שתף קטע נבחר

קצין וארבעה חיילים נהרגו בפיצוץ נגמ"ש ברפיח

יממה וחצי לאחר שנהרגו שישה חיילים בזייתון, נהרגו אמש חמישה חיילים, בהם קצין, בפיצוץ נגמ"ש בציר פילדלפי סמוך לרפיח. בצה"ל ממשיכים לתחקר את האירוע הקשה. הנגמ"ש נפגע ככל הנראה מטיל נגד טנקים שנורה מאחת הסמטאות הסמוכות. בבוקר תימשך מלאכת איסוף חלקי הנגמ"ש ההרוס

אירוע קשה, שאלות קשות: קצין צה"ל וארבעה חיילים נהרגו אמש (יום ד') בפיצוץ נגמ"ש, שהכיל טון חומר נפץ בציר פילדלפי שבדרום רצועת עזה. כך הותר לפרסם סמוך לחצות. עוד שלושה חיילים נפצעו קל בתקרית.

 

שמות החיילים ההרוגים הותרו לפרסום במהלך הלילה: סגן אביב חקאני, בן 23 מאשדוד; רב סמל איימן גדיר, בן 24 מדיר אל מכסור; סמל ליאור וישינסקי, בן 20 מרמת גן; סמל זאור סמיילייב, בן 19 מאופקים; רב-טוראי אלעד כהן, בן 20, מירושלים.

 

הנגמ"ש נפגע ככל הנראה מטיל אר.פי.ג'י שנורה לעברו מאחת הסמטאות הסמוכות, וכתוצאה מכך התפוצץ חומר הנפץ שנשא.

 

מדובר בעיתוי מצמרר, יממה וחצי לאחר ששישה חיילים נהרגו בשכונת זייתון בפיצוץ דומה. כמו בתקרית בזייתון, הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות לתקרית בציר פילדלפי ואף טען שבידיו חלקים מאחת הגופות, אולם לדיווח זה אין אישור מגורם ישראלי.

  

 

התחקיר: טיל פגע בנגמ"ש שהיה עמוס חומר נפץ

 

בצה"ל ממשיכים לתחקר את האירוע שהתרחש סמוך לשעה 18:20 בציר פילדלפי, כ-100 מטר ממוצב טרמית שעל גבול ישראל-מצרים. הפעילות בציר היתה קשורה לעבודות לפיצוץ מנהרות, שעל פי החשד נועדו לפגוע במוצב הסמוך.

 

בעבודות על הציר השתתף דחפור D-9, נגמ"חון והנגמ"ש. על פי שיטת הפעולה, תחילה עבד במקום הדחפור והכין את השטח לרכב מיוחד שחפר חורים בהם הוטמן חומר הנפץ. לאחר שהרכב המיוחד חפר שלושה חורים הגיע הנגמ"ש וצוותו היה אמור לשפוך את חומר הנפץ אל תוך החורים, כאשר הדי-9 והנגמחון מגינים עליו מפני פגיעה מהבתים של רפיח.

 

אולם לפני שאנשי הנגמ"ש החלו לשפוך את חומר הנפץ לתוך החורים בקרקע, אירע פיצוץ עז. חלקי הנגמ"ש התפזרו למרחק של כחצי קלומטר ותושבים פלסטינים מיהרו להציג את חלקי הפלדה העשנים לעיני מצלמות העיתונאים ששהו באזור.

 

בצה"ל לא יודעים את הסיבה המדוייקת שגרמה לפיצוץ. קצין בכיר סקר מספר אפשרויות שהביאו לפיצוץ. לדבריו, האפשרות שמטען פגע בנגמ"ש נמוכה משום שהשטח שבו היה אמור לפעול הנגמ"ש "נוקה" על ידי הדי-9 קודם לכן. 

 

קצין בכיר העריך שהאפשרות הסבירה ביותר לפי שעה היא כי טיל מסויים, ככל הנראה מסוג אר.פי.ג'י, שפגע בנגמ"ש ופוצץ את חומר הנפץ שנשא. הקצין מסר כי מדובר באזור שבו "רגישות העבודה והחיכוך עם האוכלוסיה גבוהים מאוד".

 

האפשרות של תקלה טכנית נמוכה משום שהצוות שפעל במקום הוא צוות מיומן ביותר שפעל בעבר בסוג עבודה מעין זו. אפשרות נוספת היא שהצוות עלה על המנהרה שנועדה לפוצץ את מוצב טרמית, וחומרי הנפץ במנהרה התפוצצו. לדברי הקצין, אפשרות זו נמוכה עד בינונית.

 

בבוקר: הכוחות יאספו את שיירי הנגמ"ש

 

הקצין התייחס לסוגיית כמות חומר הנפץ שהיתה בנגמ"ש: "היא מחייבת המציאות, בשל המשימה שלשמה הגיע הצוות למקום. מדובר בחומר נפץ שנחשב פחות חזק מ-TNT, אולם בהחלט בעל יכולת פיצוץ חזקה".

 

 
חיילי צה
חיילים הוזרמו למקום התקרית (צילום: איי.פי)

 

בצה"ל מתכננים כעת מבצע, שבו יאספו כוחות צה"ל את חלקי הנגמ"ש. לצורך כך הזרים הצבא כוחות למקום. בהערכת מצב שנערכה בפיקוד דרום, הוחלט שפעולת האיסוף לא תיערך בלילה, משום שמדובר באדמה חולית מאוד, וכלי רכב עלולים בנסיעתם לדרוס ולהטמין בקרקע חלקים מהנמ"ש ההרוס.

 

בצה"ל מעריכים כי בדומה לפעולה בשכונת זייתון בעזה, גם הפעם צפויה התנגדות קשה מצד הפלסטינים אולם כיוון שאזור זה ידוע כאלים ביותר בשטחים, ההתנגדות תהיה עזה הרבה יותר.

 

ציר פילדלפי: זירת לחימה חמה

 

ציר פילדלפי נחשב לזירת הלחימה החמה ביותר ברצועה ובכל השטחים. מדובר בציר שאורכו תשעה קילומטרים ומוגן בקיר פלדה. לאורך הציר נמצאים מספר מוצבים של צה"ל. גם בתקופה האחרונה אירעו במקום מספר רב של אירועי ירי, הונחו מטענים ושוגרו טילים. כל האירועים הסתיימו ללא נפגעים ועם נזקים קטנים.

 

בחודשים האחרונים פעל צה"ל בציר עשרות פעמים, כשעיקר הלחימה מתמקדת במנהרות של הברחת אמצעי לחימה שבונים הפלסטינים. צה"ל הצליח לפוצץ מאז תחילת האירועים בשטחים 80 מנהרות, מה שגרם להפחתה משמעותית בהעברת אמצעי הלחימה ממצרים ולעליית מחירי אמצעי הלחימה.


פורסם לראשונה 13/05/2004 00:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת התקרית על ציר פילדלפי
צילום: איי אף פי
רגע הפיצוץ ברפיח
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
חייל שנפצע בתקרית
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הפלסטינים הציגו את חלקי הנגמ"ש
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
צוות של נגמ"ש נוסף מתכונן לצאת לשטח
צילום: איי פי
מומלצים