שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כאב ראש שנגרם כתוצאה מפגיעה בעצב

  'נוירלגיה טריגמינלית' (Trigeminal Neuralgia) אמנם נדירה ביותר, אך היא אחד מכאבי הראש הקשים ביותר. המחלה פוקדת כאדם אחד מכל 10,000 איש ואופיינית יותר לאנשים מבוגרים, גילאי 50 ומעלה, אם כי גם ילדים לוקים בה

  במחלה זו שולח עצב הפנים שנקרא 'טריגמינלי', האחראי לתחושות במצח, בלחי, בלסת וברירית הפה, זרמים חשמליים בלתי מבוקרים. ההשערה היא שפגיעה בעצב, בעקבות לחץ, מתיחה, ניוון או דלקת, גורמת להתפרקויות החשמליות שיוצרות תחושה של כאב עז ביותר.

   

  סימפטומים: הנוירלגיה הטריגמינלית גורמת לכאבים פתאומיים ודוקרים בפנים, שמגיחים ללא כל התראה. חלק מהחולים מתארים את הכאב כ'סכין שחותכת את הפנים" או 'טיפול שיניים שמבוצע ללא הרדמה'. הכאב הקשה נמשך פחות מדקה. הוא מבהיל ומתיש את הסובל. לרוב יופיע הכאב רק בצד אחד של הפנים, בעיקר בסנטר או בצידי האף. לעיתים רחוקות יותר יופיע הכאב באזור האוזן או המצח.

   

  לחיצה על נקודות מסוימות גורמת אצל חלק מהחולים להתקף הכאב. כך למשל, בזמן גילוח, צחצוח שיניים, ליטוף, ואף בליעה ודיבור – מגע בנקודות הרגישות מעורר את ההתקף. פעמים רבות החולים חוששים מכך ונמנעים מפעולות יומיומיות רבות שכרוכות במגע בנקודות אלה. ההתקף יכול לחזור מספר פעמים ביום, לפעמים במשך חודשים.

   

  טיפול: מקובלות שתי צורות טיפול בנוירלגיה טריגמינלית – תרופתית ולא תרופתית. התרופות מייצבות את פעילותה החשמלית של מערכת העצבים. תרופות נוגדות פרכוסים (כמו טגרטול, דפלפט ונוירונטין) יכולות לדכא את התעוררות הכאב. תכשירים אחרים (כמו בקלוזל, לידוקאין ודנטואין) מחלישים את עוצמת הכאב.

   

  אם הטיפול התרופתי כשל, הרופא עשוי להמליץ על ניתוח שפוגע בעצב ומונע את הכאבים. תופעת הלוואי העיקרית של הניתוח הזה היא אובדן תחושה באזורי הפנים שמעוצבבים על ידי העצב. בשיטה אחת של הניתוח מפרידים את מבני העצב הטריגמינלי וכלי הדם סביבו. בשיטה שנייה גורמים להרס העצב על ידי חימומו באמצעות החדרת מחט. אבל כ-10% מהמנותחים סובלים מכאבים קשים ביותר באזור העצב, למרות שנהרס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים