שתף קטע נבחר

שרון: מאבק אישי על מנהיגות מסכן את המדינה

ראש הממשלה תקף את נתניהו לקראת הדיון בממשלה, בלי להזכירו מפורשות. "במדינה דמוקרטית, כשרוב האוכלוסיה תומכת בהתנתקות, אין להסכים שסחטנות ואיומים ישפיעו על החלטות, ומאבק אישי מפלגתי על מנהיגות יסכן את האינטרסים של המדינה". אנשי נתניהו בתגובה: "אין כאן מאבק אישי. חבל ששרון לא עומד בהבטחתו לכבד את תוצאת המשאל"

לקראת הדיון בממשלה על תוכנית ההתנתקות המדורגת, ראש הממשלה אריאל שרון תקף היום (שבת) בחריפות את השר בנימין נתניהו, בלי לנקוב בשמו מפורשות. "במדינה דמוקרטית, כשרוב האוכלוסיה תומכת בהתנתקות, אין להסכים שסחטנות ואיומים ישפיעו על החלטות, ומאבק אישי מפלגתי על מנהיגות יסכן את האינטרסים של המדינה". 

 

בראיון ל"קול ישראל" הוסיף שרון: "בעקבות זאת, החלטתי להביא את התוכנית במלואה לאישור הממשלה". ראש הממשלה הוסיף כי היו שרים שהיו כבר בעד התוכנית, אך הם חזרו בהם. בסביבת שרון אמרו היום כי "אם התוכנית הגדולה תוביל לפרישת מפלגות אחרות, הדבר יאפשר את כניסת מפלגת העבודה לממשלה". 

 

מקורביו של ראש הממשלה אמרו כי "שרון שומר לעצמו את האופציה לערוך הצבעה על תוכנית ההתנתקות המדורגת לאחר הדיון בממשלה מחר. אולם אם במהלך הדיון יתברר שאין רוב לתוכנית, ההצבעה תידחה".

 

מקורבי שרון הסירו כבר אתמול את הכפפות, והאשימו את נתניהו ב"סיכול ממוקד" של התוכנית. גורמים בסביבתו של שרון אמרו ל-ynet: "נתניהו הולך נגד התוכנית כי הוא מריח שלטון. הוא מנסה לעשות פוטש. ביום ראשון יצטרך שר האוצר להחליט האם הוא פוליטיקאי או מנהיג".

 

הגורמים הוסיפו: "כזכור נתניהו תמך בתוכניתו המדינית של ראש הממשלה. כהרגלו, הוא אז נתן הרצאה של שעה כמה היא טובה. עכשיו שיסביר לעם ישראל מדוע התוכנית לא טובה". עם זאת, הבהירו מקורביו של ראש הממשלה, כי שרון אינו מתכוון לפי שעה לפטר את השר נתניהו.

 

הערב טוענים המקורבים כי בפגישה שהתקיימה בין אורי שני לנתניהו ועו"ד יצחק מלכו, התקבל הרושם כאילו שר האוצר תומך בתוכנית המצומצמת. אולם אז הוא חזר בו.  

 

"שרון התחייב למשאל שיזם"

 

אנשי נתניהו הגיבו הערב בחריפות על ההאשמות: "הניסיון של לשכת ראש הממשלה להציג חילוקי דעות עקרוניים בין שרון לרוב שרי הליכוד ולמתפקדי המפלגה כמאבק אישי לכאורה בין נתניהו לבין שרון הוא מלאכותי ואין בו שום אמת".

 

"השרים נתניהו, שלום ולבנת הציעו לראש הממשלה הצעת פשרה שכללה התחלה במהלך מדיני ביטחוני שקול ואחראי, שישמור על אחדות הליכוד. משום מה, שרון דחה את הצעת הפשרה הזו, והוא מתעקש להעלות שוב את התוכנית שנדחתה במשאל הליכוד שהוא עצמו יזם והתחייב לכבד את תוצאותיו. שר האוצר עושה הכל כדי לשמור על אחדות הליכוד ומירב הכוחות בקואליציה שהביאה להישגים חשובים למדינת ישראל תוך התקדמות מדינית שקולה ואחראית. כך ראוי שינהגו גם אנשיו של מר שרון".

 

מקורביו של שר האוצר אמרו ל-ynet: "הכעס של ראש הממשלה לא מוצדק. בסביבתו מאשימים אותנו בהתנהלות הכושלת שלהם. ביבי הציע נוסחת פשרה שאיתה כולם יכלו לחיות, והם דחו אותה כי הם רוצים להביא לממשלה את מפלגת העבודה".

 

כמו כן נמסר מלשכתו של השר נתניהו: "שר האוצר אמר שיהיה מוכן לפינוי כמה התנחלויות מבודדות, אך לא יהיה מוכן לאמץ את התוכנית שמתפקדי הליכוד דחו. נכונותו של נתניהו להסכים לפינוי מוגבל נובעת מרצונו להגיע להסכמה רחבה בתוך הליכוד וככל שניתן בקואליציה. אין מדובר כאן במאבק אישי. להפך, צו השעה הוא לאחרת שורות ולא לפצל אותן באמצעות הכפשות חסרות בסיס".

 

פאוול: קודם נראה את התוכנית

 

מזכיר המדינה קולין פאוול אמר אמש (ו') בוושינגטון בתגובה לכוונת שרון להציג את תוכנית ההתנתקות המדורגת בפני הממשלה כי "אנחנו נגיב על התוכנית אחרי שנראה אותה. אני לא יכול לתמוך או לא לתמוך במשהו שלא ראינו. מה שאנחנו ראינו זה תוכנית שראש הממשלה הציג לנשיא לפני כמה שבועות בחדר הסגלגל ותמכנו בה, כי היא נותנת הזדמנות טובה לפנות התנחלויות, לקדם את מפת הדרכים ולדון בשאלות של הסדר הקבע".


פורסם לראשונה 29/05/2004 12:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
קרע בצמרת
צילום: עמית שאבי
צילום: איי אף פי
שרון. "סחטנות ואיומים"
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. "סיכון אינטרסים"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים