שתף קטע נבחר

אחרי רפיח: עימותים בין מפגינים ושוטרים בת"א

פעילי שמאל ואנשי תנועת "אומץ לסרב" יצאו לצעדת מחאה ברחובות תל אביב, וקראו לחיילי צה"ל לסרב למלא פקודות. אורי אבנרי: כולנו מאוחדים בתיעוב שלנו למה שקרה ברפיח. המשטרה התעמתה עימם וביצעה מעצרים. הפגנות דומות גם בירושלים ובגליל

כ-500 בני אדם הפגינו הערב (ד') בתל אביב בתגובה לפעולת צה"ל ברפיח. המפגינים, ביניהם אנשי תנועת "אומץ לסרב" קראו לחיילי צה"ל לסרב למלא פקודות ולממשלה לסגת מייד מרצועת עזה. כעבור כשלוש שעות פוזרה ההפגנה. שמונה פעילי שמאל נעצרו.

 

דווח על הפגנות דומות בירושלים, מול בית ראש הממשלה, ובצומת שפרעם וצומת כפר יאסיף בגליל המערבי.

 

המפגינים בתל אביב התגודדו מול משרד הביטחון בקריה, והחלו לצעוד לעבר כיכר רבין. הם נשאו דגלים שחורים בידיהם, וקראו קריאות נגד שר הביטחון - "מופז, שר הביטחון, כמה חיילים רצחת כבר היום". המפגינים קראו גם קריאות נגד הממשלה - "כל שרי הממשלה הם פושעי מלחמה", וקריאות בעד הסרבנות - "חייל הקשב - חובה לסרב". כמו כן קראו המפגינים - "צה"ל הוא ארגון טרור".

 

בדרכם לכיכר רבין נשכבו המפגינים על הכביש וחסמו את רחוב קפלן ורחוב אבן-גבירול. שוטרים שהוזעקו למקום התעמתו עימם. המשטרה מיהרה להכריז על ההפגנה כבלתי חוקית ועצרה כשמונה מפגינים, ביניהם את יושב ראש תנועת "אומץ לסרב", דוד זונשיין.

 

"הקווים האדומים שלנו הולכים ומטשטשים"

 

לפני שנעצר אמר זונשיין ל-ynet: "החיילים שביצעו את הפעולה ברפיח היו צריכים לסרב לעשות אותה אם הם חונכו על ערכי צה"ל. זאת לא רק פגיעה מוסרית אלא מערער את יסודות המדינה".

 

פעיל השמאל אורי אבנרי, שהשתתף בהפגנה אמר ל-ynet: "זאת הפגנה ספונטנית של שבעה ארגונים שונים. אחרי שראינו את התמונות בטלוויזיה הבנו שאנחנו לא יכולים להישאר בבית. כולנו מאוחדים בתיעוב שלנו למה שקרה ברפיח".

 

"מה שקרה לא היה מקרי - אלא בלתי נמנע כשאתה מכניס צבא לעיר", הוסיף אבנרי. "זה מטורף לחלוטין וצפוי שזה יקרה. זה מטורף לעשות מבצע כזה אחרי שהודיעו שרצועת עזה לא דרושה לביטחון ישראל".

 

סרן אלון רבינוביץ', טייס מסוקים שהודח מצה"ל, אמר בהפגנה: "אני פה כי לפני שנה חתמתי יחד עם תשעה מחבריי על מכתב הטייסים. אמרנו אז שאין מקום להשתמש במסוקי קרב נגד אוכלוסייה אזרחית בשכונה הצפופה ביותר בעולם, ואנחנו חוזרים ואומרים מאז שוב ושוב שזה דבר שלא ייעשה. הקווים האדומים שלנו הולכים ומטשטשים...".

 

מנכ"ל "אומץ לסרב", אריק דיאמנט, אמר: "זה פשוט נורא שחיילים שאימנו אותם להגן על המולדת נגררים לפעולות בלתי ראויות. כמה מתאבדים אנחנו מייצרים היום? אני קורא לכל החיילים בסדיר לבדוק טוב טוב את הפקודות שהם מקבלים, ולוודא שהן חוקיות".

 

"אותי לימדו כצנחן להילחם נגד אויב ולא נגד אוכלוסייה אזרחית, כמו שצה"ל עושה היום ברפיח. אי אפשר להאשים את החיילים שם שמבצעים את המשימה, ורק אנחנו יודעים כמה קשה הם עובדים. אבל המשימה הזאת לא ראויה מוסרית ופוגעת, בסופו של דבר, גם במקצועיות של צה"ל".

 

המפגינים עשו את דרכם לאורך רחוב אבן גבירול עד לכיכר מסריק, שם חסמו השוטרים את דרכם ופיזרו אותם.

 

גם בירושלים ובגליל

 

גם בירושלים התגודדו עשרות פעילי שמאל מול בית ראש הממשלה במחאה על פעולות צה"ל ברפיח. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב - "הם יורים גם בילדים" ו"הכיבוש הזה הורג".

 

כמה עשרות בני אדם הפגינו גם בצומת שפרעם ובצומת כפר יאסיף שבגליל המערבי. הם נשאו בידיהם שלטים בגנות הכיבוש והפעולה ברפיח ודגלים אדומים.

 

אייל הראובני ואחיה ראב"ד השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
"צה"ל הוא ארגון טרור". ההפגנה בתל אביב
צילום: עופר מאיר
צילום: עופר מאיר
המפגינים נשכבו על הכביש וחסמו אותו
צילום: עופר מאיר
צילום: עופר מאיר
"חייל הקשב - חובה לסרב". ההפגנה בתל אביב
צילום: עופר מאיר
צילום: עופר מאיר
"הקווים האדומים מיטשטשים". ההפגנה בתל אביב
צילום: עופר מאיר
צילום: עטא עוויסאת
"מערער את יסודות המדינה". זונשיין (ארכיון)
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים