שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רבע מהישראלים: ניתן לשנות נטיות הומולסביות

  ממצאים נוספים, בסקר של אגודת "דלת פתוחה": חמישית מהציבור חושב שצריך להסתיר נטייה מינית הומולסבית, כמעט מחצית מהערבים סבורים שיש "להישאר בארון"

  35 שנים אחרי מהומות סטונוול בניו יורק, ו-7 שנים לאחר מצעד הגאווה הראשון שנערך בתל אביב, מסתבר שרבע (25%) מהציבור בישראל עדיין מאמין שניתן לשנות נטיות מיניות הומולסביות. כך עולה מסקר שערכה אגודת "דלת פתוחה" לתכנון המשפחה, והוצג היום (ב') בכנס שערכה.

   

  מה מספר ההומואים מכלל האוכלוסייה?

   

  הסקר נערך באמצעות ד"ר מינה צמח ומכון "דחף", וכלל כמה נתונים נוספים: 50% מהאוכלוסייה הערבית בישראל סבורה שניתן לשנות נטיות מיניות; בקרב העולים החדשים – רק 15% סבורים כי ניתן לשנות את הנטיות; ככל שהגילאים צעירים יותר, כך עולה מספר האנשים החושבים שניתן לשנות נטיות אלה על ידי טיפול. כך לדוגמא: בגילאי 25-18 – 38% מאמינים שהנטיות ניתנות לשינוי.

  לשאלה: "איזה אחוז מהאוכלוסייה מהווים ההומואים והלסביות?", ענו הנשים כי מדובר בכ-11%, ואילו הגברים חושבים שמדובר בכ-16%. על פי המקובל בספרות, אגב, הומואים ולסביות מהווים כ-10% מהאוכלוסייה.

   

  שאלה נוספת שהתייחסה לאוכלוסייה ההומו-לסבית, בדקה האם יש להתייחס לנטייה מינית זו כאל סטייה שרצוי וכדאי להסתיר אותה ולהתבייש בה. 21% מהגברים סברו כי יש להסתירה, וכך גם 26% מן הנשים. בשאלה זו נמצאו פערים גדולים בין האוכלוסייה הערבית לעלייה הרוסית, ובין טווחי הגילאים השונים. למשל: בקרב הערבים חשבו 45% שיש להסתיר הומוסקסואליות, לעומת 24% בלבד בקרב עולים חדשים. נתון מפתיע: הגיל שבו נמצא האחוז הגבוה ביותר של מי שחושב שיש להסתיר הוא הטווח שבין גיל 25-22 – ועומד על 35%.

   

  באשר לתחום ההפלות וזכויות האדם, נשאלו הנחקרים האם החוק בישראל, המחייב אישור ועדה רשמית כדי לעשות הפלה, הוא מוצדק, או שמספיק להתחשב ברצונה של האשה. 28% מהגברים חשבו שהחוק הינו מוצדק, ו-71% מהגברים סברו כי יש להסתפק ברצון האשה. 35% מהנשים חשבו שהחוק מוצדק, ו-61% מהנשים סברו כי יש להסתפק ברצונן בלבד של בנות מינן. בקרב האוכלוסייה הערבית הצדיקו 47% את החוק ו- 53% דיווחו שהם יסתפקו ברצון האשה. מקרב העולים ענו 88% מן הנשאלים כי מספיק להתחשב ברצון האשה.

   

  הרוב בעד שיעורי מין

   

  האם יש לכלול שיעורי חינוך מיני כשעור חובה לבני נוער בבית הספר? מסתבר שמרבית האוכלוסייה, ללא הבדלים בין המינים או בין קבוצות, מאמינים וחושבים שיש לכלול שיעורי חינוך מיני במסגרת הלימודים הפורמליים: נשים – 66%; גברים – 65%; עולים חדשים – 58%; ערבים – 50%.

   

  לדברי ד"ר שרגא וקסלר, חבר הנהלה באגודה לתכנון המשפחה, הסקר מראה את הצורך של האוכלוסייה בחינוך ובמידע, על נושאים שקשורים בהתנהגות מינית, ובנישה זו בדיוק פועלת האגודה. "אני מעודד מאוד מגישת הציבור", אמר וקסלר, "שרואה צורך בהכנסת החינוך המיני כשעור חובה לבתי ספר, והאגודה מרחיקה לכת ומאפשרת לאנשים לקבל את הייעוץ האישי, בתחנות שהקימה ותקים ברחבי הארץ. המיוחד בתחנות אלה, שאליהן מגיעים לא רק בני נוער, אלא גם הוריהם, והטענה השכיחה בפיהם היא 'למה לא ידענו עליכם קודם?'".

   

  האגודה כוללת צוותים מקצועיים רב-תחומיים, הכוללים: רופאים, אחים, פסיכולוגים, מורים, מחנכים ועובדים סוציאליים. דגש בטיפול האגודה ניתן לאוכלוסיות מיוחדות, כמו עולים חדשים, ערבים ובעלי מוגבלויות. האגודה הישראלית לתכנון המשפחה – א.י.ת.כ.ם, "דלת פתוחה", היא אגודה התנדבותית, הפועלת בכ-280 יישובים ברחבי הארץ, ומפעילה רשת של מרכזי ייעוץ ב-16 ערים בישראל.

   

  האחראית על ההדרכה מקצועית ברשת "דלת פתוחה", מרים ברנר, סיפרה בכנס כי בשנתיים האחרונות התרחב הייעוץ ברשת, שנעשה עד כה בטלפון ובפגישות – גם לייעוץ באינטרנט. בכך הותאם השרות של ה"דלת הפתוחה" לצרכים של החברה המודרנית ולקצב החיים של המתבגרים והצעירים שלרובם נגישות לאינטרנט. "מתוך 1433 השאלות שהופנו יום יום לאתר שלנו באינטרנט", סיפרה, "מתקבלת תמונת עולם של הנוער המשלבת שאלות המתאימות לגיל הרגשי שלהם כמו התלבטויות על אהבה, יחד עם שאלות שמציפות אותם מהעולם החיצוני דרך סוגי המדיה השונים, הכוללות שאלות שאינן מתאימות לגיל הרגשי שלהם ויוצרות בלבול רב, כמו בקשה להדרכה לבצוע טכניקות שונות ביחסי מין בגיל 15".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רויטרס
  הומואים. חצי האוכלוסיית הערבים בעד שיישארו בארון
  צילום רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים