שתף קטע נבחר

הרב בקשי דורון קרא לבטל את חוק הנישואין וחולל סערה

אתמול אמר הרב בקשי דורון כי "החוק ארכאי, איבד מתוקפו וגורם רק נזק". ח"כ פרוש בתגובה: "הרב בקשי יכול להצטרף לשינוי. התרת בחירת הנישואין תביא לפילוג בעם". הרב עמר: "רישום הנישואין חייב להיות בידי הרבנות"

 

סערה בעולם הדתי: הטלפון בלשכתו של הרב הראשי לשעבר, הרב אליהו בקשי דורון, לא חדל מלצלצל הבוקר (יום ד'), בעקבות הפרסומים לפיהם קרא לבטל את חוק הנישואין והגירושין.

 

בעולם החרדי התגובות כבר נזעמות. הרב מאיר פרוש, יהדות התורה, אמר ל-ynet: "מבחינתי, הרב בקשי יכול להצטרף למפלגת שינוי. התרת בחירת הנישואין תביא לפילוג בעם".

 

גם הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמר, אמר ל-ynet כי הוא מתנגד בחריפות לביטול הנישואין והגירושין. לדבריו, "הדבר יגרום לכך שיהיו שני עמים. רישום הנישואין חייב להיות בידי הרבנות ובידי מי שבקיא בהלכה היהודית".


מנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, הביע אף הוא זעם רב על דבריו של בקשי ואמר: "מיהו בכלל? מי הסמיך אותו לדבר בנושא כל כך מהותי שעלול לגרום להרס העם היהודי"?

 

"החוק משניא את היהדות על חילונים"

 

אתמול הטיל הרב בקשי דורון את ה"פצצה" כשאמר בכנס של ארגון רבני "צהר" כי "חוק הנישואין והגירושין, שמשמש במידה רבה כחלון הראווה של היהדות עבור רבים, משניא את היהדות ואת הדת על חילונים רבים".

 

בשיחה עם "ידיעות אחרונות" אף הוסיף:"חוק הנישואין והגירושין הוא חוק ארכאי ואיבד מתוקפו. הוא גורם רק נזק. ממילא כל האנשים שלא יכולים להינשא או שמעדיפים לעשות זאת לא דרך הרבנות יכולים להינשא בקפריסין או בדרכים אחרות. כיום גם רבים נוהגים לחיות עם בן או בת זוג שנחשבים כידועים בציבור שלהם".

 

לדברי הרב, הכפייה יוצרת אנטגוניזם בקרב חילונים, ואין סיבה שב 2004 החוק יחייב נישואין וגירושין רק באמצעות הרבנות. "כשם שברית מילה לא נעשית מתוקף החוק, ויותר מ 95% מההורים בארץ נוהגים למול את ילדיהם, אני סבור שאם הנישואין לא יהיו במסגרת של חוק ושל כפייה, זה ימשוך דווקא יותר אנשים להתחתן באמצעות הרבנות", אמר.

 

יצויין כי על פי הצעת החוק, שנדחתה באחרונה בכנסת, בני זוג יוכלו לבחור אם להינשא באופן דתי או אזרחי. על פי ההצעה שנפלה, עריכת נישואים דתיים תהיה בסמכות רושמי נישואים של הקהילות הדתיות, ועריכת נישואים אזרחיים תהיה בסמכות שר המשפטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב בקשי דורון. "החוק - ארכאי"
צילום: שאול גולן
צילום: מיכאל קרמר
ח"כ פרוש. "שיצטרף לשינוי"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: עמית שאבי
הרב הראשי עמר. "רישום הנישואים - רב בידי הרבנות"
צילום: עמית שאבי
מומלצים