שתף קטע נבחר

מקורבי שרון: "אם לא יהיה רוב - לא תהיה הצבעה"

כך אומרים מקורבי ראש הממשלה, בעקבות החלטתו להביא את תוכנית ההתנתקות המדורגת לדיון בממשלה ביום א'. השר נתניהו מתכוון להתנגד לתוכנית. מקורבי שרון: "נתניהו מריח שלטון, ומנסה לעשות פוטש". לשכת נתניהו: "אלה הכפשות חסרות בסיס". ביום שני בכנסת: הצעת אי אמון של העבודה, ודיון מדיני שבו יידרש שרון להציג את תוכניתו

ראש הממשלה, אריאל שרון, שומר לעצמו את האופציה לערוך הצבעה על תוכנית ההתנתקות המדורגת לאחר הדיון בממשלה ביום א'. אולם מקורביו של ראש הממשלה אמרו אמש (ו') כי "אם במהלך הדיון יתברר שאין רוב לתוכנית, ההצבעה תידחה".

 

בתוך כך נמשכים חילופי ההאשמות בין ראש הממשלה, לבין שר האוצר, בנימין נתניהו, סביב המאבק על התוכנית.

 

 

מקורבי שרון הסירו את הכפפות, והאשימו את נתניהו ב"סיכול ממוקד" של התוכנית. גורמים בסביבתו של שרון אמרו ל-ynet: "נתניהו הולך נגד התוכנית כי הוא מריח שלטון. הוא מנסה לעשות פוטש. ביום ראשון יצטרך שר האוצר להחליט האם הוא פוליטיקאי או מנהיג".

 

הגורמים הוסיפו: "כזכור נתניהו תמך בתוכניתו המדינית של ראש הממשלה. כהרגלו, הוא אז נתן הרצאה של שעה כמה היא טובה. עכשיו שיסביר לעם ישראל מדוע התוכנית לא טובה".

 

עם זאת, מבהירים מקורביו של ראש הממשלה, כי שרון אינו מתכוון לפי שעה לפטר את השר נתניהו.

 

ואילו מקורביו של נתניהו אמרו אחר הצהריים ל-ynet: "הכעס של ראש הממשלה לא מוצדק. בסביבתו מאשימים אותנו בהתנהלות הכושלת שלהם. ביבי הציע נוסחת פשרה שאיתה כולם יכלו לחיות, והם דחו אותה כי הם רוצים להביא לממשלה את מפלגת העבודה". 

 

כמו כן נמסר מלשכתו של השר נתניהו: "השר נתניהו אמר שיהיה מוכן לפינוי כמה התנחלויות מבודדות, אך לא יהיה מוכן לאמץ את התוכנית שמתפקדי הליכוד דחו. נכונותו של נתניהו להסכים לפינוי מוגבל נובעת מרצונו להגיע להסכמה רחבה בתוך הליכוד וככל שניתן בקואליציה. אין מדובר כאן במאבק אישי. להפך, צו השעה הוא לאחרת שורות ולא לפצל אותן באמצעות הכפשות חסרות בסיס".

 

בתגובה להחלטה להביא לאישור הממשלה את תוכנית ההתנתקות המדורגת בכללותה אמרו מקורביו של נתניהו: "זו זכותו של ראש הממשלה. נתמודד עם זה".

 

לגבי אפשרות פיטוריו של שר האוצר אמרו המקורבים: "השמועה הזו הסתובבה זמן רב ונעלמה, עכשיו היא חזרה שוב".

 

ההצבעה בממשלה - "תימשך זמן רב"


ישיבת הממשלה
ישיבת ממשלה. צילום: איי.אף.פי

 

המתיחות בין ראש הממשלה לבין שר האוצר גברה אתמול בבוקר, לאחר החלטתו של שרון להביא בכל זאת להצבעה ביום ראשון בממשלה, למרות התנגדות שר האוצר, את תוכנית ההתנתקות המדורגת במלואה.

 

במהלך יום ו' הופצה טיוטת התוכנית לעיון שרי הממשלה. השרים יתבקשו לאשר את כלל התוכנית, ולאחריה תתקיים הצבעה על כל אחד מארבעת השלבים בנפרד.

 

מזכירות הממשלה הודיעה לשרים כי ישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון תהיה ללא הגבלת זמן. בהודעה הונחו השרים לבטל את לוח הזמנים שתוכנן להם ולהתכונן לכך שהישיבה תימשך זמן רב. 

 

ההצבעה על פינויין בפועל של שלוש ההתנחלויות הראשונות ברצועת עזה תתקיים בתוך שישה עד תשעה חודשים מיום האישור בממשלה.

 

דריכות במערכת הפוליטית

 

החלטת שרון עוררה לחיים הבוקר את המערכת הפוליטית. כבר ביום שני הקרוב תדון מליאת הכנסת בהצעת אי אמון בממשלה שהגישה סיעת העבודה בנושא: "הקיפאון המדיני-כלכלי".

 

ההצבעה, שמועדה נקבע מראש, הופכת לדרמטית יותר נוכח החלטתו של שרון להביא ביום ראשון לאישור את תוכנית ההתנתקות. 

 

בנוסף, אספה סיעת העבודה ארבעים חתימות שמחייבות את שרון להציג ביום שני במליאה את תוכניתו המדינית, שגם תובא להצבעת חברי הכנסת.

 

יושבת ראש סיעת העבודה, חברת הכנסת דליה איציק, אמרה היום כי "מבחינת מפלגת העבודה העסקים כרגיל". איציק: "כל יומיים יש תוכנית אחרת. העניין הפך לסימפוניה בלתי נגמרת, ולא נותר אלא לחכות שתסתיים". לעומתה, אמר ח"כ מתן וילנאי מהעבודה: "לשרון אין שום תוכנית שניתן להתייחס אליה ברצינות. אלה שליפות וניסיונות תמרון פוליטיים". 

 

נתניהו טרף את הקלפים

 

במהלך השבוע, שבו והדגישו בסביבתו של ראש הממשלה כי השיגו רוב בממשלה לתוכנית התנתקות מדורגת, אולם שלשום טרף שר האוצר, בנימין נתניהו, את הקלפים כאשר הודיע לשרון כי הוא מתנגד לתוכנית הכוללת, וכי יסכים לפינוי מצומצם של שלוש התנחלויות בלבד.

 

מקורבי נתניהו אמרו ל-ynet, כי שר האוצר יתנגד לתוכנית מכיוון ש"היא כמעט זהה לזו המקורית".

 

השר נתניהו אמר לשרון כי לא יוכל להצביע בעד הנוסח שהוצע בפגישתם, משום שמשתמע ממנו למעשה אישור של התוכנית המקורית שנדחתה בליכוד , מה שיביא לדבריו "לקרע בתנועה". 

 

על פי התוכנית החדשה, אמורה ישראל להמשיך לשלוט בציר פילדלפי, ולהרוס את בתי המתנחלים שיפונו, ולא להעבירם לידי הפלסטינים. 

 

תגובת ארה"ב: לא מכירים את התוכנית

 

מזכיר המדינה קולין פאוול אמר אמש (ו') בוושינגטון בתגובה לכוונת שרון להציג את תוכנית ההתנתקות המדורגת בפני הממשלה כי "אנחנו נגיב על התוכנית אחרי שנראה אותה. אני לא יכול לתמוך או לא לתמוך במשהו שלא ראינו. מה שאנחנו ראינו זה תוכנית שראש הממשלה הציג לנשיא לפני כמה שבועות בחדר הסגלגל ותמכנו בה, כי היא נותנת הזדמנות טובה לפנות התנחלויות, לקדם את מפת הדרכים ולדון בשאלות של הסדר הקבע".


פורסם לראשונה 28/05/2004 13:35

 

השתתף בהכנת הידיעה: יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
שומר את האופציה. שרון
צילום: לע"מ
צילום: אלכס קולומויסקי
מריח שלטון? נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: תומריקו
ההצבעה ההיא. ארכיון
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
אי אמון. איציק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים