שתף קטע נבחר

איזו אנציקלופדיה נקנה לילד?

למרות שהאינטרנט פגע במעמדן, האנציקלופדיות הן עדיין פריט חובה בכל בית. אילו סדרות מתאימות לתלמידי היסודי ואיזה לתיכון, וכמה זה עולה

האם האינטרנט חיסל את האנציקלופדיה? או אולי צריך להאשים בכך את הטלוויזיה? בדבר אחד אין מחלוקת: מכירת האנציקלופדיות ירדה פלאים בשנים האחרונות. אם פעם כמעט כל בית בישראל היה מתהדר באנציקלופדיה העברית, מכלל או תרבות - היום מחליפים אותן מנועי החיפוש במחשב ושלט הטלוויזיה.

 

"מכירת האנציקלופדיות והסדרות נמצאת בירידה בעיקר בגלל האינטרנט, שכן קצב עדכון הסדרות איטי הרבה יותר מהמידע הממוחשב", אומר ערי סטימצקי, בעל רשת סטימצקי. גם המיתון השפיע על הירידה במכירת הסדרות, הנחשבות ליקרות במיוחד. עם זאת, השוק הזה מתעורר מחדש בכל שבוע הספר.

 

סך המכירות הכולל של הסדרות והאנציקלופדיות בתחומים השונים מהווה כ-10% משוק הספרים, המגלגל כ-1.5 מיליארד שקל בשנה. לקטגורייה זו שייכים גם המדריכים, שנגסו היטב בסדרות הגדולות והמפוארות.

 

"הצרכן הישראלי מעדיף היום מדריכים מפולחים במקום הסדרות הגדולות", אומר אבי שומר, מנכ"ל רשת צומת ספרים. מכירת הסדרות הגדולות ירדה בשנתיים האחרונות בכ-60% ופינתה את מקומה למדריכים.

 

מדריך מרק, לדוגמה, תפס את מקומה של האנציקלופדיה הרפואית, מדריכי טיולים ממוקדים (כמו טיולי אופניים, מדריכים צימרים ומדריכי מסעדות) תפסו את מקומם של מדריכי ארץ ישראל, ואטלסים מרוכזים (כמו האטלס ההיסטורי של העולם) תפסו את מקומם של האנציקלופדיות הגדולות. ספרי המדע של נשיונל ג'אוגרפיק או אטלס גוף האדם מחליפים את האנציקלופדיות המדעיות והמילונים המרוכזים הם רבי מכר בתחום המילונים.

 

בספריות הציבוריות המצב שונה לחלוטין. כאן נשענים מטבע הדברים בעיקר על האנציקלופדיות, ומשתדלים לרכוש כל הזמן את העדכניות (אם רק יש תקציב). "נכון שבאינטרנט אפשר למצוא מידע רב ועדכני, אך בדרך כלל התלמידים גולשים בבית כהכנה, ורק אז באים לספרייה כדי להשלים את העבודה בעזרת הספרים", אומרת האחראית על ספריית הילדים והנוער בבית אריאלה בתל אביב, זיוה פרידלר.

 

לדבריה, צריך לזכור, שרוב אתרי האינטרנט הם באנגלית ואינם נגישים לילדים. האנציקלופדיה האינטרנטית בעברית אמנם גדלה ומתעדכנת כל הזמן, אבל עדיין חסרים בה ערכים רבים והיא אינה מקיפה כמו האנציקלופדיות המודפסות.

 

פרידלר טוענת, כי גם לאנציקלופדיה העברית יש עדיין ביקוש רב. היא עדיין הרחבה ביותר, בעיקר במה שנוגע לערכים שאינם אקטואליים כמו היסטוריה, מדע, גיאוגרפיה וארכיאולוגיה. אגב, אנציקלופדיה זו אי אפשר לרכוש יותר אלא מיד שנייה ותמורת כמה אלפי שקלים.

 

רחל דותן, בעלת דותן הפצת ספרים בתל אביב, משווקת לקיבוצים ומושבים ברחבי הארץ. גם לדבריה, לא נס ליחן של האנציקלופדיות. יש ביקוש רב לספרים מסוג זה לא רק בספריות ובבתי-הספר, אלא גם כמצרך לכל המשפחה, אומרת דותן. רבים מחכים בסבלנות לשבוע הספר כדי לרכוש סדרה, למרות שבמשך כל השנה יוצאות ההוצאות במבצעים שיווקיים מוזלים. רק לעתים רחוקות נמכרת אנציקלופדיה במחיר הקטלוגי המלא שלה.

 

לפי דיווחי המכירות של דותן, צועדת בראש רשימת הסדרות המבוקשות הבריטניקה לנוער, כאשר הרבה אחריה נמצאת אנציקלופדיה אביב ואחריה עולם התנ"ך, שנחשבת אף היא לסדרת העשרה לכל המשפחה.

