שתף קטע נבחר

ליברמן: צריך להפריד בין היהודים לערבים ממערב לירדן

שר התחבורה, אביגדור ליברמן, נפגש עם ותיקי הליכוד ואמר להם שצריך להפריד בין האוכלוסיה הערבית והיהודית שממערב לירדן, על בסיס חילופי אוכלוסין: "זה לא טרנספר", הסביר, "אלא חלוקה מחדש של השטח בין הים לירדן". ח"כ ברכה מגיב: "האיש הזה הוא בריון פוליטי ואידיאולוגי. מוטב שיסתום את פיו"

היפרדות או טרנספר? שר התחבורה, אביגדור ליברמן, אמר היום (ו') בפגישה עם ותיקי הליכוד שנערכה בבית ציוני אמריקה בתל-אביב שיש להפריד בין הערבים ליהודים בישראל.

 

לדברי ליברמן, יש לבצע פתרון כולל לבעיה, שיכלול הפרדה בין שתי האוכלוסיות: "יש להיפרד מערביי ישראל. אין טעם בחיפוש פתרון המנותק מערביי ישראל. יש להפריד בין שתי האוכלוסיות, היהודית והערבית, על בסיס חילופי אוכלוסין".

 

אנשיו של ליברמן הסבירו שאי אפשר לדעת עם אילו תביעות יבואו ערביי ישראל בעתיד, ולכן אין טעם לשרטט מפות, לפני שישראל תמנע היווצרות רוב ערבי, בין השאר בנגב ובגליל: "זה לא טרנספר, אלא חלוקה מחדש של השטח בין הים לירדן, כשכל הערבים מצד אחד והיהודים מהצד השני".

 

אנשי מולדת, שהם חלק ממפלגת האיחוד הלאומי, בראשות ליברמן, תומכים בטרנספר של פלסטינים לירדן. על-פי הצעתו של ליברמן, יחולק השטח שבין הירדן לים ליהודים מצד אחד, ולערבים מהצד האחר. "בעבר כבר פינינו יישובים והדבר לא הועיל, לכן הבעיה היא החיכוך, ולא פינוי התנחלויות", אמר ליברמן.

 

פתרון במודל קפריסין

 

הוא הציע פתרון הפרדה במודל קפריסין: "בניית הגדר בתוואי הנוכחי לא נותנת כלום. אפילו אם נחזור לגבולות 67' עלול להיווצר רוב ערבי בגליל ובנגב".

 

"צריך לבחון מה מוקד הסכסוך וסיבתו. יש מי שאומר שזה שטחים. אני אומר שלא. גם לפני 67' היו מחבלים מתאבדים, וגם לפני ההתנחלויות היו פעולות טרור. הסיבה העיקרית היא חיכוך בין העמים. אין טעם לפתור את הבעיה הפלסטינית בלי לפתור את הבעייה של ערביי ישראל, אחרת, כל הסדר יהיה בגדר פצצת זמן".

 

ליברמן טען: "כל או רוב ערביי ישראל החליטו לזהות את עצמם עם הפלסטינים. הנהגתם פועלת בגלוי נגד ישראל, כמו השייח סלאח, כמו עזמי בשארה, שנסע לסוריה, אחמד טיבי, שלא לחינם שימש יועצו של ערפאת".  

 

בתשובה לשאלת ynet אם ייתכן פינוי יישובים יהודים במסגרת תוכניתו, השיב ליברמן: "במסגרת החלוקה החדשה שעליה אני מדבר, אפשר לחשוב על קונפיגורציה כזו או אחרת".

 

ראש הממשלה אריאל שרון, אמר באחרונה בסיור בכפר קאסם ש"ערביי ישראל הם חלק מישראל". הוא התנגד נחרצות לחילופי אוכלוסיה במסגרת הסדר הקבע: "צריך שהאוכלוסיה הערבית תראה עצמה חלק בלתי נפרד מאוכלוסיית ישראל. את רעיונות ההיפרדות ממנה צריך לעקור מהשורש", אמר באותו סיור.

