שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מזוז נוזף בשבתי שביט בעניין עסקי הגז
  ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, עובד כיום בחברת מרחב השואפת לייבא גז לישראל, ופרסם מידע, לפיו חברה מתחרה, בריטיש-גז, מסוכנת, לכאורה, לביטחון המדינה; בעקבות פניית שר התשתיות, כתב היועמ"ש לשביט שמה שעשה "אינו ראוי"

  היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, פנה לראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, וביקש ממנו שלא להשתמש במידע שקיבל במסגרת תפקידו לקידום עסקיו. מזוז טוען במכתבו לשביט, ששביט ניצל מידע ביטחוני לקידום אינטרסים כלכליים. עם זאת, מזוז החליט שלא להמליץ על חקירה פלילית כנגד שביט.

   

  שביט מועסק כיום על ידי חברת מרחב, שבשליטת איש העסקים יוסי מימן, השואפת לייבא גז טבעי ממצרים לישראל. מרחב תמכור את הגז לחברת החשמל, לאחר שזכתה במכרז שהתמודדה בו מול שותפות ccc, שבבעלות חברת הגז הבריטית בריטיש גז ושותפים פלסטינים ולבנונים, השואבת גז טבעי מחוף הים שליד עזה ומוכרת אותו לחברות ישראליות.

   

  לפני כשבועיים התראיין שביט לעיתון "הארץ", ואמר בראיון, ששותפיה הערבים של בריטיש-גז, "קשורים לגורמים המממנים טרור אנטי-ישראלי ואנטי-אמריקני".

   

  בעקבות הראיון, שלח שר התשתיות, יוסף פריצקי, מכתב למזוז, ובו ביקש לפתוח בחקירה פלילית נגד שביט. פריצקי טען ששביט ניצל את המוניטין ואת

  המידע החסוי שקיבל במסגרת עבודתו כראש המוסד, כדי לקדם אינטרס עסקי ולנגח את מתחריו. בעקבות פנייתו של פריצקי, פנה מזוז לשביט והתריע על מעשיו.

   

  "לאחר בחינת הדברים",  כותב מזוז לשביט, "היועמ"ש אינו רואה מקום לנקיטת הליך פלילי בעניין, אך הוא סבור שלכאורה יש צדק בטענה, לפיה אין זה ראוי שייעשה על ידיך שימוש פומסי במידע שהגיע אליך במסגרת תפקידך הממלכתי, באופן שיש בו כדי לקדם אינטרסים כלכליים של חברות עסקיות שאתה קשור אליהן כיום".

   

  "נבהיר", כותב מזוז, "שאין באמור כדי למנוע פנייה בנושא מטעמך לגורמי הביטחון הרלוונטיים, אך על פניה מעין זאת להיעשות בדרכים המקובלות באמצעות הגורמים המוסמכים, וללא מתן פומביות לדברים באופן שיש בו חשש לקידום אינטרס פרטי. מצאנו לנכון להביא את הדברים בפניך במבט צופה עתיד".

   

  מחברת מרחב נמסר בתגובה: "נכשל נסיונו של השר פריצקי לסתום פיות. הודעתו של היועץ המשפטי סותמת את הגולל על נסיונו החוזר ונשנה של פריצקי לסתום את פיותיהם של אלו המתריעים על הסכנה הביטחונית בהסכם עם בריטיש גז. המידע בנוגע לזהות השותפים בבריטיש גז ותמיכת בארגונים אנטישמיים ובארגוני טרור פורסם כבר בעבר בכלי התקשורת, עוד לפני הראיון עם שביט בהארץ, ולפיכך אינו מידע חשאי שנחשף על ידי שביט".

   

  "מר שביט שירת נאמנה את מערכת הביטחון במשך 35 שנה, ואינו זקוק לתדרוכים מהשר פריצקי על מגבלות השימוש בחומר מודיעיני חשאי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים