שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכאב המקבצי: מופיע בסדרות

  כאב נדיר אמנם, אולם עדיין בעייתי בקרב כ-4 אנשים מתוך אלף. הסובלים העיקריים - גברים שמעשנים ו/או שותים

  כאב ראש מקבצי (Headache Cluster) הוא נדיר יחסית ופוגע באחד עד ארבעה מכל 1,000 אנשים. רוב הסובלים הם גברים מעל גיל 30, צרכני אלכוהול או מעשנים. לרוב לא קיימת שכיחות משפחתית של התופעה. הכאב מופיע בדרך כלל בעונות המעבר, בחודשים ספטמבר ומרס. בכאב זה קיימת הפרעה בתפקוד מערכת העצבים האוטונומית, וברוב המקרים הטיפול – אף שאינו מרפא – מצליח להפסיק את ההתקף במהירות.

   

  סימפטומים: ההתקף המקבצי מתחיל כמעט תמיד בפתאומיות, ונמשך 15 דקות עד 3 שעות. הוא עשוי להתחיל בתחושת גירוי או הפרשה מאחד הנחיריים, שאחריה מופיע כאב עז באותו צד של הראש, שמתפשט סביב העין. הכאב לרוב מעיר אנשים משנתם. עם חלוף ההתקף העפעף באותו צד של הראש עלול לצנוח והאישון יכול להתכווץ. כאבי הראש המקבציים לרוב אינם מלָוים בבחילות ובהקאות ואינם מוחמרים על ידי אור, צליל או ריח. ההתקפים מתרחשים פעם עד מספר פעמים ביום. הם מתרחשים לרוב בקבוצות (מכאן שמם) למשך 8-6 שבועות, שאחריהם יש מרווח של מספר חודשים עד שנים ללא כאב – עד ההתקף הבא.

   

  טיפול: גם כאן ניתן טיפול לזמן ההתקף החריף או למניעה. רוב האנשים שסובלים מכאב ראש מקבצי נאלצים ליטול תרופות למניעת ההתקף מדי יום, כמו חסמי-סידן, ליתיום, אינדומתאצין או מתיסרגיד. להתקף עצמו ניתן לתת הזלפה של לידוקאין או קוקאין לנחיר, או אימיטרקס להזרקה תת עורית. מתן חמצן דרך האף או תרופות סטרואידליות כמו מתילפרדניזולון דרך הפה יפסיקו לרוב את ההתקף. למניעה נותנים חסמי-סידן, ליתיום, תרופות סטרואידליות או אנטי אפילפטיים כמו טופמקס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים