שתף קטע נבחר

אהוד יתום: לתקוף מהאוויר; יוסי שריד: לסגת מעזה

במערכת הפוליטית נדרשים לשאלה מה צריך לעשות בעזה נוכח האירועים הקשים. השר לפיד: "המלחמה בטרור צריכה להימשך, גם אם ניסוג". ח"כ אהוד יתום (ליכוד): "צריך פעולה רחבה מהאוויר כדי לא לסכן חיילים". ח"כ חזן (ליכוד): במלחמה כמו במלחמה, אסור לטמון את הראש בחול. ח"כ יוסי שריד צופה: בקרוב תפרוץ התקוממות עממית שתביא ליציאה מעזה

במערכת הפוליטית הגיבו אמש (יום ד') על התקרית בציר פילדלפי בה נהרגו חמישה חיילי צה"ל, שאירעה יממה וחצי לאחר מותם של ששת החיילים אתמול בשכונת זייתון בעזה.

 

ח"כ אהוד יתום (ליכוד) אמר: "צה"ל חייב לעבור לפעולה התקפית רחבת היקף מהאוויר, עם מינימום כוחות קרקע על מנת לא לסכן חיילים". יתום אמר כי יש להוציא פעולה שכזו לפועל "לאחר התרעה ואזהרה של תושבים להתנתק מהמחבלים, ולא לשמש עבורם חומת מגן".

 

ח"כ יחיאל חזן (ליכוד) סבור גם הוא כי יש לצאת לפעולת-נגד: "יש לחסל מיידית את ראשי הטרור ובכללם ערפאת. ראש הממשלה חייב לפעול כנגד הטרור בנחישות, במלחמה כמו במלחמה, ולא לטמון את הראש בחול כמו בת יענה. תוכנית ההתנתקות העניקה רוח גבית לטרוריסטים ועם ישראל נאלץ לשלם כעת את המחיר. תוכניות השווא מבית ראש הממשלה נתנו למפלצות האדם תקווה כי טרור נוסף רק יוביל לבריחה נוספת".

 

ח"כ חמי דורון (שינוי) אמר: "ממשלת ישראל צריכה להנחות את צה"ל לפעול כמו צבא במלחמה ולא עם יד קשורה מאחורי הגב. אירגוני הטרור מכירים את הקוד המוסרי הישראלי ומנצלים אותו".

 

שרים: אין קשר לתוכנית ההתנתקות

 

גורמים בירושלים הדגישו כי לתקרית בציר פילדלפי אין כל קשר לתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה. "ארגוני הטרור לא מצליחים להוציא פיגועים אל מחוץ לרצועה אז הם מחפשים מטרות מזדמנות בתוכה בדמות חיילי צה"ל.

 

"אין לפעילות בציר פילדלפי כל קשר לתוכנית ההתנתקות. הוא יישאר בשליטת צה"ל כדי למנוע הברחת נשק וחומרי חבלה בכל מקרה כמו שהמלחמה בטרור היתה אמורה להימשך בכל מקרה גם לאחר מימוש תוכנית ההתנתקות".

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר כי "אין זה הזמן להסיק מסקנות מרחיקות לכת משתי תקריות דומות שרדפו זו את זו, ובצדק מעוררות דאגה בלב הציבור". לפיד הוסיף: "המלחמה בטרור צריכה להימשך - בין אם נמצאים בעזה ובין אם מתנתקים ממנה".  

 

שר הרווחה זבולון אורלב אמר שהאסון בזייתון והתקרית בפילדלפי הם חלק ממלחמה הכרחית בתשתיות הטרור, ואין לה קשר לתוכנית ההתנתקות. "אני מקווה שלא תהיה חולשת דעת או רפיון רוח שיוביל לבריחה מן הרצועה כפי שקרה בלבנון. מי שבורח מטרור, הטרור רודף אחריו. זו טעות מדינית וביטחונית לעסוק בשאלות של פינוי יישובים תוך כדי מלחמה עקובה מדם", דברי אורלב.

 

השר גדעון עזרא, מתומכי תוכנית ההתנתקות, אמר כי אחרי התקריות בציר פילדלפי ובשכונת זייתון, ישראל תיראה כבורחת הרבה יותר מאשר לפני שבוע. "צריך לפעול כעת בשכל ולא מהבטן וצריך לעשות צעדים יותר דראסטיים מאשר בעבר. ישראל צריכה לחפש את המחבלים, אבל עד שתשים את ידה עליהם צריך להשתמש בכלים שעומדים לרשותנו - לפגוע בהעברת הכספים לפלסטינים ובעבודתם בישראל", דברי השר עזרא.

 

בשמאל קוראים לצאת מעזה - ומיד

 

לעומתם קראו חברי כנסת מהשמאל לצאת מרצועת עזה לאלתר. "אנחנו חוזרים לתסמונת לבנון", אמר ח"כ אבשלום וילן (יחד-מרצ). "אין לנו מה לחפש ברצועת עזה. צריך לצאת בהקדם ולא לחכות לעוד דם חיילים שיישפך לשווא".

 

עמיתו ח"כ יוסי שריד אמר כי הוא צופה שבימים הקרובים תפרוץ בישראל התקוממות עממית רחבה שתביא ליציאה מיידית וכוללת מרצועת עזה. "אם המנהיגים לא מסוגלים לבצע את מה שהם עצמם מוצאים לנכון הציבור יכריח אותם לעשות זאת. וכבר היו דברים מעולם", דברי שריד.

 

ח"כ רוני בריזון (שינוי) הצטרף לדעתם: "עכשיו, יותר מתמיד, החוצה. מיד! כל שפיכות דמים נוספת היא לא רק מיותרת אלא לחלוטין טראגית".


פורסם לראשונה 12/05/2004 19:28

 

אטילה שומפלבי, דיאנה בחור-ניר ואילן מרסיאנו השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
להמשיך להילחם בטרור. לפיד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: גלי תיבון
"צריך פעולה רחבה". ח"כ אהוד יתום
צילום: גלי תיבון
צילום: אלעד גרשגורן
"לפעול בשכל, לא מהבטן". השר גדעון עזרא
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אתר הכנסת
"אין לנו מה לחפש ברצועת עזה". ח"כ וילן
צילום: אתר הכנסת
תהיה התקוממות אזרחית. ח"כ שריד
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים