שתף קטע נבחר

הפעילות בפילדלפי: "המקום הכי מפחיד בשטחים"

כוחות גדולים של צה"ל, שמורגלים לפעילות בגדה, הצטרפו הלילה לחבריהם ברפיח, בציר המכונה בפיהם "גהינום". המטרה, בפעם השנייה בתוך פחות מיממה: איתור שרידי גופות וחלקי נגמ"ש, שהתפזרו למרחק 500 מטרים. ההשוואה ללבנון מתבקשת מאליה

"מה שהיה בשכונת זייתון זה רק הכנה לקראת מה שמצפה לנו ברפיח", כך אמר הלילה (יום ה') ל-ynet קצין בכיר, לקראת פעילות צה"ל בציר הדרומי "פילדלפי", פעילות שעיקרה איסוף שרידי גופות החיילים שנהרגו אמשבפיצוץ הנגמ"ש בעת עבודות נגד מנהרות.

 

כוחות גדולים מאוד של צה"ל - בהם חיילים מחטיבת הנח"ל, מהשיריון וההנדסה ומקורסי מ"כים - זרמו במהלך הלילה לדרום רצועת עזה לקראת הפעולה המורכבת. על כוחות הקרקע מחפים מסוקי קרב.   

 

בצה"ל עדיין לא יודעים לומר בוודאות מה גרם לפיצוץ בנגמ"ש, שהכיל כטון חומר נפץ מסוג אנפו. ההערכה היא כי מדובר ברקטה שנורצה לעברו מסימטאות שורת הבתים הראשונה ברפיח. מכל מקום, מיד עם היוודע התקרית הקשה, החליטו בצה"ל כי יש לפעול פעם נוספת, בדומה לפעולה בשכונת זייתון.

 

קצין בכיר בגזרה אמר אמש כי חלקי הגופות התפזרו עד למרחק של 500 מטר ממקום הפיצוץ, חלקם בצד המערבי של ציר "פילדפי", קרי - למצרים. בשל כך, נעשתה פנייה למצרים לסיוע בנושא. אולם הבעיה המרכזית היא החלקים שנפלו דווקא מצדו המזרחי של הציר - ברפיח.

 

צה"ל בודד הלילה את השטח, כחלק מההכנה לכניסת הכוחות לפעולה עצמה. מדובר בגזרה אלימה מאוד. חיילי גבעתי, שסיימו באחרונה "קו" בציר פילדפי, מכנים את המקום "גיהנום".

 

"היינו ישנים בפנים ושומעים איך הצלפים פוגעים בחלונות הממוגנים של המוצב", סיפר ל-ynet חייל מחטיבת גבעתי על השגרה לאורך הציר. "זה המקום הכי מפחיד שיש בשטחים, אף אחד לא מבין מה הולך פה".

 

"כמו בלבנון"

 

לאורך הציר שני מוצבים, "חרדון" הדרומי יותר, ובמרחק 500 מטר ממנו - מוצב "טרמית". מדובר בשני מוצבים מוגנים ביותר, המצויידים במטבח, חדרי שינה, מקלחות, חמ"ל ותצפיות לעבר רפיח, במטרה לסכל הברחת נשק ממצרים לרצועת עזה. 

 

במהלך חודש דצמבר 2003 ניסו מחבלים לפוצץ את מוצב "חרדון" באמצעות פיצוץ במנהרה תת-קרקעית שבנו. למרבה המזל, המיגון המאסיבי של המוצב מנע פגיעה במבנה ובחייליו. חיילי מוצב "טרמית" כבר ספגו פגיעה קטלנית בעבר. 

 

את המוצבים מאיישים חיילי חטיבת גבעתי וגדוד הסיור הבדואי, בפיקודו של אלוף-משנה פינקי זוארץ, מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה. חיילים אלה מכירים היטב את אירועי הפח"ע האלימים ברצועה. אולם כעת נכנסו פנימה כוחות, שרגילים להילחם ביהודה ושומרון.

 

אחד ממפקדי הכוחות הרבים שהגיעו אמש לדרום הרצועה אמר, כי נוכח המציאות הקשה בימים האחרונים ברצועה, קשה שלא להיזכר בדפוס הלחימה בלבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
חייל מחפש חלקי גופות בציר פילדלפי
צילום: ערוץ 1
צילום: איי אף פי
מטען בציר פילדלפי
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
פעילות בציר "גהינום"
צילום: רויטרס
צילום: דובר צה"ל
איתור מנהרות ברפיח
צילום: דובר צה"ל
צילום: שאול גולן
מוצב טרמית
צילום: שאול גולן
מומלצים