שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זעזוע בבריטניה מתמונות של חייל משתין על עצור עיראקי
  בריטניה מזועזעת מתמונות שמפרסם העיתון "דיילי מירור", ובהן נראה בין השאר חייל המשתין על עצור עיראקי. בהודעה שפרסם מפקד הצבא הבריטי נאמר: "אם יוכח הדבר, הרי שהחיילים הללו אינם ראויים ללבוש את מדי המלכה". סערה גם בארה"ב בעקבות תמונות אחרות של התעללות בעצורים עיראקים

  חשד להתעללות קשה: מפקד צבא בריטניה, סיר מייקל ג'קסון, הורה לפתוח בחקירה, בעקבות תמונות שמפרסם היום (שבת) העיתון "מירור", ובהן נראה חייל בריטי משתין על עצור עיראקי. התמונות גרמו להלם ומבוכה בבריטניה.

   

  • לתמונה מוגדלת של עמוד השער ב"מירור", לחצו על התמונה מימין.

   

  בתמונה נוספת שפרסם המירור הבריטי נראה העציר העיראקי, צעיר כבן 18-20, כשראשו מכוסה בשק, וטיפות דם זולגות מראשו. בתמונה אחרת מכוון לפיו של העציר קנה רובה. באחת התמונות נראה חייל בריטי מכה את העציר באשכיו באמצעות קת רובה.

   

  העיתון דיווח כי התמונות צולמו במשאית, והגיעו מאחד התוקפים ומאחד החברים של התוקפים. המירור הבטיח לשניים לא לחשוף את זהותם. אחד החיילים סיפר למירור: "היכינו עצורים עיראקים. צעקנו להם 'נהרוג אתכם'. רבים מהם בכו, ואפילו השתינו והקיאו".

   

  הוא הוסיף: "בתמונה אפשר לראות את הדם שירד מפניו. הסרנו את המסיכה, נתנו לו מים ומנוחה למשך עשר דקות. הוא יכול היה לומר רק מספר מילים, והתחנן 'No, mister', 'No, mister'. כל פיו ואפו של העציר דיממו, מספר שיניים היו חסרות".

   

  החייל העיד על עצמו: "אני עשיתי פחות מאחרים, אבל הצטרפתי. אני והחבר שלי נרגענו, ואז הגיעו שני חיילים נוספים, והכל התחיל מחדש. בעטו בו במשך כמה שעות, והוא עמד למות".  

   

  על-פי עדות החייל, אחד הקצינים ביקש "להיפטר מהעציר", והחיילים זרקו אותו מהמשאית: "החיילים לקחו אותו לחלקה האחורי של המשאית וזרקו אותו בשעה שהמשאית נסעה. הוא לא עשה כלום, והצטערתי עליו. אני יודע שטעינו".

   

  בלייר: לחקור את הפרשה

   

  בהודעה שפרסם מפקד הצבא הבריטי נאמר: "אם יוכח שהפרסום נכון, לא זו בלבד שמדובר במעשה מעורר שאט נפש, מדובר במעשה בלתי חוקי, שנוגד את הסטנדרטים הגבוהים של הצבא הבריטי. אם יוכח הדבר, הרי שהחיילים הללו אינם ראויים ללבוש את מדי המלכה. הם הכתימו את שמו של הצבא ואת כבודו".  

   

  גם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, התייחס לפרשה וקרא לחקור את ההאשמות בצורה רצינית ובמהירות.

   

  הדיילי מירור פרסם חמש תמונות של העצור העיראקי, שנחשד בגניבה. לטענת העיתון, התמונות הגיעו משני חיילים מגדוד לאנקאשייר: "החיילים היכו עצור בפניו באמצעות נשקיהם ודרכו עליו", סיפר אחד החיילים. על-פי הדיווח, החשוד העיראקי שהוכה במחנה בבצרה נזרק מאוחר יותר ממשאית.

   

  המירור מוסיף ומדווח כי חיילים מאותו גדוד חשודים שהיכו למוות עצור, מספר שבועות לאחר אותו מקרה ראשון. 

   

  תמונות מזעזעות גם בארה"ב

   

  בתוך כך, נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש הביע שאט נפש מהתמונות ששידרה רשת CBS, ובהן נראו חיילים אמריקנים מתעללים באסירים עיראקים.  

    

  התוכנית
  "60 דקות 2" שידרה כתבת תחקיר המציגה חיילים אמריקנים המענים אסירים עיראקים בבית כלא בבגדד.

   

  באחת התמונות נראה אסיר עיראקי שהצטווה לעמוד על ארגז כשפניו מכוסות וידיו קשורות בחוטי תיל. נאמר לו שאם הוא יפול מהארגז הוא יתחשמל למוות. צילום זה ואחרים גרמו לפתיחת חקירה בצבא האמריקני. הצילומים הללו הוקרנו כמובן ברשת אל ג'זירה ואל ערביה לעולם הערבי כולו, ועוררו ביקורת חריפה.

   

  בחודש שעבר הודיע הצבא האמריקני על 17 חיילים אמריקנים שסולקו מתפקידיהם לרבות תת אלוף. אבל הפרטים עצמם היו חסויים עד להקרנת הצילומים ב-CBS. מפקדת בדרגת גנרל וכמה בכירים אחרים עלולים לסיים את הקריירה הצבאית שלהם בגלל הפרשה. 

   

  בהכנת הידיעה סייע יצחק בן-חורין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמונת השער במירור
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  קורא לחקור במהירות. בלייר
  צילום: רויטרס
  מומלצים