שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו מול בית רה"מ וקראו לצאת מעזה

אלפי מפגינים צעדו מכיכר ציון בירושלים למעונו הרשמי של ראש הממשלה שרון ברחוב עזה, שם נערכת עצרת גדולה, בהשתתפות הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין-שחק, אורנה בנאי ואביב גפן. בהפגנה קראה בנאי: "אנחנו לא שמאלנים נאיבים שחושבים רק על יונת השלום". את ההפגנה ארגן "מטה הרוב", שיזם את ההפגנה בתל אביב חודש שעבר

"הרוב שרוצה לצאת מעזה לא מורכב משמאלנים נאיבים שחושבים רק על יונת השלום" - כך אמרה אמש (שבת) השחקנית אורנה בנאי שנאמה בפני אלפי מפגינים שהתכנסו מול מעונו של ראש הממשלה בירושלים, ודרשו לצאת מעזה.

 

כוחות משטרה ומג"ב איבטחו את ההפגנה, שנערכה תחת הכותרת "בלי תכסיסים ובלי משחקים, יוצאים מעזה ומתחילים לדבר". האזור כולו נסגר לתנועה. 

 

המפגינים קיימו מצעד מחאה מכיכר ציון בירושלים והגיעו אל מול מעונו הרשמי של ראש הממשלה שרון ברחוב עזה, שם נערכה עצרת גדולה. המפגינים נשאו שלטים ולפידים, וקראו לממשלה לצאת מהרצועה. בין היתר החזיקו המפגינים שלטים בהם נכתב "הימין נגד ההתנתקות", "הימין נגד העניים", "לצאת מכל עזה ועכשיו".


מפגינים מול בית רה
המפגינים מול בית רה"מ (צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך העצרת נאמו, מלבד בנאי, גם הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק, ראש עיריית ירוחם, ברוך אלמקייס, אביב גפן ופרופ' צביה גרינפלד. כמו כן השתתפו בהפגנה חברי הכנסת יולי תמיר, רן כהן, חיים אורון ואבשלום וילן, זהבה גלאון, מיכאל מלכיאור וחבר הכנסת לשעבר וממקימי שלום עכשיו, צלי רשף.

 

זו העצרת השנייה בתוך כשלושה שבועות שמארגן "מטה הרוב", המאגד בתוכו מפלגות, ארגונים חברתיים, ארגוני שלום ותנועות נוער, הקוראים כולם ליציאה מעזה. קדמה לה עצרת שהתקיימה בתל אביב ב-15 במאי, בה נכחו 150 אלף בני אדם.

 

שחק: מי שטוען שאין פתרון מדבר כמו אויב


הרמטכ"ל לשעבר, ליפקין שחק, אמר למפגינים: "אלה בינינו שטוענים שאין פתרון וצריך להילחם, מדברים כמו הגרועים באויבינו, רק מהצד השני. אפשר וצריך לחיות זה לצד זה בכבוד הדדי".

 

לדבריו, "החמאס הוא אויב. לא צריך להפוך את הציבור הפלסטיני לאויב". כמו כן קרא ליפקין שחק לציבור המפגינים ללכת לתערוכת "שוברים שתיקה" שמתקיימת בתל אביב ואמר: "תקשיבו לדברים של הלוחמים ותראו כיצד מילכדנו את עצמנו".

 

עוד אמר ליפקין שחק: "אני דורש מראש הממשלה להקשיב לרוב שרוצה בתבונה, באומץ ובכנות להידבר ולצאת מעזה, לחזור למדינה שוויונית ולהבטיח עתיד לדורות הבאים. אדוני ראש הממשלה", סיכם ליפקין שחק את דבריו, "תקשיב לרוב. תחזיר את ישראל הביתה, תפתח בהידברות בין הצדדים".

 

בנאי: מחיר כבד בפשעי מלחמה

 

השחקנית אורנה בנאי אמרה לקהל: "זו פעם ראשונה שאני עומדת מול הרוב. הרוב שרוצה לצאת מעזה והוא לא מורכב משמאלנים נאיבים שחושבים רק על יונת השלום".

 

לדברי בנאי, "אנחנו משלמים כל יום במחיר כבד ובפשעי מלחמה. ביציאה מעזה אנחנו לא נותנים פרס לטרור אלא חיים נורמליים לילדים שלנו. לרוב יש תפקיד, לדרוש שרצונו ייעשה והדרישה של הרוב היא לצאת מעזה. אסור לחכות שזה יקרה מעצמו, חובתנו לקרוא באופן ברור - לצאת, לצאת, לצאת".

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר ל-ynet כי אם ישראל לא תצא מעזה, בהפגנה הבאה ידרשו המפגינים בחירות. "שרון, לפיד ואולמרט חייבים להבין שאם הם לא יפעלו בנחישות לצאת מעזה, ההפגנה הגדולה הבאה תהיה תחת הכותרת 'בחירות עכשיו'".

 

סמי מיכאל: נבנים על הריסות השכנים

 

"עזה, יותר ממיליון ומאתיים אלף פיות. רק צפרדע משוגעת תתפתה לבלוע את הפרה המשוגעת הזאת", אמר בהפגנה הסופר, סמי מיכאל. "הפתרון הוא משא ומתן עם עזה עצמה כדי לצאת משם. אוי ואבוי לארץ שנבנית על הריסותיה של השכנים".

 

"אין לנו מה לעשות בעזה", קראה הסופרת צביה גרינפלד, "חייבים לעשות את זה עוד הערב. צריך לצאת משם עכשיו, מיד. הכיבוש הזה הורס אותנו, אוכל אותנו מבפנים. אנו נחנקים מהסיוט הזה שנמשך יותר מ-30 שנה. הקבוצה הזאת של המתנחלים תכתיב לנו? והרוב יקבל בשקט את הפיכת המדינה שלנו לדרום אפריקה שנייה? לא יקום ולא יהיה".

 

במהלך ההפגנה שרה הזמרת יעל לוי את השיר "גשם הקשב לנשים" ואביב גפן שר את "שיר תקווה". בסיום הפגנה שרו האלפים את "שיר לשלום".


פורסם לראשונה 05/06/2004 20:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה מול ביתו של ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
השלטים הקוראים "כן להסכם"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אביב גפן שר
צילום: גיל יוחנן
ליפקין-שחק. נואם
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים