שתף קטע נבחר

משגב: השכנים של שכניה

עם או בלי תרועת פסטיבלים (ובשבועות תישמע התרועה הקרובה) מציע אזור משגב שפע של אתרי נוף, טבע והיסטוריה שראויים לטיול. לשלל היעדים תצטרף השבוע טיילת חדשה בהר שכניה

טיילת שכניה אתרים נוספים פסטיבל משגב 

גם לקק"ל יש ביכורים להתגאות בהם בחג שבועות הקרב ובא: טיילת נוף חדשה בהר שכניה. הטיילת היפה השוכנת בגוש שגב שבגליל, תיחנך באופן רשמי ביום חמישי הקרוב, במהלך אירועי פסטיבל משגב. 

 

 

 

טיילת שכניה

 

תצפית לרומנטיקנים

 

מכביש עכו-צפת (85), פונים דרומה בצומת כרמיאל-מערב לכביש 784. בצומת יובלים פונים ימינה ומיד שמאלה, חזרה לכביש 784.  פונים ימינה לפי השילוט לשכניה, קורנית ומנוף. בכניסה לשכניה (על שם משפחת כוהנים מתקופת המרד ברומאים) יש כיכר בה מחנים את כלי הרכב. בדרך, אגב, חולפים ליד פארק אוסטרליה שהוא הלב של פסטיבל משגב. בפארק מתקיימות כל ההופעות, מוכרים כל הירידים וממנו יוצאים טיולי קק"ל (עוד על הפסטיבל - בהמשך הכתבה).

 

בכניסה לטיילת פגשתי מטייל נוסף שנהנה מליטוף קרני השמש - שפן סלע. שפן השפן הזה - ברח ממני מהר, אבל אם תראו משהו שנראה כמו אוגר ענק, תדעו שזה שפן. לאורך הטיילת, צמחי התבלין ועצים בוגרים שהועתקו מאזורי בניה וקיבלו את חייהם חזרה. השולחנות והכסאות כאן מאבן טבעית. 

 

תצפית למרחקים מגלה את רכס הר עצמון משמאל, את מורדות נצרת מימין לו ואת הכפר הערבי כאוכב-אל-היג'א קרוב אלינו. מימין, במורדות, ישוב עם גגות אדומים, 'מורשת' שמו, ועוד מימין - אעבלין, כפר ערבי-נוצרי ומאחוריו שפרעם. מאחור, מרחוק, אפשר לזהות את אוניברסיטת חיפה (הפאלוס האקדמי בולט גם בימים של ראות גרועה), את העיר והמפרץ וגם את הקריות. זאביק קדם מקק"ל מבקש למסור שהמקום יפה במיוחד בשעת השקיעה. 

 

תעלומת רצח ותיקה

 

מהטיילת, בסמוך לכליל החורש הענקי שחופתו מכסה את השביל, יורדות מדרגות אל תוך יער שכניה. אנחנו הולכים כ-150 מטר על התפר בין יער האקליפטוסים שנטעה קק"ל ליער החורש הטבעי, עד שאנו פוגשים סימון שבילים בכחול-לבן. השביל עובר בין שיחי סירה קוצנית לקידה שעירה, אלה ארץ ישראלית ואלון מצוי.

 

קצת לפני שהשביל הכחול-לבן מתחיל לטפס מעלה, סימון לבן חוצה אותו ומכוון לרדת אל פתחה של מערת שכניה. במערה הוסתרה גופתו של שומר יערות קק"ל, ישראל בן זאב לאופיר, המכונה אבו-דיב, שנרצח בשנת 38'. גופתו נמצאה במערה 52 שנה מאוחר יותר. כיום, הכניסה למערה אסורה, בעיקר בגלל השמירה על עטלפי החרקים הנמים בה את שנת החורף שלהם.

 

מהמערה עולים בחזרה לשביל הכחול-לבן. פונים ימינה עם דרך העפר, ואחרי 50 מטרים מצד שמאל תיתקלו בכביש שיוביל אתכם לכניסה לטיילת (ולמכונית שהשארתם שם). 

 

רעבים? בכניסה לישוב שכניה נמצאת מסעדת 'מטעמי התאומות' ובה אוכל לבנוני אותנטי המשולב בטעמי הגליל, וגם חנות מפעל עם המאכלים השונים. בשבועות הן מבטיחות להכין תפריט לבנוני חלבי. מטעמי התאומות, טלפון: 9998220 – 04, 9999236 – 04. טלפקס: 9998153 – 04.

 

חזור למעלה
אתרים נוספים

 

פיקניק וטיול, או להיפך

 

על הכביש לכיוון יודפת והררית (7995) נמצאות עוד כמה אטרקציות ראויות לביקור. כדי להגיע לכביש יורדים בכביש 784 מהר שכניה לכיוון עכו, ופונים ימינה סמוך ליודפת. 

 

בהתאם לשילוט ל'תל יודפת, הר עצמון ונחל אבליים' פונים ימינה. זוהי דרך בלתי סלולה המתאימה גם למכוניות. כק"מ אחרי הכניסה מתגלה הר עצמון, הגבוה שבהרי האזור. תוכלו לעצור בחניון קק"ל לפיקניק ואחריו (או אולי דווקא בסדר הפוך) לצאת לטיול רגלי במסלול מעגלי אל פסגת ההר. שעתיים הליכה בניחותא.

 

בתל יודפת (סימון דרכים אדום) שרידי חומה עתיקה, בתים ועשרות בורות מים שהיו חלק מבירת הגליל בתקופת המרד הגדול ברומאים. בספרו של יוסף בן מתתיהו מתואר הקרב הקשה שנערך בין הצבא הרומי למגיני העיר, וארך 47 ימים. על פי הכתוב, כשהרומאים כבשו את העיר הם רצחו 40 אלף מתושביה. בחפירות התל נמצאו בבורות המים שלדים של משפחות שלמות. 

 

שמן הזית טוב לבריאות

 

במהלך הנסיעה לכיוון הררית מתגלים נופי בקעת סכנין, רכס הרי שגור ובקעת בית הכרם וגם התרוממות הגליל העליון. מימין תראו את חניון הר אחים של קק"ל, ואת בקעת בית נטופה ורכס הר תורען. כ-300 מטר אחרי החניון יוצאת דרך עפר לבנה, עם סימון שבילים ירוק אל פסגת הר אחים. אפשר להגיע עם המכונית ממש כמעט עד ראש ההר, הקרוי על שם אחים קדומים שיוסף בן מתיתיהו תיאר את מלחמתם האמיצה ברומאים. מראש ההר: תצפית מרהיבה על הגליל התחתון.

 

המשך הנסיעה על הכביש מוביל אותנו לאבטליון. בכניסה ליישוב הקים פרץ פז בית בד. במקום אפשר לקבל (ללא תשלום) הסברים מרתקים על שמן הזית ושימושיו הרפואיים, וכמובן לרכוש שמן ומוצרי קוסמטיקה שהופקו ממנו. עוד במקום – סדנת טעימות שמן זית, הרצאות ונוף מדהים. שמן מייצרים רק בעונת המסיק (אוקטובר עד ינואר), אולם המקום פתוח כל השנה.

 

במקום מייצרים רק 30 אלף בקבוקים בשנה, ופרץ אומר שהוא מעדיף את זה ככה. הוא מתייחס אל שמן הזית כמו אל יין, ומספר שהזיתים הירוקים נותנים שמן ארומטי ותוקפני ואילו הזיתים השחורים נותנים שמן קל יותר ואפילו פירותי. בחודשים הקרובים מתכוון פרץ לפתוח במקום מרכז מבקרים ומסעדה ים תיכונית. טלפון: 6789521 – 04.

 

 

חזור למעלה
פסטיבל משגב

 

אורחים וטיולים

 

הכנסת אורחים מאפיינת את הזמרים המופיעים בפסטיבל: ריטה תארח את עברי לידר, שוטי הנבואה את עידן רייכל, ארקדי דוכין יארח את מיכה שטרית וגלי עטרי את מומי לוי. אהוד בנאי, קורין אלאל ויהודית רביץ יסתדרו יפה גם בלי אורחים.

 

בימים רביעי וחמישי (25-27 במאי) יערכו סיורים בהנחיית מדריכי קק"ל במהלכם יתקיימו מופעים מוסיקליים בטבע. הטיולים ייצאו ממרכז הפסטיבל, ליד משרדי המועצה האזורית, בשעות 10:00 ו-13:30. מחיר: 60 שקל למשתתף, 45 שקל לידיד. קרן קיימת לישראל, טל': 350550 – 800 – 1.

 

בין הטיולים: תל יודפת, הר אחים, ובית הבד באבטליון - בו יתקיים קונצרט של חליליות מהעולם;  תצפית וביקור בפארק הפסלים בכאוכב וטיול רגלי ביער הסוללים עם קונצרט של זמר הבריטון איזי בורנשטיין, 'ממוצארט ועד הביטלס'; טיול משפחתי בנחל צלמון, מעגל מתופפים בהשתתפות הקהל, וסיום ב"אוהל של זיאד" בסאלמה; מסלול מעגלי ביער שכניה עם קונצרט של נבל בפתח מערת שכניה. 

 

בנוסף, תתקיים במסגרת הפסטיבל צעדת היל"ה – צעדה בת שני מסלולים (3 ק"מ ו-7 ק"מ) שמטרתה הגברת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד. במהלך הצעדה: תערוכת צילומים בטבע, אתנחתאות מוסיקליות, כתבי חידה ועוד.

 

פסטיבל משגב יתקיים בימים שלישי עד שישי (25 - 28 במאי). טלפון: 9902070 – 04, כרטיסים: 'לאן' - 8418411 – 04, 5247373 – 03, או בקופת הפסטיבל - 9902080 – 04. 

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דפנה טלמון
הנוף משכניה. עובד גם כשהראות גרועה
צילום: דפנה טלמון
צילום: דפנה טלמון
הר עצמון. שעתיים של הליכה נינוחה
צילום: דפנה טלמון
צילום: דפנה טלמון
פארק אוסטרליה. אהוד בנאי וריטה יופיעו בהמשך השבוע
צילום: דפנה טלמון
מומלצים