שתף קטע נבחר

איתם: לרה"מ אין מנדט, ותוכניתו לא תעבור בממשלה

בימין מגיבים בכעס לכך ששרון החליט להביא להצבעה בממשלה את תוכנית ההתנתקות החדשה. מנהיג המפד"ל, איתם: התנהלותו של שרון אומללה. ח"כ אהוד יתום מזהיר את שרון מקרע בליכוד ובמועצת יש"ע קוראים לסיעות הימין - "עיזבו את הממשלה אפילו אם יוחלט על פינוי יישוב אחד"

חוזרים להתנתקות: שר השיכון, אפי איתם, (מפד"ל) הגיב אתמול (ו') בכעס על החלטת ראש הממשלה להביא את תוכניתו להצבעה ביום ראשון בישיבת הממשלה. לדברי איתם, "ההתנהלות של ראש הממשלה אומללה וההחלטות שלו אומללות". אתמול התברר כי ראש הממשלה החליט להביא להצבעה לממשלה את התוכנית כולה, ולא רק את השלב הראשון שלה. 

 

על פי יו"ר המפד"ל איתם, "לראש הממשלה אין מנדט. הוא עסוק כל הזמן ב'ספינים' תקשורתיים, ברור כי הוא פועל בניגוד להכרעת בוחריו, בניגוד לעמדת שרי ממשלתו ואין לי ספק כי לא יימצא לו רוב בממשלה .

 

"אני מקווה כי לאחר שרה"מ יפסיד בהצבעה הוא יתעשת, יתעורר ויחזור לשמר את הקואליציה. אני מציע שלא יבנה על ממשלת ליכוד-עבודה-שינוי. היא נועדה לכישלון ולא תתקבל על ידי חברי סיעת הליכוד".

 

עמיתו של איתם, השר זבולון אורלב, אמר מוקדם יותר כי "אנחנו מאוחדים נגד עקירת יישובים. הניואנסים לגבי עיתוי הפרישה יתבררו במרכז המפד"ל, אבל בינתיים זה נראה רחוק".

 

חבר הכנסת אהוד יתום, מראשי המתנגדים להתנתקות בליכוד קרא לראש הממשלה, אריאל שרון, "שלא להביא את תוכנית ההתנתקות המדורגת להצבעה, לשמור על יציבות הממשלה ולהיזהר מלגרום לקרע בסיעת הליכוד".

 

לדברי יתום, "ראש הממשלה חייב לעשות פסק זמן לחשיבה מחודשת ולא לצאת נגד תוצאות המשאל - כאשר הוא מביא לממשלה את אותה גברת באותה אדרת ובכך שומר על עקרון של עקירת יישובים תחת אש וללא הסכם ותמורה".

 

סגן שרת החינוך, צבי הנדל מהאיחוד הלאומי, אמר בתגובה:  "התוכנית שהונחה היום בפני שרי הממשלה, זהה לחלוטין לתוכנית ההתנתקות המקורית. תוכנית זו תביא לעקירת ישובי גוש קטיף ויישובים בשומרון, לגירוש מתיישבים ולעידוד הרוצחים". הנדל קרא לחברי הממשלה "לא להתבלבל מעטיפה כזאת או אחרת ולדחות את תוכנית על הסף".

 

"שהמפד"ל תפרוש אם יפונה יישוב"

 

מועצת יש"ע קראה אתמול לרה"מ לבטל את תכנית ההתנתקות "ולהכיר בעובדה שהמחנה הלאומי והליכוד בראשו נותרו נאמנים לעקרונות הציונות, הביטחון וההתיישבות השוללים בתכלית השלילה כל עקירת יישוב".

 

במועצת יש"ע קוראים לשרי הליכוד, המפד"ל והאיחוד הלאומי להצביע "נגד תוכנית העקירה החד צדדית ששרון מביא לאישור הממשלה. לדבריהם, התוכנית מנוגדת לחזון הציוני ולאינטרסים הביטחוניים והלאומיים של מדינת ישראל".

 

עוד קוראים ראשי המתנחלים למפלגות המפד"ל והאיחוד הלאומי לפרוש לאלתר מהממשלה אם זו תאשר את תוכנית שרון - "אפילו אם התוכנית תכלול פינוי יישוב אחד ואפילו אם תתקבל רק החלטה עקרונית על עקירת ישוב בארץ ישראל.

 

דובר מועצת חוץ עזה, ערן שטרנברג, אומר בתגובה: "אמירותיו של שרון הפכו למעוררות רחמים וגיחוך. האיש כבר מזמן מחליף תכניות מדיניות לא כמו גרביים אלא בקצב מסחרר". 

 

לדבריו, "אם זה רה"מ שמתיימר לגרש אותנו מביתנו אז אנו רגועים, כיוון שאין לנו ספק שהציבור בישראל ידחה על הסף הפניית עורף בוטה כל כך להתיישבות, לציונות ולדמוקרטיה מצידו של אחד המשקר בלי להניד עפעף".


פורסם לראשונה 28/05/2004 13:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
השר איתם. "אין לשרון מנדט"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אתר הכנסת
ח"כ יתום. מזהיר
צילום: אתר הכנסת
צילום: איי אף פי
ראש הממשלה. הפתיע את הימין
צילום: איי אף פי
מומלצים