שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 8 במאי 2004

כותרות עיתונים בעולם, 8 במאי 2004:

 

גרדיאן

 

שר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, אמר אתמול בשימוע של ועדת הסנאט כי הטיפול באסירים העיראקיים בכלא הנודע לשמצה אבו ע'ריב ליד בגדד היה "בלתי אמריקני". הסנאטורים הטיחו בראמספלד, שלאחרונה נשמעו קולות הקוראים להתפטרותו, טענות לגבי תמיכה של הפיקוד הצבאי הבכיר בההתעללות למטרות איסוף המודיעין.

 

ראמספלד אמר במהלך השימוע כי פרטים נוספים ומטרידים יותר על ההתעללויות יתפרסמו בקרוב. "יש תמונות נוספות המציגות אלימות פיזית קשה כלפי אסירים, מעשים שניתן לתארם רק כסדיסטיים, אכזריים ובלתי אנושיים", אמר ראמספלד לסנאטורים.

 

"אני מרגיש רע מאוד בגלל מה שקרה לעצירים העיראקיים. הם בני אדם שהיו במשמורת אמריקנית", התוודה לבסוף ראמספלד.

 

אינדפנדנט

 

אסיר עיראקי תיאר כיצד הוא היה נתון לאלימות קשה מצד חיילים בריטיים במהלך חקירה שבמסגרתה מת אחד העצירים. בתצהיר שהגיע לידי העיתון מספר כיפאח טלח, מהנדס בן 44, כי הוכה בצוואר, בגב, בחזה ובאיברי המין על ידי חיילים במשך שלושה ימים. בתום שלושת הימים, הוא מספר, הכריחו אותו החיילים לרקוד בפניהם.

 

בעוד העדות מתפרסמת ניצבות בפני הממשלה תלונות רבות על טיפול לקוי באסירים על ידי חיילים בריטיים בגדוד לנקשייר של המלכה. משרד ההגנה אישר שהוא אכן חוקר תלונות על תפקוד החטיבה בשנה שעברה לאחר שהתקבלו תלונות לפיהן החיילים עינו ארבעה עיראקים.

 

וושינגטון פוסט

 

העיתון מביא את עדותה של אחת הנאשמות בפרשת ההתעללות בעצירים העיראקיים, סברינה הרמן, שוטרת צבאית בכלא אבו ע'ריב. לדבריה, תפקידה היה "לשבור את האסירים בחקירה". "הם היו מביאים את האסירים כשהם כפותים ופניהם מכוסות", היא מספרת. "עבודת השוטר הייתה לשמור שלא ירדמו ולהפוך את חייהם לגיהנום כדי שידברו".

 

הרמן, בת 26, היא אחת משישה שוטרים צבאיים הנאשמים בהתעללות בעצירים בבית הכלא. לדבריה, המשטרה הצבאית קיבלה את הוראותיה מהמודיעין הצבאי שהיו אחראים על המתקן ומעובדי קבלן אמריקנים שניהלו את החקירות. היא סירבה לדבר על היחס לאסירים, על נותני ההוראות ועל שאלות הנוגעות לאישום נגדה.

 

אל אהרם

 

הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, אמר בראיון שהעניק לעיתון המצרי כי תדמיתה של ארצות הברית במזרח התיכון רעה מאוד, בעקבות פרסום תמונות ההתעללות באסירים העיראקיים. "ברור שהתדמית שלנו נפגעה בגלל המעשים הנוראיים, הבלתי אנושיים, שנתקלו בהם אסירים עיראקיים. אני לא יכול להגיד עד כמה אני מצטער".

 

בוש התייחס גם לתכנית מפת הדרכים ואמר כי הוא דבק בה. לדבריו, במכתב שישלח לראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, הוא ידגיש את מחוייבותו. יחד עם זאת, הוא אמר שיש להזכיר לאבו עלא שזה הזמן לגלות מנהיגות חדשה המאמינה ברפורמות ונלחמת בטרור. בוש גם התייחס לזכות השיבה של הפלסטינים ואמר: "בעיית הפליטים היא אחת הבעיות שיידונו בהסדר הקבע ולכן פתרונה יהיה במשא ומתן בין שני הצדדים. עכשיו עלינו להתרכז במדינה פלסטינית".

 

בוש אמר עוד כי למרות מחויבותו למפת הדרכים, תאריך היעד שנקבע בה להקמת מדינה פלסטינית, שנת 2005, אינו מציאותי עוד.

 

מירור

 

סדרת הלהיט האמריקנית "חברים" שודרה אמש בפעם האחרונה, לאחר 10 שנות שידור. כ-50 מיליון בני אדם צפו בפרק הסיום. הפרק האחרון שבר שיא פרסומי של כל הזמנים: עלות פרסומת בת 30 שניות במהלך הפרק הייתה 2 מיליון דולרים.

 

ששת כוכבי התכנית, מט לבלאנק, קורטני קוקס, מת'יו פרי, ג'ניפר אניסטון, ליסה קודרו ודיוויד שווימר, הפכו לכוכבי על והרוויחו כמיליון דולר עבור כל פרק בעונות האחרונות של הסדרה.

 

למי שאינו עומד במתח: לחצו כאן כדי לקרוא את תקציר הפרק האחרון.

 

סאן פרנסיסקו כרוניקל

 

הגירושין הפכו אתמול לחוקיים בצ'ילה, למרות התנגדות עזה מהכנסייה הקתולית במדינה שהזהירה שהמהלך יפגע קשות במוסד המשפחה במדינה. הנשיא, ריקארדו לאגוס, חתם אתמול על החוק המכשיר את הגירושין. רק בעוד שישה חודשים הוא ייכנס לתוקפו, כדי לאפשר לשופטים זמן ללמוד את השינויים.

 

"זהו יום חשוב לצ'ילה ולמשפחות שלה", אמר לאגוס במהלך טקס חגיגי במשכן הנשיא. הכיסא שנשמר בטקס לקרדינל פרנסיסקו חאבייר ארזוריז נשאר ריק. הכנסייה הקתולית הודיעה כי "זהו יום עצוב לכנסיה ולכל הקהילה הקתולית". "זה כואב לנו, מפני שהחוק הזה יפגע במשפחה", נאמר בהודעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ראמספלד. מצטער ולוקח אחריות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בוש ועבדאללה. "לא חוזר בי"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
משתתפי "חברים". פרק אחרון
צילום: רויטרס
מומלצים