שתף קטע נבחר

התיישנות עבירות מין בקטינים - כשהקורבן יגיע לגיל 18

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הארכת ההתיישנות הפלילית, כך שכאשר יגיע הקורבן לגיל 18, יהיו לו 10 שנים כבוגר להגיש תלונה. איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית: "על עברייני המין לדעת שכשהם מתעללים בילדים רכים וחסרי ישע, בבגרותם יוכלו הקורבנות לתבוע מהמדינה לעשות עימם צדק"

ההתיישנות על עבירות מין בקטינים תחל רק כשהקורבן יגיע לגיל 18. כך החליטה היום (ב') ועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה אישרה את הצעת החוק שיזמו איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית וח"כ גילה פינקלשטיין (המפד"ל).

 

על פי החוק כיום, קטין שנפגע מעבירת מין על ידי אדם שאינו בן משפחה, יכול להתלונן עליה 10 שנים בלבד מרגע ביצוע העבירה.

 

כעת, אישרו השרים, תחל ספירת 1- השנים רק כשהקורבן יגיע לגיל 18, כלומר תהיה לו שהות של 10 שנים כבוגר לגייס את הכוחות הדרושים כדי להתמודד עם חשיפת הפגיעה והגשת תלונה במשטרה.

 

איגוד מרכזי הסיוע ציין כי ב-2003 פנו לקווי החירום שלהם 3,455 קורבנות פגיעה מינית בילדוּת. מתוכם 1,367, למעלה משליש, פנו למרכזי הסיוע לראשונה יותר מעשר שנים לאחר הפגיעה. בין שלב הדיווח הראשוני במרכזי הסיוע ועד להגשת התלונה במשטרה, עוברים לעתים חודשים ארוכים ואף שנים עד שהקורבן מוכן להתלונן במשטרה.

 

מנהלת איגוד מרכזי הסיוע, הילה קרנר-סולימן, אמרה: "הארכת ההתיישנות הפלילית משרתת את הקורבנות, אך גם את האינטרס החברתי והציבורי, משום שהיא תאפשר הגשת כתבי אישום והרשעת עברייני מין גם אם עבר זמן מאז התקיפה. על עברייני המין לדעת שכשהם מתעללים בילדים רכים וחסרי ישע, בבגרותם יוכלו הקורבנות לתבוע מהמדינה לעשות עימם צדק ולהרשיע את תוקפיהם על הפגיעה הקשה שעשו בהם".

 

ח"כ פינקלשטיין אמרה שהיא מקווה שהכנסת תגלה רגישות דומה לזו של ועדת השרים ותאשר את הצעת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הילד יוכל להתלונן בבגרותו (אילוסטרציה)
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים