שתף קטע נבחר

בלומנטל לשרון: אתה שחצן ומאיים על אנשים

ראש הממשלה שרון עמד בפני מתקפה סוערת בסיעת הליכוד. ח"כ בלומנטל התפרצה לעברו במילים חריפות: "אתה שחצן, יהיר ומאיים על אנשים". שרון פנה אל "המורדים" בסיעתו: "אני רוצה לשאול אתכם, האם מהלך ההתנגדות שלכם יסיר את הכוונות של ישראל לצאת מעזה בעתיד? כל אחד, שיסתכל במראה, האם זה שיבוא אחרי יישאר בעזה?"

ישיבת סיעה סוערת: ישיבת סיעת הליכוד בכנסת הסתיימה אתמול אחר הצהריים (יום ב') מוקדם מהצפוי בעקבות מתקפה חריפה של ח"כ נעמי בלומנטל על ראש הממשלה שרון.

 

במהלך סקירתו של שרון את תוכניתו המדינית קראה לעברו ח"כ בלומנטל: "אין טעם להמשיך בתוכנית ההתנתקות. אין לה רוב בכל הפורומים של הליכוד. אתה מזלזל, משפיל ומאיים שתפטר שרים. גם את שרנסקי - איש גיבור שמייצג עולים. אתה רוצה להתנתק מהליכוד? בבקשה, תלך עם רמון".

 

מאוחר יותר אף הטיחה בו: "אתה מזלזל בנו, אתה שחצן ויהיר ומאיים על אנשים". בשלב זה התפרץ לעברה ח"כ יעקב אדרי: "לא יאה לדבר ככה לראש ממשלה", וקרא לעבר בלומנטל: "את סוגרת חשבונות אישיים".

 

גם ח"כ אלי אפללו, שהיה נסער מאוד וחש ברע, צעק לעבר חברי סיעתו: "השתגעתם. איך אתם לא מגבים את ראש הממשלה?". בעקבות ההתקפה האישית החריפה על ראש הממשלה, קטע  יו"ר הסיעה, ח"כ גדעון סער, את הישיבה, שעמדה לקראת סיום.

 

שרון: שכל אחד יסתכל במראה

 

לפני ההתפרצות בישיבה, פתח שרון את דבריו: "אני בהחלט מתייחס למתפקדים במלוא הרצינות. היו להם שורה של דאגות ואני אסביר כיצד התוכנית נותנת מענה לדאגות המתפקדים, השרים וחברי הכנסת".

 

ואז פנה ראש הממשלה לחברי סיעתו המתנגדים להתנתקות: "אני רוצה לשאול אתכם, המורדים, האם מהלך ההתנגדות שלכם יסיר את הכוונות של ישראל לצאת מעזה בעתיד? כל אחד, שיסתכל במראה, האם זה שיבוא אחרי? לא בקרוב, יישאר בעזה, או ייצא ממנה. מתי טוב לעשות את זה? כאשר אנחנו חזקים בבית הזה, 40 מנדטים, ולא לצאת מעזה בתנאים גרועים למדינה ולתנועה.

 

"היום מדברים על עזה ומספר קטן של יישובים בשומרון. האם למישהו מכם יש ספק שנושא ירושלים ומו"מ עתידי לא יעלה על הפרק? מה תעשו אז? יתכן שתהיה ממשלה אחרת. הכנסתי בתוכנית שינויים משמעותיים, שנותנים מענה לכל החששות. מדובר בתהליך פינוי שיחל להתבצע רק בעוד תשעה חודשים. חילקתי את מהלך ההתנתקות. כל פינוי של קבוצת יישובים יובא לאישור הממשלה, שלפני כן תשמע סקירה ביטחונית. ואם יתברר שהציפיות יתמלאו, הממשלה תתמוך.

 

ראש הממשלה ביקש להדגיש: "אם ההתפתחויות יהיו שליליות, יש לממשלה את האפשרות לצאת מן המהלך. המשאל היה טעות. ביקרתי את משפחת חטואל, שם נתקלתי עד כמה נעוצה בלבבות האנשים האידיאולוגיה. בתוכנית החדשה, כל בתי המגורים יפורקו, ובתי הכנסת יועברו. במהלך המשאל היתה גם טענה כי פועלים פלסטינים ימשיכו לעבוד בשטחי ישראל. אני אומר: לא יהיו שום פועלים, וכאשר הגדר תושלם לא יעברו גם פועלים מאיו"ש.

 

על פי שרון, "נאמר עוד כי אנחנו מספקים לפלסטינים מים וחשמל. אנחנו לא מספקים להם, אנחנו מוכרים שירותים. מתנהלים מגעים עם מלך ירדן למעורבות ביטחונית באיו"ש. בתוך כמה ימים נדע האם המצרים יפעלו ברצועת עזה".

 

הסערה סביב ביטול הנאום המדיני

 

הסיעה התכנסה תחת השפעתה של הסערה שהתחוללה אתמול במשכן סביב ביטול נאומו המדיני של ראש הממשלה. באופוזיציה טענו כי מדובר בתרגיל שאותו בישלה לשכת ראש הממשלה בסיועו של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. נציגי סיעות האופוזיציה איימו לפנות לבג"ץ. ריבלין עצמו מכחיש כי פעל בהשפעת ראש הממשלה, במסגרת תרגיל נוסף למשיכת זמן.

 

ראש הממשלה התייחס לביטול נאומו והעיר: "דווקא הכנתי נאום טוב, ואני מבין שאני לא יכול לשאת אותו".

 

ח"כ יולי אדלשטיין העיר: "הכנו הצבעה טובה בשבילך".

 

ראש הממשלה השיב "בשבוע הבא ההודעה המדינית תהיה אקטואלית בדיוק כמו בשבוע הזה, ואני מקווה שלא יקפחו אותי שוב".

 

המגעים מאחורי הקלעים: אין התקדמות

 

בינתיים נמשכים המגעים בניסיון להשיג פשרה אודות אישור תוכנית ההתנתקות בממשלה. שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר כי בפגישה שקיים עם שר האוצר בנימין נתניהו ועם השר אפי איתם לא הושג עדיין הסכם.

 

"אני חושש שיוזמתו של ראש הממשלה לא תעבור ותביא להתפוררות הממשלה. עם זאת תנו לי כמה ימים לנסות להשיג פשרה", אמר לפיד.

 

הוא העריך: "אני לא בטוח שהמפד"ל תפרוש מהממשלה עקב פינוי שלושה ישובים. ניסיתי לדבר ללבו של איתם, אבל בתוך סיעתו יש גם קולות אחרים".


פורסם לראשונה 31/05/2004 14:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בלומנטל. "אתה יהיר ומאיים"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
שרון. תוכנית חדשה-ישנה
צילום: איי פי
צילום: סבסטיאן שיינר
ריבלין. לא היה תרגיל
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: עמית שאבי
לפיד. אין התקדמות
צילום: עמית שאבי
מומלצים