שתף קטע נבחר

שיעורים פרטיים: איך זה עובד באמת

35% מהתלמידים, מהיסודי ועד התיכון, נעזרים בשיעורים פרטיים שלא תמיד יש בהם צורך. איך לבחור מורה, כמה עולה שיעור פרטי ואיך ניתן להוזיל את עלותו. וגם: שוק השיעורים הפרטיים באינטרנט

בימים אלו, לקראת מבחני הבגרות, מגיע הביקוש לשיעורים פרטיים לשיאו. על פי הערכות מרכז השלטון המקומי, שוק השיעורים הפרטיים מגלגל כמיליארד שקל בשנה ומקיף כ-35% מהתלמידים בכל מערכת החינוך, מהיסודי ועד לתיכון. יש גם תופעה חדשה: ביקוש גובר והולך של שיעורים פרטיים למגזר הסטודנטים. אלו האחרונים משלמים עבור השיעורים 20%-15% יותר מאשר תלמידי התיכונים.

 

המיתון אומנם השפיע על שוק השיעורים הפרטיים, אבל יותר בפריפריות מאשר במרכז הארץ. שם מנסים ההורים להוריד את מספר השיעורים וגם כשהמורים ממליצים על תיגבור לילד הם מעדיפים סטודנטים על פני מורים פרטיים יקרים.

 

בעבר היו השיעורים הפרטיים נחלתם של התלמידים החלשים בלבד, אך כיום מערכת החינוך מקבלת אותם כמובנים מאליהם. הכיתות עמוסות והמורים לא מצליחים להשתלט על כולם ולהגיע לכל ילד.

 

אלחי גרנות, מורה פרטי בעברו ומנכל חינוכית, חברה המשמשת כגוף מתווך למורים פרטיים, טוען גם שרמת הריכוז של הילדים נמצאת בירידה בשנים האחרונות. סביבת המחשב, האינטרנט, הטלוויזיה והגירויים התקשורתיים הרבים מסיחים את דעתם מהלימודים.

 

המורים עושים קומבינות

 

כתוצאה מכך, ההורים נכנעים ללחץ המורים ונאלצים לפתוח את הארנק ולשלם. אני מתגברת את ילדי בשיעורים פרטיים באנגלית מהכניסה לכיתה א', למרות שמדובר בהוצאות חודשיות קבועות של מאות שקלים, אומרת אם ירושלמית לשני בנים. לטעמי אנגלית היא כיום מקצוע חובה ושיעור פרטי יכול לסייע רבות לילד לקבל את הבסיס להצלחה.

 

הצורך בלקיחת שיעורים פרטיים הפך כבר למוסכמה והורים מתלוננים על קומבינות בין המורים. על פי החוק אסור למורים ללמד ילדים שלומדים בבית-ספרם. בפועל, המורות מעבירות שמות מאחת לשנייה, אומרת אם מרמת-גן, שמוציאה לדבריה כאלף שקלים בחודש על שיעורים פרטיים לשני ילדיה, תלמידי תיכון, שלוקחים שיעורים פרטיים מכיתה ב'.

 

לדבריה, "אתה מקבל את השמות של המורים המומלצים באסיפת ההורים. המורה אומרת לך שהילד בצרות ומיד מספקת לך טלפון של קולגה בבית-ספר מקביל. זה מרגיז, במיוחד כשאני מקבלת את התחושה שבחלק מהמקרים מדובר בבעיות נקודתיות. המורה היתה יכולה לשבת עם התלמיד עוד שעה אחרי שעות הלימודים, או בהפסקות ולתת לו חיזוק, אבל זה אפילו לא עולה בדעתה".

 

אתרי אינטרנט מתמחים

 

תחום השיעורים הפרטיים פורח גם באינטרנט. שורה של אתרים, שהוקמו בדרך כלל על-ידי סטודנטים לשעבר או בהווה וגילו את מכרה הזהב של השיעורים הפרטיים, משמשים כמתווכים בין המורים הפרטיים לתלמידים, כאשר רמת הפיקוח המוצהרת משתנה מאתר לאתר.