 

אבנר חן, מבעלי לוטוס ספרים בתל אביב, המתמחה בספרי לימוד, אומר כי הדרך הטובה ביותר לבחור אנציקלופדיה היא לבוא עם הילד לחנות, לאפשר לו לדפדף בספרים ולראות איזו מהן הכי נעימה לו ולמה הוא מתחבר. הילד יכול לקחת נושא, עליו הוא עושה עבודה, ולהשוות דרכו בין הסדרות השונות. אין טעם לקנות לפי המלצות של החברים של ההורים.

 

בבדיקת ידיעות אחרונות מצאנו, כי המבצעים מטעם ועדי עובדים, או הרכישה אצל מפיצים עצמאיים נוסח דותן ולוטוס היא המשתלמת ביותר לסדרות אלה. בדרך זו ניתן להוזיל את ההוצאה ב-200-100 שקל, אפילו במחירי שבוע הספר. מצד שני, מרווח התשלומים מצומצם יותר. דרך נוספת, שעדיין שורדת במקומותינו, היא קנייה באמצעות סוכנים העוברים מדלת לדלת.

 

האנציקלופדיות בשוק (לפי סדר א-ב):

 

אנציקלופדיה אביב החדשה. הוצאה: עם עובד, זמורה ביתן כנרת, טריואקס ספרים, ספרי חמד. היקף: 18 כרכים, יותר מ-5,000 ערכים.

 

דבר המו"ל: האנציקלופדיה הגדולה והמקיפה לילדים ולנוער. מנוקדת, מעודכנת ומתאימה לתלמידים, ככלי עזר למורים, להורים המסייעים לילדיהם בלימודים ולכל חפץ דעת. ערוכה בסימן המאה ה-21 בנתונים המובאים בה ובסוג הערכים וגיוונם. משקפת את השינויים הגדולים שהתרחשו בשנים האחרונות בתחומים כגון מחשבים, חקר החלל, היסטוריה עכשווית, מוסיקה פופ ועוד.

 

מחיר שבוע הספר: 1,590 שקל.

 

 

האנציקלופדיה המאויירת לילדים

 

הוצאה: כתר. היקף: 10 כרכים. הגדרה: מאויירת לילדים (כיתות א-ד) עם אלפי צילומים ואיורים. מנוקדת, מתורגמת מאנגלית, עם חומר מקורי ישראלי ויהודי. ויזואלית במיוחד ולכן מיועדת בעיקר לילדים קטנים. מנוקדת והכתב גדול יחסית.

 

מחיר שבוע הספר: 360 שקל.

 

בריטניקה החדשה לנוער

 

הוצאה: כתר, פולאר השקעות, משכל בע"מ.היקף: 17 כרכים, בהם יותר מ-5,000 ערכים.

 

דבר המו"ל: אנציקלופדיה עברית-בינלאומית לא מנוקדת. מכוונת לתלמיד הישראלי ונכתבה תוך התאמה מלאה לתוכניות הלימודים בחטיבות הביניים ובבתי הספר התיכוניים. נשענת על מידע שהתקבל מאנציקלופדיה בריטניקה העולמית. כמו-כן נכללו בה ערכים כלליים המצויים בתחומי ההתעניינות של הצעיר הישראלי. מתאימה לכל המשפחה.

 

מחיר שבוע הספר: 1,680 שקל.

 

אנציקלופדיה יבנה-לרוס

 

הוצאה: יבנה, לרוס, ידיעות אחרונות. היקף: 16 כרכים, בהם יותר מ-5,000 ערכים.

 

דבר המו"ל: מבוססת על אנציקלופדיית לרוס היוקרתית ומותאמת לקהל הישראלי. מנוקדת וכוללת תמונות ואיורים. מיועדות לתלמידי יסודי, חטיבות הביניים ותיכונים, וכן להעשרה. הערכים נכתבו ונערכו בהתאם לתוכנית הלימודים של משרד החינוך.

 

מחיר שבוע הספר: 1,590 שקל.

 

גירסה חדשה: אנציקלופדיה ידיעות אחרונות, המבוססת על יבנה-לרוס אך מעודכנת יותר וכוללת אפילו את מלחמת עיראק הנוכחית ואת רשימת המדינות שהצטרפו עתה לאיחוד האירופי. מופצת לקוראי ומנויי ידיעות אחרונות בשיטת התלושים תמורת 29.90 שקל לכל כרך, היוצא אחת לחודש.

 

אנציקלופדיה ynet

 

הוצאה: ynet. היקף: נכון לעכשיו 10,000 ערכים. המערכת מבטיחה לגדול ל-25,000 ערכים תוך שנתיים.

 

דבר המו"ל: נשענת בבסיסה על כמה מאגרי יסוד אנציקלופדיים שנכתבו בידי צוות מומחים. מביאה מידע עדכני ביותר מכל תחומי הידע האנושי והפעילות האנושית. עוסקת במגוון תחומים כמו מדעי החברה והרוח, מדעי החיים והמדעים המדוייקים, מדעי כדור הארץ, טכנולוגיה, תרבות, היסטוריה, אמנויות ועוד. כמתבקש מאנציקלופדיה המיועדת לקהל ישראלי, היא כוללת ערכים בנושאי ישראל והיהדות.

