שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מתכון לזוגיות ארוכה: אל תצפו ליותר מדי מבני הזוג

  אחד מכל שלושה זוגות מתגרש, כידוע. ככל שהציפיות של בני הזוג לגבי הקשר ריאליות יותר, כך גדל הסיכוי שהם יזדקנו ביחד. כך עולה ממחקר אמריקאי חדש

  האורחים הלכו, הצ'קים נספרו, התמונות מסודרות באלבום. עכשיו אתם רק שניכם, אדון וגברת, מול הסטטיסטיקה האכזרית: אחד מכל שלושה זוגות מגיע במוקדם או במאוחר אל מדרגות הרבנות. מחקר חדש מראה שאם אתם נשואים טריים, ככל שתשלימו עם העובדה שחיי הנישואים רצופים מהמורות ולא תצפו לאושר עילאי 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע – כך יגדלו סיכוייכם להזדקן יחד.

   

  נמצא שזוגות נוטים להישאר מסופקים מנישואיהם כשהם נכנסים אליהם עם תמונה ריאלית של מה שמצפה להם. במילים אחרות, הם יודעים שהחיים 'באושר ועושר' מסביב לשעון נמצאים באגדות, ושהנסיך על הסוס הלבן יתגלה מדי פעם כצפרדע.

   

  לפי המחקר, שהתפרסם ב-Journal of Personality & Social Psychology, המפתח הוא שהציפיות לגבי 'עד עצם היום הזה' ישקפו את היכולות של בני הזוג לטפל בבעיות שייקרו בדרכם. לדברי ד"ר ג'יימס מקנולטי, חוקר ופסיכולוג מאוניברסיטת אוהיו סטייט, אצל חלק מהזוגות המשמעות היא להנמיך ציפיות ואצל אחרים להעלות אותן.

   

  לדבריו, אנשים צריכים להבין שכשבן זוגם נמצא במתח או לחץ, הוא לא יהיה מושלם. אנשים רבים, במיוחד נשואים טריים, מצפים שהקשר יהיה מושלם גם בעיתות לחץ. וכשזה לא קורה הם מתאכזבים, וכתוצאה מכך גדלים המתח וחוסר שביעות הרצון.

   

  זה יכול להתגלגל לגירושים, כפי שקרה אצל 17 מתוך 82 הזוגות שאחריהם עקבו ד"ר מקנולטי ועמיתו ד"ר בנג'מין קרני מאוניברסיטת פלורידה במשך ארבע שנות המחקר.

   

  ציפיתם ליותר? התאכזבתם

   

  הזוגות, שכולם היו נשואים פחות משלושה חודשים בתחילת המחקר, צולמו משוחחים על בעיות בקשר שלהם. אחר כך דירגו החוקרים את המיומנויות שלהם בפתרון בעיות. הזוגות מילאו שאלונים שבדקו את מידת הסיפוק שלהם מהנישואים ואת ציפיותיהם לסיפוק עתידי ולגבי הדרך שבה יתנהג בן זוגם. בהמשך, כל משתתף נבחן שוב מדי חצי שנה.

   

  השורה התחתונה: בני זוג שהיו להם ציפיות גבוהות יותר בתחילת הנישואים אבל מיומנויות לקויות להשגתן, הפגינו בהמשך ירידה תלולה בסיפוק מהנישואים. לעומת זאת, ציפיות פחות חיוביות – למרות המיומנויות הלקויות – ניבאו סיפוק יותר יציב במהלך הזמן. אבל זה לא אומר שכל הזוגות צריכים להנמיך ציפיות כדי להיות מסופקים מהנישואים.

   

  עניין של עליות ומורדות

   

  לדברי החוקרים, הרעיון הוא לא להתפשר על פחות, אלא להבין שלפעמים ה'פחות' הזה מופיע וציפיותיכם צריכות לשקף איך להתמודד עם זה. אבל ציפיות לא מציאותיות יכולות ללכת לשני כיוונים – אנשים יכולים להיות לא מציאותיים בצורה שלילית. אם הם מצפים שהדברים יהיו רעים כשהם למעשה טובים, הם לא מנצלים את זה, מסבירים החוקרים. לכן הנמכת ציפיות אינה טובה לכולם.

   

  אז איך תוכלו לדעת מה אתם אמורים לצפות מבן זוגכם? כשאתם חושבים שהוא מושלם, זה בסדר אם הוא יכול לעמוד בציפיות, אבל רוב האנשים לא יכולים, ולכן יש אכזבה. בשורה התחתונה, נסו להבחין בהשפעת דברים חיצוניים על התנהגות בן הזוג, להבין שיש עליות ומורדות בחיים – ולחזות אותן במידת האפשר.
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  זוגות נטו להישאר מסופקים כשנכנסו לנישואים עם תמונה ריאלית
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים