שתף קטע נבחר

מעשנים חיים 14 שנים פחות

הממונה על הבריאות בממשל האמריקני הרחיב את רשימת המחלות שקשורות לעישון. עכשיו ברור גם כי הוא גורם לקטרקט, סרטן צוואר הרחם ולדלקת ריאות. "מעשנים חיים 14 שנים פחות בממוצע", נכתב בדו"ח

חושבים להפסיק לעשן? הנה עוד כמה סיבות. הממונה על הבריאות בממשל הפדרלי בארה"ב (Surgeon General), ריצ'ארד כרמונה, פרסם הלילה (יום ו') רשימה מעודכנת ומורחבת של המחלות שקשורות באופן ישיר לעישון. הדו"ח קובע כי "מעשנים חיים בממוצע 13 עד 14 שנים פחות מאנשים שאינם מעשנים".

 

 

הדו"ח מצא כי העישון נפוץ יותר בקרב השכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות, וככל שעולים מקו העוני, יש פחות מעשנים לנפש. עוד נמצא שאנשים משכילים ואמידים נגמלים מהר יותר מעישון.

 

בדו"ח נכללות לראשונה מחלות שעד עתה לא היה ברור באופן ודאי כי הן קשורות לעישון. הרשימה העדכנית כוללת בין היתר: לוקמיה חריפה; סרטן צוואר הרחם, סרטן הכליה, סרטן הלבלב, סרטן הקיבה, קטרקט (ירוד) ודלקת ריאות. מחבר הדו"ח קובע, כי עדיין אין מספיק ממצאים כדי לקשור בצורה ודאית בין עישון לבין סרטן המעי, הכבד, הערמונית ואין-אונות אצל גברים.

 

על פי ממצאי הדו"ח, לא הוכח כי עישון גורם לסרטן השד בקרב נשים, אבל ברור כי אצל חלק מהן, בעלות מבנה גנטי מסויים, עישון סיגריות עלול להעלות את סיכוייהן ללקות במחלה הקטלנית.

 

עשן הסיגריות הוא תערובת מורכבת ביותר המכילה מעל 2,000 מרכיבים כימיים וחלקיקים שונים, רבים מהם רעילים. המרכיב הרעיל ביותר הוא הניקוטין, הגורם להאצת קצב הלב ולהעלאת לחץ הדם, ומאפשר יצירת ניטרוזאמינים, שהם מסרטנים רבי עוצמה. עשן הסיגריות מכיל גם חומרים המעודדים את צמיחת הסרטן, כמו חומצות חלשות.

 

מחלות לב: 70% יותר אצל מעשנים

 

מחקרים אפידמיולוגיים רבים חזרו ואישרו את הקשר ההדוק בין עישון לבין תחלואה ותמותה ממחלות לב טרשתיות. בארה"ב מעריכים שכ-40%-30% מהתמותה ממחלות לב טרשתיות, העולה על חצי מיליון נפטרים לשנה, ניתנים לייחוס לעישון. מחקרים שהקיפו מעל 20 מיליון שנות-חולה בארצות שונות הגיעו למסקנה דומה, והיא ששיעור התחלואה והתמותה ממחלות לב טרשתיות גבוה ב-70% במעשנים בהשוואה ללא-מעשנים.

 

עישון תורם לכ-30% ממקרי המוות מסרטן: מעשנים מתים ממחלת הסרטן פי שניים בהשוואה ללא-מעשנים, ובמעשנים כבדים, עולה שיעור התמותה לפי שלושה עד פי ארבעה. ידוע כי סרטן שלפוחית השתן, הוושט, הגרון, הריאות, הפה, הלוע והחיך קשורים קשר ישיר לעישון.

 

ארגון הבריאות העולמי מגדיר את הסרטן כגורם המוות מספר 1 בעולם הניתן למניעה. בכל שנה מתים מעישון כ-4.9 מיליון בני אדם ברחבי העולם. בישראל מתים כ-10,000 איש טרם זמנם כתוצאה מעישון, מתוכם כ-1,500 מנזקי עישון פסיבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סיכון רב-מערכתי
צילום: איי פי
צילום: חן מיקא
התוצאות: סרטן, קטרקט ומחלות לב
צילום: חן מיקא
מעשנים יותר, חיים פחות
מומלצים