שתף קטע נבחר

צרות גדולות בגראנד קניון

סכר שהוקם לפני כארבעים שנה בנהר הקולורדו גרם לשינויים דרמטיים בהרכבי החי והצומח בגראנד קניון באריזונה

קשה לדעת שמשהו לא בסדר כששטים בגראנד קניון. נהר הקולורדו קריר ורגוע, דגי טרוטה קופצים ומשפריצים, שורות של עצי ארז מתוחים לאורך הגדה, מציעים מחסה מחום המדבר. אבל לא הכל בסדר בפארק הלאומי החשוב של ארצות הברית.

 

הארזים ודגי הטרוטה הם פולשים, חלק מגל של דגים וצמחים זרים שהגיעו לקניון והביאו להיעלמם של מינים מקומיים. החופים החוליים נשטפים, ואתרים ארכיאולוגים שהיו קבורים בהם טובעים בנהר.

 

הגראנד קניון סובל מבעיה גדולה, והועדה הממשלתית שמונתה לפתור אותה לא מצליחה לעשות כלום ונקרעת בין אינטרסים מסוגים שונים. "הדבר הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות כרגע הוא להמשיך לחבוש את הפצע ולקוות שהפצוע ישרוד", מתלוננת פאם הייד, אחת משני אנשי איכות הסביבה החברים בועדה.

 

נהר הקולורדו עבר שינויים רבים מאז הוקם בשנת 1963 סכר קניון גלן, לצורך אגירת מים וייצור חשמל. לפני שהוקם הסכר היה הנהר מתמלא במי שלגים, מציף את סביבתו בראשית הקיץ ומתדלדל עד לכדי זרזיף בתקופת החורף. הסכר הסדיר את הזרימה אבל הפך אותה לקרה וצלולה. המשקעים והבוץ נותרו באגם פאוול ולנהר שוחררו מים שהגיעו מהשכבות הנמוכות והקרות יותר של המאגר - לשינויים אלה היו השלכות מרחיקות לכת על החיים בנהר.

 

דגים עם מיקרוצ'יפים

 

במהלך השנים הושקעו 200 מיליון דולר במחקרים שבדקו את השפעת הסכר על הגראנד קניון ובהצעות לתיקון המצב. במסגרת הבדיקות שוחררו כמויות של מים, נערך מיפוי מדוקדק של תנועת החול בקניון ומיקרוצ'יפים הושתלו בגופם של דגים בסכנת הכחדה. למרות כל זאת, עדיין לא הוסכם על תוכנית כוללת להצלת המצב.

 

"הדופק של החולה הולך ונחלש", אומר ג'ון שמידט, חוקר מטעם אוניברסיטת יוטה. לדוגמה, 4 מתוך 8 מיני הדגים המקומיים נעלמו, וסיכוייו של דג מזן חמישי - הצ'אב הגיבן - אינם טובים. המים הקרים פוגעים בפוריות הדגים ותולעת אסיאתית, טפיל שלא היה מוכר בנהר, הורגת אותם.

 

על כתפיהם של 25 חברי הקבוצה שכינס משרד הפנים האמריקני כבר ב-1996 מוטלת האחריות לניהול תוכנית ההצלה של הקניון, אלא שכל אחד מחברי הקבוצה מנסה לקדם פתרון אחר. בקבוצה יושבים נציגי כל הגופים הקשורים בקניון - מדריך שיט בנהר, דיג טרוטות, אנשי סביבה, מהנדסי מים ונציגי חברת החשמל. דוגמה למאבק אופייני הוא הויכוח בין אנשי הסביבה שרוצים להגן על דגי הצ'אב, לבין הדייגים שרוצים להמשיך לדוג טרוטות - שאוכלים את דגי הצ'אב.

 

בחודש הקרוב אמורה הועדה לחזור ולהתכנס, בתקווה שהפעם יגיעו למסקנות. החלופה היא תביעות משפטיות והאפשרות שפסיקת שופט תקבע את האיזון בין האינטרסים השונים בקניון. 

 

"הם לא מוכנים להודות בכשלונם", אומר ג'ון שמידט, "הם לא מוכנים להודות שהמחיר שכולנו משלמים על הקמת סכר קניון גלן, החשמל שהוא מייצר והמים שהוא אוגר, הוא ההתדרדרות של הגראנד קניון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגראנד קניון. מחצית ממיני הדגים נכחדו
צילום: איי פי
נהר הקולורדו. נעים לשוט, קשה לחיות
צילום: איי פי
מומלצים