 

המחיר: 228 שקל לשנה. הנחות למנויי ידיעות אחרונות.

 

מדריך ישראל

 

הוצאה: כתר, הוצאה לאור של משרד הביטחון, משכל בע"מ.היקף: 15 כרכים, 4,400 עמודים. דבר המו"ל: מדריך אנציקלופדי מקורי, מודפס בצבע מלא ולא מנוקד. מחולק לאזורי הארץ השונים ובו מידע על כל היישובים בארץ. מאגר הטיולים והמפות המקיף ביותר בישראל. נותנת אינפורמציה על כל ההיבטים הגיאוגרפים, גיאולוגים, מורפולוגים, בוטנים, זואולוגים ואקלימים של ארץ ישראל.

 

מחיר שבוע הספר: 780 שקל.

 

אנציקלופדיה מפה לידיעת הארץ

 

הוצאה: מפה. היקף: 9 כרכים, קרוב ל-2,000 עמודים.

 

דבר המו"ל: אנציקלופדיה גיאוגרפית בעיקרה, עם מידע היסטורי וארכיאולוגי, ומידע בתחומי הבוטניקה, זואולוגיה, חברה, תרבות, דת, מנהגים ועוד. כולל אטלס גיאוגרפי, טבלת כל היישובים, לוח כרונולוגי של תולדות ארץ ישראל, ריכוז נתונים סטטיסטיים על ישראל ומילון מונחים.

 

מחיר שבוע הספר: 690 שקל.

 

עולם התנ"ך - הפירוש החדש לתנ"ך

 

הוצאה: יהודה עתאי הוצאה לאור. היקף: 22 כרכים בגירסה המקורית, 24 כרכים בגירסה החדשה. דבר המו"ל: שילוב של פירוש מדעי ומסורתי, מותאם לתוכנית הלימודים. בהשתתפות יותר מ-100 פרופסורים ומרצים למקרא, ארכיאולוגיה וגיאוגרפיה בארץ ובעולם. יותר מ-4,000 תמונות, כ-700 מלים לפרק, כולל מפות תקופתיות וארכיאולוגיות וטבלאות כרונולוגיות. מיועד לתלמידי תיכון ומעלה.

 

מחיר שבוע הספר: 1,680 שקל.

 

תנ"ך קאסוטו זהב

 

הוצאה: יבנה. 15 כרכים בפירוש פרופ' א.ד. הרטום לפי שיטת פרופ' מ.ד. קאסוטו.

 

דבר המו"ל: מיועד לתלמיד בכל גיל, למורה, לסטודנט ולבית. בתוספת תצלומים, שרטוטים ומפות מקוריות. מעוצב בפורמט קל ונוח לנשיאה בילקוט או בתיק צד. הנמכר ביותר בכל הזמנים.

 

מחיר שבוע הספר: 1,190 שקל.

 

מילונים

 

מילון עברי-עברי אבן שושן: הגירסה החדשה - 6 כרכים. 600 שקל בשבוע הספר. המילון המרוכז של הגירסה החדשה אמור לצאת בימים אלה.

 

מילון ספיר: 3 כרכים, 480 שקל בשבוע הספר. המרוכז 159 שקל.

 

רב מלים, המילון השלם מאת פרופ' יעקב שוויקה: 6 כרכים. מחיר שבוע הספר 483 שקל.

 

מילון עברי אנגלי אנגלי עברי מאת ראובן אלקלעי: 5 כרכים, 360 שקל בשבוע הספר.

 

סדרות נוספות המיועדות לתלמידים ולכל המשפחה:

 

המילון האנציקלופדי של המקרא: מילון חדש, המביא פירושים מדעיים ומסורתיים לתנך. 4 כרכים, 382 שקל בשבוע הספר (הוצאת איתאב).

 

דעת מקרא: רשי מנוקד עם פירושים נוספים. 30 כרכים. מתאים יותר לציבור הדתי ולמורים. מחיר שבוע הספר: 990 שקל (הוצאת מוסד הרב קוק).

 

האנציקלופדיה הרפואית החדשה: 10 כרכים. מהדורה עברית של האנציקלופדיה הבריטית עם תיאורים והסברים על תסמינים רפואיים, סיבותיהם, אבחנותיהם והטיפול בהם. עם צילומים, איורים ודיאגרמות.

 

מחיר שבוע הספר: 1,188 שקל (הוצאת ידיעות אחרונות).

 

אמנות הציור והפיסול. 4 כרכים. מהדורה עברית בצבע, תורגמה מאגלית. כוללת גם מידע על אמנים ישראלים. מחיר שבוע הספר: 360 שקל (הוצאת כתר).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האנציקלופדיה של ynet. 10,000 ערכים
מומלצים