 

למדן (lamdan). האתר של חברת לר.קום מעניק פרטים על המורים שהוא מעסיק ומאפשר להורה להתרשם מדוח קצרצר ולבקש את המורה הספציפי. "הדו"ח מכיל פרטים על השכלת המורה, המקצועות שהוא מלמד, מקום הלימוד והתעריף לשעה. האתר מפעיל שני סוגים של פעילויות", מסביר המנכ"ל ליאור כהן. יש מנוע חיפוש בו רשומים אלפי מורים, כשהחיפוש נעשה על פי חיתוך של ערים ומקצועות ובנוסף רשימה של כ-100 מורים שעברו סינון של החברה.

 

all4student.com: אתר חדש שהקים שחר גלוזמן, סטודנט שפירסם מודעות וגייס עוד שלושה סטודנטים המלמדים בשרון בבתי התלמידים מתמטיקה לבגרות. הלומדים הם בעיקר תלמידי כיתות י'-י'ב בבתי-הספר התיכוניים.

 

eTeacher: מהגדולים והותיקים שבין הפורטלים. קיים 4 שנים, ולדברי המנכ"ל, יריב בן נון, מונה כ-140 מורים רשומים בכל הארץ. בנוסף, יש שיעורים הנערכים באינטרנט במערכת וידיאו-קונפרנס. קיימת אפשרות למנוי בשם חופשי חודשי ב-369-299 שקל בחודש, תלוי במספר המקצועות. התעריף הנמוך הוא למנוי מתמטיקה בלבד, והיקר למתמטיקה בצירוף אנגלית ולשון. המנוי יכול לפנות לעזרת מורה פרטי מקוון בכל יום, בהכנת שיעורי בית או כאשר הוא נתקע תוך לימוד למבחן, ללא הגבלת מספר הפעמים.

 

חלק מההורים עימם שוחחתי טוענים שהם מעדיפים להגיע למורה בכוחות עצמם, מאשר באמצעות ההמלצה באינטרנט. במיוחד כאשר ההמלצה נעשית על-ידי המורה המקצועי, מודה אם מתל-אביב. את יודעת שאם הלכת על סמך המלצה של מורה מקצועית והגעת למעשה לחברה שלה, הילד שלך יצבור נקודות נוספות אצל המורה. הורים אחרים עדיין חושדים במגע וירטואלי.

 

כמה זה עולה?

 

מגוון המחירים עצום והוא משתנה לפי המקצוע, אזור הלימוד, המורה, וצורת רכישת שיעורים.

 

המקצוע - המקצוע היקר ביותר הוא דווקא הלשון לבגרות. למרות שהאנגלית והמתמטיקה הם הנושאים המבוקשים ביותר. בתחום הלשון אין הרבה מורים המיומנים להעביר תלמידים לבגרות עם ציונים גבוהים, בעוד שמורים לאנגלית ומתמטיקה יש בכמויות מסחריות.

 

גם השיעורים הפרטיים לסטודנטים יקרים. המורים שמספק אתר האינטרנט eTeacher גובים בין 65 שקל, לשיעורים של 45 דקות לתלמידים בכיתות של חטיבות הבינים, ועד 140 שקל לשיעור של 60 דקות בכלכלה או מתמטיקה לסטודנטים.

 

אזור לימוד - סקר שערך השנה מכון דאטאסנס, בראשות ד"ר יצחק דיין, עבור לחמן-בגרות ופסיכומטרי, העלה כי פערי המחירים עבור השיעורים בין האיזורים השונים עומד לפעמים על יותר מ-50 אחוז.

 

המורה - הזולים ביותר הם כמובן הסטודנטים והיקרים הם המורים בעלי נסיון ומוניטין של מעבירי בגרות. מורים אלו יכולים לגבות במרכז הארץ גם תעריפים של 150-120 שקל לשעה. יש גם מורי גורו שגובים 180 שקל לשעה. המחיר הממוצע שגובים הסטודנט עומד על 60 שקל. מורה מקצועית מהשורה למתמטיקה או אנגלית תדרוש 90-80 שקל לשעה.

