שתף קטע נבחר

הסוף לקואליציה: ראש הממשלה פיטר את שרי האיחוד הלאומי

שרון שיגר הבוקר את מכתבי הפיטורין לשרי האיחוד הלאומי, בני אלון ואביגדור ליברמן. עם אלון שוחח שרון טלפונית, אולם ליברמן סירב לקבל את השיחה, וזכה למכתב פיטורין בעודו מתאמן בחדר כושר בבית מלון בירושלים. השרים, אגב, זומנו לפגישה הבוקר עם שרון, אולם סירבו להגיע. בני אלון, אתמול: "לא מעוניין לקחת חלק במלחמה הפסיכולוגית שמנהלת לשכת שרון כדי להשיג רוב מלאכותי לתוכניתו". ההערכה: המפד"ל תפרוש גם כן, והממשלה תתפרק

בדרך לפירוק הממשלה: ראש הממשלה, אריאל שרון, פיטר הבוקר (ו') את שני שרי האיחוד הלאומי, בני אלון ואביגדור ליברמן - על מנת להשיג רוב לתוכנית ההתנתקות המדורגת בישיבת הממשלה ביום ראשון. 

 

שרון הודיע הבוקר לשר אלון טלפונית על פיטוריו. השר ליברמן, לעומתו, סירב לקבל את שיחת הפיטורין של שרון - כך לפחות טוענים בסביבתו של ראש הממשלה. 

 

שליח המצוייד במכתב הפיטורין איתר את ליברמן בחדר כושר בבית המלון המלך דוד ברושלים, ומסר לו את המכתב.

 

הפיטורין ייכנסו לתוקף בתוך 48 שעות, כלומר בבוקר יום ראשון, בעת שהשרים יתכנסו לדיון ולהצבעה בממשלה בעניין תוכנית ההתנתקות.

 

בתחילה אמורות היו להתקיים "פגישות פיטורין" בין שרון לבין שני השרים, אולם השר אלון סירב להגיע הבוקר לפגישה עם ראש הממשלה, בטענה שאינו מעוניין לקחת חלק ב"מלחמה הפסיכולוגית שמנהלת לשכת שרון כדי להשיג רוב מלאכותי לתוכניתו".

 

השר ליברמן מצדו ביקש לדחות את הפגישה עם ראש הממשלה לשעת צהריים, אך בלשכת שרון סירבו.

 

גורמים בסביבת שרון אמרו בתגובה לנסיונותיהם של שרי האיחוד הלאומי, אלון וליברמן, להתחמק מהודעת הפיטורין: "אם רוצים לשחק תופסת - אין בעיה".

 

לפי אותם גורמים, שרון ביקש לזמן את השרים לפגישה על מנת להסביר להם את שיקוליו באופן אישי.

 

"חוסר תום לב של שרון"

 

ההערכה הבוקר במערכת הפוליטית היא כי שרי המפד"ל יפרשו גם הם, לאחר פיטורי שרי האיחוד הלאומי, חבריהם לימין.

 

גורמים בליכוד אמרו ל-ynet: "ראש הממשלה ידע מה המחיר שהוא צריך לשלם כדי להשאיר את המפד"ל בממשלה אך החליט שהוא איננו מוכן לשלם אותו".

 

מקורבי השרים נתניהו, לבנת ושלום הגיבו בזעם לצעד הדרמטי של פיטורי שרי האיחוד הלאומי: "ראש הממשלה ניהל את המשא ומתן בחוסר תום לב, והתוצאה היא הונאה אחת גדולה. הוא הוליך שולל את שרי הליכוד ואת אורלב.

 

המשמעות של ייבוש התנחלויות עושה פלסתר מכל התוכנית של השרה לבני. שרון מאמץ נוסחאות המנוגדות למדיניות הליכוד, ומעדיף ביודעין לפלג את התנועה ולהרים את מפלגת העבודה מהקרשים".  

 

השרה ציפי לבני, שניסתה לתווך במרתון שיחות שנמשך שתי יממות, אמרה אמש בצאתה מהמלון בתל-אביב: "קירבתי בין הצדדים כמה שאני יכולה. בסופו של דבר, הדברים התכנסו לנושאים שהוסכמו ולא הוסכמו. כרגע זו החלטה של כל אחד כיצד לנהוג".


אביגדור ליברמן בני אילון
נפרדים משולחן הממשלה. ליברמן ואלון
 

 

בלשכת ראש הממשלה אומרים כי לא יתקיים משא ומתן נוסף עם השרים המתנגדים לתוכנית מעבר למשא ומתן שהתקיים אתמול. לטענת הגורמים, הסכים ראש הממשלה לחלק מן התביעות ודחה אחרות.  

 

השר יוסף (טומי) לפיד הגיב להתפתחויות הפוליטיות בראיון לערוץ 1: "אני רק יכול לברך על כך שראש הממשלה עומד מאחורי החלטתו, ומגלה נחישות, ואנחנו ודאי לא נבכה אם שני השרים האלה, שהם כל-כך קיצוניים יעזבו את הממשלה. אני חושב שהם צריכים לצאת החוצה כדי שתוכנית ההתנתקות תוכל להתממש".

