שתף קטע נבחר

אורלב: "שמטו את השטיח מתחת לרגליי"

השר אורלב קיווה שתושג פשרה שתאפשר את הישארות המפד"ל בממשלה אולם רה"מ טרף את הקלפים כשדחה את ההבנות על המשך בניה בהתנחלויות. אורלב: רה"מ קיבל החלטות פתאומיות והפתיע את כולנו. יו"ר הסיעה סלומיאנסקי קרא לשרי המפלגה לפרוש וטען: "שרון יגרום לכך שלא יהיה לו רוב בכנסת". השר לפיד: "הייתי שמח אם המפד"ל היתה נשארת בממשלה"

מבוכה במפד"ל בעקבות הדיווחים על הפיטורים הצפויים של שרי הימין: ההערכה היא כי השרים אורלב ואיתם יפרשו מהממשלה לאחר שהשרים ליברמן ואלון יפוטרו.

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, שהיה בטוח שתושג פשרה בעניין הקפאת ההתנחלויות אמר הלילה (יום ו'): "שמטו את השטיח מתחת לרגלי, רה"מ קיבל החלטה מפתיעה - אצטרך לשקול את צעדיי". לדברי אורלב, "הייתה אתי הבנה שסעיף 'ייבוש ההתנחלויות' יירד ובמקומו תוקם ועדת שרים. אני מאוד מאוכזב. ראש הממשלה קיבל החלטות פתאומיות והפתיע את כולנו".

 

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, אמר כבר במהלך הפגנה בשבוע שעבר כי אם יפוטרו שרי האיחוד הלאומי "כדי להשיג רוב באופן לא דמוקרטי - גם שרי המפד"ל יפרשו".

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר לערוץ 1 כי "הייתי שמח אם המפד"ל היתה נשארת בממשלה והיה נמנע משבר חמור. מה יהיו התוצאות של מהלכי שרון? זה תלוי מאוד במה שהמפד"ל תעשה. בתוך המפד"ל יש חילוקי דעות חריפים בנושא".

 

קריאות לפרישה

 

אמש קרא יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ ניסן סלומיאנסקי לשר הרווחה זבולון אורלב להתפטר, לאחר שראש הממשלה יפטר את שרי האיחוד הלאומי. "שרון יגרום לכך שלא יהיה לו רוב בכנסת. הוא מפסיד אותנו", אמר ח"כ סלומיאנסקי והוסיף: "ראש הממשלה מתנהל בצורה לא דמוקרטית. האם יש לנו עסק עם דיקטטור?". 

 

השר איתם, אמר אתמול בבוקר, עם צאתו מפגישות השרים: "הנושא המרכזי זה הודעתו של שרון שיש לו חזון חדש לפתור את בעיותיה של מדינת ישראל, וזה שלא יהיו ב-2005 יהודים בגוש קטיף. זה דבר מצמרר, בלתי מוסרי ונדמה לי שעם אמביציה כזאת, יש מעט מאוד סיכוי שתעלולי מילים יפתרו אותה". 

 

ח"כ שאול יהלום ביקש מחברי מפלגתו שלא למהר לתגובה ו"להמתין להתפתחויות".

 

גם סגן השר יצחק לוי הבהיר במהלך היום כי גם הוא מתנגד לפשרה: "אינני חושב שמדובר בסתם עניינים של ניסוח. ההכנות הן צעד מקדים לביצוע ואינני הולך נגד עמדת הרבנים. פשרה היא במידה מסוימת אחיזת עיניים. לדעתי, במרכז המפד"ל יהיה רוב לעמדת הרבנים".

 

ביחס לקרע אפשרי במפלגה אמר הרב לוי: "אני מקווה שלא יהיה קרע בסופו של דבר. לרבנים יש מילה בעניין. הדברים יובאו אליהם. אני אישית מושפע מאוד מדעתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
אורלב. "אשקול את דרכי"
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: יריב כץ
איתם. בדרך לקרע?
צילום: יריב כץ
צילום: מיכאל קרמר
יהלום. לא למהר
צילום: מיכאל קרמר
צילום: איי אף פי
לפיד. הייתי שמח שיישארו
צילום: איי אף פי
מומלצים