שתף קטע נבחר

צה"ל ירחיב את ציר פילדלפי; שריד: זהו פשע מלחמה

במסגרת ההרחבה צפוי צה"ל להרוס בתים רבים ברפיח. גורמי ביטחון ל-ynet: "ההרחבה תתבצע כדי למנוע פגיעות בחיילים שנעים על הציר". שר הביטחון: "הפעילות שלנו בציר פילדלפי הכרחית למאבק בהברחות הנשק". ח"כ שריד: "למרות שהתקבל אישור מהבית הלבן - הריסת העיר תחשב כפשע מלחמה". הרשות קראה להתערבות בינלאומית כדי למנוע את ההרחבה

שר הביטחון, שאול מופז, הורה לצה"ל להרחיב את ציר פילדלפי "היכן שנדרש". ב-ynet פורסם לראשונה  כי צה"ל מתכוון להרחיב את ציר פילדלפי בשטחה המזרחי, על מנת להקל בעתיד על הכוחות הפועלים בדרום הרצועה. ביום חמישי נהרגו חמישה חיילי צה"ל בפעילות במקום והחיפושים אחר חלקים משרידי גופותיהם נמשכים גם הבוקר (יום ו').

 

גורמים בטחוניים אמרו כי "אנו הולכים לעשות טיפול מיוחד בציר פילדפי. במעבר תתבצע הרחבה כדי למנוע פגיעות בחיילים שנעים על הציר. מדובר בציר שחשוב מאוד להחזיק בו, בגלל שמועברים דרכו אמצעי לחימה אדירים. לכן ניתן אישור לצבא לעשות את כל מה שצריך במקום".

 

אתמול רמז שר הבטחון במעורפל על הכוונה, וקבע: "אנו נחושים לעצב מציאות אחרת שם". לדברי מופז, "הפעילות שלנו בציר פילדלפי היא הכרחית, בשלוש השנים האחרונות התגלו שם 90 מנהרות להעברת אמצעי לחימה, אם לא נפעל נגדם כלי הנשק יופעלו נגד ערים בלב ליבה של ישראל".

 

שריד: מדובר בפשע מלחמה   

 

ח"כ יוסי שריד מזהיר מפני הריסת חצי העיר רפיח המתוכננת, לדבריו, לימים הקרובים למרות קבלת אישור מהבית הלבן ולמרות שהדבר מוצג כהרחבת ציר פילדלפי. לדבריו, "הריסת העיר תחשב לישראל כפשע מלחמה, תגרום לנזקים כבדים והמטריה המסוככת של בוש לא תעזור לנו, כפי שהיא לא עוזרת לבוש עצמו בפרשת ההתעללות בעיראק".

 

גם הרשות הפלסטינית הודיעה הבוקר כי פעולת צה"ל המתוכננת להרחבת ציר פילדפלי ברפיח היא "קטסטרופה גדולה". הרשות קראה להתערבות בינלאומית כדי למנוע את הפעולה הצפויה.

 

האחראי על המו"מ ברשות, סאיב עריקאת, אמר: "הרס הבתים ברפיח יהיה קטסטרופה רצינית לעם שלנו. זה יהיה חמור ביותר. זה יוכיח שישראל מתכוונת להישאר ברצועת עזה ולא מתכוונת לסגת. הם רוצים ליצור הרס רב, כפי שעשו בשכונת זייתון"

 

ציר פילדלפי: כל התוכניות

 

רוחבו של ציר פילדלפי נע בין 80 ל-180 מטר בחלקיו השונים לכל אורכו - 14 קילומטרים. בחוזה השלום בין ישראל למצרים הוסכם כי רוחב הציר יהיה 100 מטר. עם בניית הציר רוחבו נע בין 80 ל-100 מטר, אולם שינויים שנעשו בשטח לאחר מכן הביאו למצב שבחלק מהמקומות הגיע רוחב הציר עד ל-180 מטר.

 

14 הקילומטרים של ציר פילדלפי נחלקים למספר חלקים כאשר החלק ה"אלים" ביותר בו מתרחשים מרבית אירועי הפח"ע נמצא בין הגבול עם מצרים לרפיח ואורכו 9 קילומטרים. 4 קילומטר - בין הים לבין רפיח, 6 קילומטר סמוך לעיר רפיח וארבעה בין העיר רפיח למעבר סופה.

 

לפני שנתיים החלה עבודת מטה בפיקוד הדרום אותה הוביל ראש המטה דאז, תא"ל (במיל.) צביקה פוגל, שעיקרה היתה תכנון הדרך הנכונה ביותר להרחיב את ציר פילדלפי.

 

הרעיון המנחה היה כי הציר יורחב לרוחב 500 מטר בחלק הסמוך לעיר רפיח ודבר זה יביא לקושי עצום בקרב הפלסטינים לבנות מנהרות להברחת אמל"ח משום שציר ברוחב זה ייאלץ אותם לבנות מנהרות באורך של קילומטר עם פתחי חמצן ועבודה ארוכה ומורכבת. במידה והציר יורחב הדבר גם עשוי להוביל לביטחון טוב יותר לכוחות צה"ל הפועלים במקום, וכן להבטיח כי אזרחים חפים מפשע לא יהיו בטווח האש.

 

במסגרת עבודת המטה שנעשתה כבר הועלו רעיונות כיצד לשכן את תושבי רפיח שייאלצו לעזוב את בתיהם ולהעביר אותם, לפחות באופן זמני, לקרוואנים.

 

פוגל אמר הבוקר כי תכנית זו היא משימה מורכבת אך לא בלתי אפשרית. לדבריו, ייתכן כי התושבים יתנגדו לפינוי, ארגונים שונים יסייעו להם והדבר גם עלול להגיע לערכאות משפטיות.

 

העבודה עצמה בציר עשויה להיות תחת אש ולכן יש לנקוט במעגלי אבטחה על מנת להבטיח את שלומם של הכוחות שיהיו במקום. נקודה נוספת במכלול ההיבטים של תכנית זו נוגעת לעמדת המצרים שכן מצרים מסרבת לקחת אחריות על הציר ולא אחת ניתן לראות כי פתחי המנהרות נבנים בצד המצרי של הגבול ללא הפרעה. לדברי פוגל, ניתן לסיים תכנית זו בתוך כחודשיים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ברקאי וולפסון
ציר פילדלפי. יורחב לכיוון רפיח?
צילום: ברקאי וולפסון
צילום: משרד הביטחון
מופז. הציר חיוני
צילום: משרד הביטחון
שריד. מזהיר
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים