביום שני נתייצב מאחורי ראש הממשלה כאיש אחד, ונציג ליכוד מאוחד".  

 

את עיקר המאמץ נגד התוכנית ביום המשאל, כמו גם לאורך כל הקמפיין, ירכזו אנשי יש"ע. אלפי מתנדבים מיהודה, שומרון ועזה התגייסו למען המטרה. בשבת יפקדו המתנחלים בתי-כנסת, כדי לדבר על ליבם של מתפקדי הליכוד. ביום ראשון יוקם החמ"ל המרכזי בנווה-דקלים שבדרום הרצועה, לשם יגיעו כל העדכונים מחמ"לים קטנים יותר, אשר יוצבו בגוש קטיף, בגדה וברחבי הארץ.

 

שירותי ההסעה של יש"ע

 

המתנחלים, שבשבועות האחרונים פקדו כמעט את כל בתיהם של מתפקדי הליכוד, נערכים למאמץ אחרון. יום ראשון הוכרז יום שבתון ביש"ע. התושבים יעבדו אך ורק למען הפעילות נגד התוכנית, והתלמידים, במקום ללכת לבית-הספר, יגיעו לצמתים כדי לחלק חומר הסברה. לכל אורך היום יסיירו ראשי מועצת יש"ע בכל רחבי הארץ, ויגיעו לקלפיות השונות.

 

המתנדבים, שגייסו לשם כך את כלי-רכבם הפרטיים, יתדפקו על דלתותיהם של בעלי זכות ההצבעה כבר משעות הבוקר, ויציעו להם הסעה לקלפיות ובחזרה.

 

בקרב המתנחלים חוששים מזיופי הצבעה. מועצת יש"ע פנתה בבקשה להציב בקלפיות משקיפים מטעמה, אך נענתה בחיוב רק בחלק מהמקומות. בשאר מתכוונים המתנחלים להציב מחוץ לקלפיות נציגים עם מצלמות וידאו. המתנחלים יעקבו אחרי ספירת הקולות בשני מוקדים: בנווה-דקלים ובמשרדי מועצת יש"ע.

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
מרתון טלפוני. שרון
צילום: לע"מ
כאיש אחד. רצון
צילום: שאול גולן
טיול באוטובוס ההתנתקות. אולמרט
צילום: שאול גולן
צילום: גדי קבלו
אנשי יש"ע הגיעו לכל בית
צילום: גדי קבלו
צילום: איי פי
המתלבטים יכריעו. מופז
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
שלטים במקום לימודים
צילום: תומריקו
מומלצים