 

לפיד הגיב בגיחוך לאיומיהם לא להגיע לפגישה עם שרון: "זה שהם לא רוצים להתייצב אצל ראש הממשלה, זה יהיה מאד משעשע אם שליח של ראש הממשלה יחפש אותם מתחת למיטה כדי לתת להם מכתב פיטורים".

 

מי "פוצץ" את הפשרה?

 

מוקדם יותר "התפוצצה" פשרת לבני, לאחר ששרת הקליטה יצאה מלשכתו של שרון עם תשובותיו להצעות השרים. אז התברר כי ראש הממשלה מסרב לדרישת השר איתם, לפיה תימשך ההשקעה בהתנחלויות העומדות לקראת פינוי.

 

בסביבת השרים נתניהו, לבנת ושלום הביעו תדהמה מכך, שלטענתם, ראש הממשלה חזר בו מהבנות שהוסכם עליהן עד הערב בנושא הקפאת הבנייה בהתנחלויות. הגורמים אמרו: "אתמול ראש הממשלה הסכים לפשרה בנושא, ואילו היום לפתע החריף את עמדתו".

 

לטענת גורמים בסביבת השרים, ראש הממשלה חזר בו מההבנות בעקבות שובו של ראש הלשכה וייסגלס מארצות הברית. לדבריהם, "משמעות חזרת ראש הממשלה מההבנות היא שהמפד"ל בחוץ ושראש הממשלה צועד לקואליציה עם מפלגת העבודה". 


ציפי ליבני מגיעה למלון קרלטון
השרה לבני ניסתה לתווך (צילום: חן מיקא)

 

על-פי הצעת הפשרה שגובשה, ואשר לטענת הגורמים זכתה בבוקר לגיבוי של ראש הממשלה, לא תהיה בנייה חדשה ביישובים המיועדים לפינוי, אך ועדת חריגים שתורכב מכמה שרים תחליט האם לסיים את הבנייה במקומות בהם היא התחילה.

 

בסביבת השרים טוענים כי גם השרה לבני המומה, וכי פיצוץ ההבנות ביזה אותה. גורמים המעורבים בשיחות שמעו את השרה לבני צועקת על וייסגלס: "שראש הממשלה ידבר עכשיו עם אורלב".

 

בלשכת ראש הממשלה השיבו אש בהתייחסם לטענות החריפות של חברי הליכוד שהתכנסו במלון קרלטון, ודחו את הטענה שראש הממשלה פוצץ את ההבנות. "ראש הממשלה ראה לראשונה את ההצעה של השרים לפנות ערב, כשלבני הגיעה ללשכתו, ולא נתן כל הסכמה מצדו להבנות שהשרים מדברים עליהן קודם לכן".

 

הגורמים אומרים: "השאלה היא האם ממשיכים להשקיע כסף ביישובים שאותם השרים עצמם הסכימו לפינויים. האם יש טעם לבנות גן ילדים בכפר דרום, גינה ציבורית במורג או מתנ"ס ברפיח ים, שייהרסו בסופו של דבר על-ידי D9? השאלה היא האם צריך להמשיך לשפוך כסף בעזה בחצי השנה הקרובה? ראש הממשלה סבור שבמצב הכלכלי הנוכחי אין לכך מקום, שישלמו לרשויות המקומיות את הכסף".

 

גרסת לשכת ראש הממשלה שונה לגבי הסיכומים בנושא הקפאת הבנייה. לטענת גורמים בסביבת שרון, סוכם שהקבינט יאשר היכן מקפיאים והיכן לא, ושההקפאה תחול רק על תוכניות שלא הוחל בבנייתן בינתיים, בניגוד לטענת השרים.

 

שרון עצמו אמר בכינוס במצודת זאב: "ביום ראשון הקרוב תובא תוכנית ההתנתקות המדורגת להצבעה בממשלה, לאחר שלמעלה משבועיים שאני מנסה להגיע להסכמה רחבה". 

 

 

ה"גיבושון" של השרים

 

שלושת השרים, נתניהו שלום ולבנת, שמסתגרים זה יומיים בקומה ה-14 במלון קרלטון בתל-אביב, כמעט בלי לצאת, היו אתמול במעין "גיבושון", לדברי מקורביהם, ובסביבת השרים החלו לדבר על הווי מיוחד שנוצר ביניהם.

 

השרים אף לנו באותה המיטה, בשיטת "המיטה החמה", על-פי התור. השר נתניהו יצא אחר הצהריים לטייל על חוף הים לעיני המצלמות, וענה רק לשאלות על מזג האוויר.


פורסם לראשונה 03/06/2004 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן  באו-באו
פלונטר פוליטי. שרון
צילום: פייר תורג'מן באו-באו
צילום: שאול גולן
בחדר הכושר. אביגדור ליברמן
צילום: שאול גולן
מפוטר. בני אלון
צילום: עטא עוויסאת
בדרך לפילוג? נתניהו
צילום: עטא עוויסאת
צילום: סבסטיאן שיינר
לבני. ניסתה לתווך
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
"להכניס מנגנונים". לבנת
צילום: שאול גולן
צילום: חן מיקא
פילוג במפד"ל? השר איתם
צילום: חן מיקא
מומלצים