 

האפיק הזול ביותר הוא כמובן המתנ"סים המקיימים מרכזי למידה בהם לומדים למעלה מ-10,000 ילדים ברחבי הארץ. השיעורים ניתנים בדרך כלל בקבוצות של שניים-שלושה ילדים, כאשר במקצועות כמו לשון יכולה הקבוצה להגיע לארבעה-חמישה תלמידים. המחירים נעים בין 100-80 שקל לחודש, לפעם-פעמיים בשבוע, ויורדים ל-50-20 שקל לחודש באוכלוסיות חלשות ומסובסדות.

 

צורת רכישת השיעורים - לאחרונה התפתחה שיטת החבילות, בעיקר באתרי אינטרנט או בגופים המאגדים שמות של מורים פרטיים. אתר all4student מציע חבילות שיעורים. החבילה הפופולרית ביותר היא של חמישה שיעורים. כשמדובר בתלמיד יחיד היא עולה 400 שקל, וכשמדובר בשני תלמידים הם ישלמו 525 שקל, לעומת 80 שקלים לשיעור ליחיד לתלמיד בודד ו-105 שקלים לזוג תלמידים לשיעור אחד. סטודנט ישלם 95 שקל לשיעור.

 

חבילת שיעורים ב-eTeacher זולה ב-10%-5% משיעורים יחידניים. התעריפים הרגילים 111-94 שקל לשיעורים לתלמידי חטיבה ותיכונים ו-152-129 שקלים לסטודנטים.

 

עוד שיטה מעניינת היא המרתון, שהועתקה מבתי-הספר האקסטרניים למגזר השיעורים הפרטיים בעיקר כהכנה לבחינות הבגרות. בפסח האחרון,

 

התקיים ברמת-גן מרתון של הכנה לבחינת הבגרות בלשון אצל מורה הנחשבת כמעבירת מבחנים. כ-30 ילדים השתתפו ברצף של ימי לימודים ושילמו כל אחד כ-2,500 שקל תמורת 40 שעות.

 

איך לבחור מורה פרטי

 

לא בכוח. כדי ששיעורים פרטיים יצליחו, חייבת להיות רמה מסוימת של מוטיבציה אצל הילד, החלטת ההורה איננה מספיקה.

 

מיקום השיעור. בידקו אם המורה מוכן להגיע לביתכם. מורה המגיע הביתה מבטיח את רצף השיעורים וממזער את סיכויי ההתחמקות של הילד. בבית יכולים ההורים להתרשם ממהלך השיעור. לשיעור הנערך בבית המורה יש תוספת מחיר המתבטאת בהוצאות הנסיעות.

 

התאמה לתלמיד. בידקו את הרלבנטיות של כישורי המורה לצורכי הילד. השכלה אקדמאית, ואפילו לימודים בפקולטות נחשבות, הם אמנם נתונים מרשימים מאוד, אבל לא בהכרח יבטיחו את הצלחת המורה מול הילד שלכם. אם מדובר בהכנה לבגרות, אין תחליף למורה המיומן בהגשת תלמידים לבחינות.

  

שעה אקדמית? בענף השיעורים הפרטיים נחשב בעבר שיעור של 60 דקות כסטנדרט. באחרונה התחילו יותר ויותר מורים להסתפק בשעה אקדמאית, כלומר 45 דקות. במקרים רבים השיעורים המקוצרים לא מספיקים, היות ולוקח לילדם זמן להיכנס לריכוז.

 

מותר להתמקח. ניתן להתמקח על המחיר, זה יותר קל עם סטודנטים ופחות עם המורים בעלי המוניטין.

  

שיעור ניסיון. אם אפשר בקשו שיעור נסיון, אפילו על חשבונכם. חשוב כדי לבדוק את התקשורת בין המורה לילד.

 

לא ברגע האחרון. אל תחכו לדקה ה-90. גם המורה המבריק ביותר לא יצליח לחלץ ילד מכשלון יומיים לפני מבחן.

 

עוד תירגול. אל תסתמכו רק על המורה הפרטי ודאגו שהילד יפתור מספר רב של תרגילים גם מחוץ לשיעור.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לימודים. צריכים תגבור?
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים