שתף קטע נבחר

נמצאו חלקי גופות בעזה; מופז: "החשבון שלנו מר ונוקב"

בחדר הפיקוד שהוקם בנחל עוז עוקבים אחר המאמצים לאיתור שרידי הגופות. חלקים ראשונים כבר נמצאו הבוקר. אנשי הרבנות הצבאית מסייעים לכוחות באיתור ובזיהוי חלקי הגופות. שר הביטחון מופז, הרמטכ"ל יעלון וצמרת צה"ל הגיעו לשטח. החיפושים נערכים תחת איום מתמיד בירי פלסטיני. נותרו שאלות קשות לגבי הלוויות ששת החיילים, שגופותיהם לא נמצאו בשלמותן

החיפוש אחר הגופות: חיילי צה"ל הצליחו בשעות הבוקר (יום ד') לאתר חלקים ראשונים מגופותיהם של ששת חיילי גבעתי שנהרגו אתמול בפיצוץ הנגמ"ש בשכונת זייתון שבדרום העיר עזה. במקביל, נמשכת הלחימה בתוך הרצועה בשילוב מסוקי קרב.

 

גורמים בצה"ל דיווחו כי התגלו מספר ממצאים, וכי נראה כי ההחלטה לבצע את הסריקות מייד היתה נכונה. הגורמים ציינו כי עדיין מוקדם להעריך את היקף הממצאים, אולם היבט הזמן הוא ללא ספק מרכיב חשוב.

 

"כל מי שחילל את כבודם של החיילים - ידנו תשיג אותם. החשבון שלנו איתם הוא מר ונוקב". כך הבהיר לפני הצהריים שר הביטחון, שאול מופז, במהלך ביקור ברצועת עזה יחד עם בכירי צה"ל ומערכת הביטחון.

 

מופז הדגיש: "המשימה העליונה שלנו היא להביא את החיילים לקבורה. הפעילות נגד הטרור תימשך באופן התקפי בכל מקום שנמצא לנכון לפעול בו". הוא התייחס לשאלת השהייה ברצועת עזה ואמר כי "בכל מקום שאזרחי ישראל נמצאים בו, מדינת ישראל חייבת להגן על שהותם".

 

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר במהלך הביקור כי הפעולה הנרחבת לאיתור כל חלקי גופות החללים תימשך: "צה"ל ימשיך לפעול בכל מקום בו ימצא לנכון ובו יש טרור", הדגיש יעלון.

 

צה"ל הקים חפ"ק (חדר פיקוד קדמי) בבסיס ליד קיבוץ נחל עוז, מרחק קילומטר אחד מהמנחת בכניסה ליישוב נצרים, ממנו נכנסו הכוחות לפעולה ומשם מוזרמים הכוחות לביצוע הסריקות. שר הביטחון והרמטכ"ל הגיעו לחפ"ק יחד עם אלוף פיקוד הדרום דן הראל, מפקד אוגדת עזה, תת אלוף שמואל זכאי ומפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה אייל אייזנברג.

 

 


ששת חיילי גבעתי שנהרגו
ששת החיילים שנהרגו בעזה

 

לפי שעה, ההיערכות הגבוהה בעינה: מרבית הכוחות שהשתתפו בפעולה המקורית, "פרשי הפלדה", נותרו בעומק השטח הפלסטיני ואליהם הצטרפו כוחות שיריון, הנדסה וחי"ר, כולל כוחות מיחידות מובחרות בצה"ל. בהמשך היום תתקיים הערכת מצב מחודשת.

 

בין מבצעי הסריקות נמצאים אנשי הרבנות הצבאית. סגן אלוף (מיל') הרב יעקב רוז'ה, נציג הרבנות הראשית במכון לרפואה משפטית באבו כביר וועד הרבנים בזק"א, אמר ל-ynet כי אנשי הרבנות הצבאית יודעים לעשות את העבודה הקשה בצורה הטובה ביותר: "הם יודעים שלמרות שנמצאים בשטח אויב, שטח עוין, עבודתם היא מצווה גדולה והם עושים זאת עם מוטיבציה גדולה מעין כמוה".

 

הרב רוז'ה אמר כי העובדה שהחיפושים נערכים בשטח עוין מעכבת את זיהוי חלקי הגופות, בעיקר משום שבשעות החשיכה לא ניתן לבצע את הסריקות. אך יחד עם זאת, לעניות דעתו, לוויות החיילים יתקיימו רק כאשר תסתיים מלאכת האיסוף. "במקרה הקשה שלפנינו, עיקר הזיהוי יתבצע באמצעות די.אן.איי ולא באמצעים אחרים, כגון טביעת אצבעות או מרשמי שיניים, זאת בשל מצב הגופות".

 

במהלך הלילה הופסקו, כאמור, הסריקות, אולם בצה"ל דיווחו על המשך ניסיונות של פלסטינים חמושים לפגוע בכוחות צה"ל הנמצאים באזור, כולל ירי טילי נ"ט וירי מנשק קל. לא היו נפגעים מקרב חיילי צה"ל במהלך הלילה.

 

הבוקר הגיעו למחסום כיסופים עשרות נציגים של תנועת "אומץ לסרב" להפגנת מחאה במקום. מדובר בהפגנה שתוכננה אתמול, מיד לאחר התקרית הקשה. המפגינים, שלבושים בחולצות התנועה, נושאים שלטים "החיילים מתנתקים מהשטחים" ו"עזה=לבנון". כוחות משטרה וצבא נערכו מבעוד מועד להגעתם מחשש לעימותים עם המתנחלים.

 

האם יתקיימו הלוויות לחיילים?

 

בצה"ל יודעים כי נותרו שאלות פתוחות רבות בקרב המשפחות לגבי קבורת יקיריהן. גורמים בצבא אמרו ל-ynet כי במידה והמשפחות ירצו לחכות לממצאים ברורים יותר, כלומר לחלקי גופה רבים - ניתן לדחות את ההלוויות.

 

במידה ויימצאו חלקים משמעותיים של הגופה, ניתן יהיה לערוך הלוויה, ובבוא היום אפשרי על פי ההלכה לפתוח את הקבר ולהוסיף את חלקי הגופה שנמצאו.

 

במקרה ורוב הגופה לא נמצאה - ניתן לקבור, אבל לא ברור האם המשפחות יוכלו לשבת שבעה. זהו התסריט הבעייתי ביותר מבחינת צה"ל, שכן הוא עלול לגרום לקרע בין המשפחות לצבא.

 

במקרה שלא נמצאו שרידי גופה כלל - צה"ל יכריז על החייל כחלל שמקום קבורתו לא נודע.


פורסם לראשונה 12/05/2004 10:07

 

בהכנת הכתבה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תגבורי הכוחות של צה"ל ברצועה
צילום: איי פי
צילום: משרד הביטחון
מופז. ידנו תשיג
צילום: משרד הביטחון
צילום: איי פי
תפילה לפני הכניסה לעזה
צילום: איי פי
צילום: יואב גוטרמן, דו"צ
הרמטכ"ל. הגיע לשטח
צילום: יואב גוטרמן, דו"צ
צילום: איי פי
פינוי שלד הנגמ"ש
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פלסטינים חוגגים עם חלקי הנגמ"ש
צילום: רויטרס
מומלצים