שתף קטע נבחר

שרון יציע לשרים: התנתקות מדורגת

ראש הממשלה מקיים התייעצויות עם שרים וחברי כנסת, בניסיון לגבש תוכנית לפינוי הרצועה באופן הדרגתי, כך שניתן יהיה לעצור בכל שלב ולאשר בנפרד בממשלה כל צעד. גורמים פוליטיים העריכו כי הוא יזדקק לתמיכתו של שר החוץ כדי להשיג רוב בקרב שרי הליכוד

ראש הממשלה אריאל שרון שוקל לגבש נוסחה לתוכנית התנתקות מדורגת, שתחליף את התוכנית המקורית ותוצג כתוכנית חדשה בפני הממשלה.

 

הכוונה היא לשמור על חלק מעקרונות התוכנית המקורית ולפנות התנחלויות בודדות ברצועת עזה ובגדה, בהסכמה עם הפלסטינים ובאופן הדרגתי. כמו כן מתכוון שרון להבהיר כי כל שלב של התוכנית יובא בנפרד לאישור הממשלה. הכוונה היא שבנסיגה מעזה יהיו מרכיבים של התנייה וייתכן שהשלב האחרון של הנסיגה מיישובי צפון הרצועה יותנה בהידברות ובלקיחת אחריות פלסטינית. ובכל מקרה, ראש הממשלה כבר מחויב לאמריקנים לפנות את ההתנחלויות המבודדות בשומרון. 

 

גורמים בסביבת שרון אמרו ל-ynet: "שינוי במטרה הסופית לא יהיה. פינוי התנחלויות יתקיים, אך ההתנתקות תיקח יותר זמן". 

 

שרון מקיים סדרת התייעצויות עם שרים וחברי כנסת בנושא והבוקר (ג') נפגש עם ח"כ דניאל בנלולו (ליכוד), שהיה ממתנגדי התוכנית ושוחח איתו על הנוסחה החדשה. כמו כן צפוי היום שרון להיפגש עם השרים יוסף פריצקי, אברהם פורז, עוזי לנדאו, בני אלון.

 

בסביבת ראש הממשלה רואים בשלב זה בשר החוץ, סילבן שלום, לשון מאזניים. על פי הספירה שהתבצעה בסביבת שרון: 11 שרים צפויים להצביע בעד ו-11 נגד, לכן עמדת שלום כל כך חשובה.

 

אתמול בוועידה הכלכלית בירדן, רמז שר החוץ שלום על תמיכתו בהידברות עם הפלסטינים ועל חשיבותה של קיום פגישה בין שרון לראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא.

 

על פי ההערכה, חלק מהשרים שיתמכו הם שאול מופז, אהוד אולמרט, מאיר שטרית, ציפי לבני וגדעון עזרא. בין המתנגדים צפויים להיות בנימין נתניהו, לימור לבנת, דני נוה, צחי הנגבי, נתן שרנסקי ועוזי לנדאו.

 

עם זאת, בסביבת שרון לא שוללים את האפשרות כי שרים כמו לבנת, שהביעו תמיכה בתוכנית אך חזרו בהם לאחר המשאל בליכוד, יתמכו בתוכנית המדורגת.

 

שינוי: נתמוך בחלופה 

 

שר הפנים אברהם פורז (שינוי) אמר בתגובה לתוכנית החדשה המתגבשת: "מלכתחילה תמכתי בתוכנית ההתנתקות כי אין עתיד להתיישבות היהודית בעזה. הבעיה של שרון היא לגייס את תמיכת הח"כים ושרי הליכוד. ברור שממילא לא ניתן לממש את התוכנית כי המשאל בליכוד סינדל אותה, אך אם תהיה חלופה אחרת שאפשר יהיה לגייס אליה את תמיכת הליכוד, אתמוך בה".

 

השתתף בהכנת הידיעה: אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מקיים התייעצויות. שרון
צילום: רויטרס
צילום: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית
זקוקים לתמיכתו. שלום עם עמיתו הירדני
צילום: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית
מומלצים