שתף קטע נבחר

שופטי העליון ייבחרו, בצל לחץ לטרפוד מינוי ארבל

ארבעה שופטים ייבחרו היום כמינוי קבוע לבית המשפט העליון, ואחד כמינוי זמני. המועמדים המובילים: פרקליטת המדינה, עדנה ארבל; היועץ המשפטי לשעבר; אליקים רובינשטיין והשופטים סאלים ג'ובראן ואסתר חיות. ח"כים בסיעות הימין עשו מאמצים של הרגע האחרון לטרפד את בחירת עדנה ארבל לעליון. השר לפיד התייצב מנגד: "לא ניכנע לטרור"

דריכות במערכת המשפטית והפוליטית: היום (ה') בשעה 10:00 תתכנס במשרד המשפטים הוועדה שתשנה את פניו של בית המשפט העליון, ותבחר חמישה שופטים חדשים. הוועדה תכונס בצל לחץ חסר תקדים למניעת מינויה של פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, לשופטת בעליון.

 

 

ארבעה שופטים ייבחרו כמינוי קבוע, ואחד כמינוי זמני. המועמדים המובילים: ארבל, היועץ המשפטי לשעבר, אליקים רובינשטיין, והשופטים סאלים ג'ובראן ואסתר חיות. 

 

נשיאת בית המשפט העליון המיועדת, דורית בייניש, כבר הודיעה שלא תשתתף בהצבעה באשר למינויה של ארבל, בשל קשריה עמה.  

 

ח"כ שאול יהלום (מפד"ל), החבר בוועדה לבחירת שופטים, נועד עם נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, וניסה להניאו מהצבעה בעד מועמדותה של ארבל בוועדה.

 

השופט ברק דחה את בקשת יהלום וכן סירב להצעה נוספת שהעלה יהלום בפגישה, והיא, לבחור רק שלושה שופטים קבועים ושניים במינוי זמני, במקום ארבעה שופטים במינוי קבוע ואחד במינוי זמני. 

 

מוקדם יותר שיגרה שרת החינוך, לימור לבנת, מכתב לחברי הוועדה לבחירת שופטים ובו נאמר שפרקליטת המדינה, עדנה ארבל, פנתה אליה בשנת 97' וביקשה ממנה להיפגש עם בעלה, אורי ארבל, לצורך בחינת אפשרות מינויו לדירקטור בחברת תקשורת.


עדנה ארבל פרקליטת המדינה
בעין הסערה. עדנה ארבל (צילום: דן בלילטי)

 

ארבל הגיבה למכתב ואמרה כי מעולם לא פנתה ללבנת. לטענת ארבל, אדם שלישי, שפרטיו נמסרו לוועדה לבחירת שופטים, הוא שיצר את הקשר בין לבנת לבעלה של ארבל, והיא לא היתה קשורה בדבר. ארבל מגדירה את מכתבה של לבנת כניסיון נוסף "לפגוע ולגרום עוול על לא עוול".

 

לאחר שאתמול דנה ועדת חוקה ב"מינוי אנשי השירות הציבורי לבית המשפט העליון", כינס יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, מסיבת עיתונאים, בה תקף בחריפות את ארבל. איתן אמר כי "בלי השופטת בייניש המועמדות של ארבל שווה אפס. היא נבחרת לעליון בתקן של חברה של בייניש, המינוי שלה יוכיח כי בעליון פועלות קליקות".

 

שר המשפטים יוסף לפיד, המשמש כיו"ר הוועדה לבחירת שופטים, נחלץ להגנת ארבל ואמר כי הוא עצמו בודק כל טענה נגד ארבל וכן נגד היועץ לשעבר רובינשטיין, ולא מצא ממש באף טענה.

 

לפיד אמר: "ההתקפה בימים האחרונים נגד היועץ המשפטי לממשלה לשעבר נגד פרקליטת המדינה שכנעה אותי סופית שהמאבק הוא על קיום שלטון החוק בישראל ואם אכנע ללחצים, שחלקם פוליטיים ונקמניים, אז יותר לא תהיה ועדה בלתי תלויה שתבחר את האנשים המתאימים. מה שקורה בימים האחרונים אינו דיון לגופו של עניין אלא לגופם של אנשים וכל העניין לא הולם לחברה ולא מוסיף כבוד פוליטי. לא ניכנע לסוג כזה של טרור".

 

"ההתקפות מסכנות את שלטון החוק"

 

במשרד המשפטים לא נשארו חייבים. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וצמרת משרד המשפטים פרסמו הודעה ובה הביעו דאגה עמוקה ממה שהם מכנים "התקפות פרועות ושלוחות רסן" המושמעות נגד פרקליטת המדינה, עדנה ארבל והיועץ המשפטי לשעבר, אליקים רובינשטיין, לקראת כינוס הוועדה.

 

במשרד המשפטים אומרים שההתקפות נגד ארבל ורובינשטיין מתייחסות לפעולות שהם עשו מתוקף תפקידם ומתוקף שיקולים ענייניים: "למרבה הצער, ייחוס שיקולים זרים, פוליטיים ואחרים למשרתי ציבור אלה הפך לדבר שבשגרה ללא שקיימת לכך כל עילה וללא כל הוכחה לדבר...כמו כן, מושמעות התקפות אישיות המייחסות להם חוסר ניקיון כפיים ואף זאת ללא בסיס".

  

בצמרת המשרד אומרים כי התקפות על ארבל מכתימות את משרד המשפטים כולו. "אנו רואים בהתקפות אלה כמאשימות למעשה, את מערכת אכיפת החוק במשרד המשפטים כולה בהפעלת שיקולים זרים וזאת ללא שחר...התקפות אלה מסכנות את שלטון החוק ואת המערכת שתפקידה לאכוף אותו והן עלולות לכרות את אחד הענפים המרכזיים עליה מושתת הדמוקרטיה הישראלית. המערכת לא תירתע מהתקפות שכאלה", כתבו היועץ המשפטי לממשלה, המִשְנִים של עדנה ארבל, פרקליטי המחוזות ומנהלי המחלקות במשרד המשפטים.


פורסם לראשונה 05/05/2004 17:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ארבל. המערכת המשפטית סוערת
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עמית שאבי
לפיד. "ההתקפות נגד ארבל - טרור"
צילום: עמית שאבי
צילום: שאול גולן
לבנת. מכתב בדקה ה-90
צילום: שאול גולן
צילום: דן בלילטי
מזוז. "התקפות פרועות וחסרות רסן"
צילום: דן בלילטי
צילום: זום 77
איתן. "ארבל בקליקה"
צילום: זום 77
צילום: זום 77
רובינשטיין. בדרך לעליון?
צילום: זום 77
מומלצים