 

ח"כ ברכה: האיש הוא בריון פוליטי

 

דברי ליברמן עוררו תגובות זעם בקרב אזרחים ערבים רבים, בהם אישים פוליטים. יו"ר מפלגת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר ל-ynet בתגובה לדברי ליברמן: "במשוואה של הקשר עם המקום הזה בינננו לבין ליברמן, לא אנחנו הרעים. חמור מאוד מה שהוא אמר. האיש הזה הוא בריון פוליטי ובריון אידיאולוגי. מוטב לו לסתום את פיו ולא לשים סימני שאלה על אזרחותם של תושבי הארץ המקוריים".

 

ח"כ טאלב א-סאנע מהמפלגה הערבית הדמוקרטית אמר: "ליברמן מוכיח מחדש מדי פעם כי אין גבול לפאשיזם ולגזענות. התבטאויותיו מוכיחות כי טרם הפנים שהאזרחים הערבים הם אזרחים הנטועים עמוק באדמה הזו. אינם מתנחלים ואינם עולים חדשים. את המתנחלים צריך להחזיר הביתה והעולים החדשים, מסוגו של ליברמן צריכים להפנים שכאשר הם היו בארצות אחרות שונות ומשונות בעולם, אנחנו והורינו וסבינו היינו כאן, ונישאר כאן לנצח, על אפו ועל חמתו של ליברמן ואחרים שמסיתים לטרנספר".

 

לדברי א-סאנע: "יש סחף ימני וקיצוני בחברה הישראלית המשתקף בעצם בחירתו של שרון והקואליציה הימנית קיצונית הכוללת ליברמן ובני אלון".

 

אמיר מחול, המנהל הכללי של "אתג'אה" - איחוד העמותות הערביות הלא ממשלתיות בארץ, אמר בתגובה: "הפלסטינים בחיפה, ביפו, ברמאללה, בנצרת ובכל מקום בארץ מרגישים טוב בבית. אם יש לליברמן בעיה להרגיש טוב בבית שלנו, אז שיעזוב. לא אנחנו באנו למדינה וביקשנו ממנה אזרחות, אלא המדינה זו שבאה אלינו וכבשה את אדמתנו גם ב-48' וגם ב-67'".

 

מחול הוסיף: "אינני מופתע מכאלו התבטאויות, שמשקפות את הלך הרוח אצל רבים מהאנשים בשלטון ואפילו של חלק מאנשי מפלגת העבודה".

 

"לא יודעים אם לבכות או לצחוק"

 

ראש עיריית אם אל -פאחם וראש התנועה האסלאמית, השייח האשם עבד אל-רחמאן, גיחך למשמע דברי ליברמן, "הבעיה שאין לנו איך לממן את הנסיעה לשטחי הרשות הפלסטינית", והמשיך "אינני יודע אם לבכות או לצחוק מאמירות כאלו. איננו קלף מיקוח אצל אף אחד. אנחנו גרים באדמותינו ובארצנו ולא רוצים לזוז ימינה או שמאלה. אנחנו לא רוצים להסתפח לרשות הפלסטינית והיא לא רוצה לספח אותנו".

 

לדברי עבד-אל רחמאן, "התבטאויותיו של ליברמן הן גזעניות ולא מוסריות. אמירותיו שלו ושל חלק מהקיצוניים מאנשי השלטון משקפות אנטישמיות נגד הפלסטינים וצריך להשתיק אותן. אנחנו באום אל פאחם כבר שמענו על חילופי אוכלוסיה. איננו יוצאים מפה".

 

ואילו יו"ר ועדת המעקב העליונה לערבים, שאוקי חטיב, סירב להגיב לדברי ליברמן: "שישאיר את שיגעונותיו לעצמו".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
להיפרד מהערבים. ליברמן
צילום: שאול גולן
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
מתנגד לרעיון. שרון
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
צילום: חגי אהרון
ערבים מפגינים בנצרת
צילום: חגי אהרון
אתר הכנסת
בריון פוליטי. ח"כ ברכה
אתר הכנסת
מומלצים