שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המשכן לאמנויות הבמה בת"א חוגג עונה עשירית

  עם סדרות חדשות בתחום המוזיקה הקלאסית, דגש נרחב על מופעים לילדים, בכורות במחול וקונספט חדש לסדרת הג'אז

  המשכן לאמנויות הבמה בתל-אביב חוגג עונת פעילות עשירית של מחול, מוזיקה ומופעים לילדים. מדובר בעונה עשירה בשלוש סדרות מוזיקה קלאסית חדשות, מקום נרחב למופעים לילדים, בכורות בינלאומיות במחול ומנהל אמנותי חדש שמביא קונספט שונה לסדרת הג'אז היוקרתית.

   

  מחול במשכן

   

  סדרת "מחול במשכן" תחבור גם השנה לאירועי "דאנס אירופה" של מרכז סוזן דלל שמטרתם לחשוף את הקהל הישראלי לנעשה בסצינת המחול האירופית. במסגרת זו יועלו 2 מתוך מופעי העונה בסוזן דלל ובמשכן לאמנויות במקביל. את העונה תפתח ב-29 בנובמבר 2004 להקת המחול ההונגרית "סגד" עם "פולחן האביב" לכוריאוגרפיה של תמאש יורוניקס ו"כרמן" לכוריאוגרפיה של הישראלי אורי איבגי.

   

  ב-5 בנובמבר תעלה להקת המחול הבלגית שארלרואה את המופע "מטאפוליס" הנוגע בתפיסת החלל בעיר המודרנית. היצירה נולדה משיתוף פעולה בין של הכוריאוגרף פרדריק פלמאנד לבין הארכיטקטית הבריטית ממוצא עירקי, זהאה חדיד. הלהקה, שהוקמה על-ידי פלאמנד בשנת 1991, שואפת ליצור דיאלוג בין ז'אנרים אמנותיים שונים.

   

  בחודש דצמבר תבקר בישראל לראשונה להקת הבלט של האופרה של ורשה ותציג את "המנדרין המופלא" של הכוריאוגרף אמיל וסולובסקי על-פי יצירתו המוזיקאלית של ברטוק.

   

  ב-30 באפריל 2005 תעלה על במת המשכן יצירה חדשה בבכורה בינלאומית של הכוריאוגרף הישראלי רמי באר שהוזמנה במיוחד לעונה זו. העבודה הנמצאת בימים אלה בהתהוות מצטרפת ליצירתו הקודמת של באר, "שומר מסך", שהוזמנה על-ידי המשכן לסדרת המחול.

   

  את העונה תנעל ב-3 ביוני להקת הבוטו היפנית דאייראקודקאן עם המופע "סוס הים המנומר", על-פי כוריאוגרפיה של הכוריאוגרף ומייסד הלהקה אקאג'י מארו. זו הפעם הראשונה בה מתארחת הלהקה בישראל.

   

  עונת הג'אז

   

  את סדרת הג'אז במשכן ינהל אמנותית החל מהשנה ניצן קרמר, מי שכיהן בשלוש השנים האחרונות כמנהל האמנותי של סדרת הג'אז במוזיאון תל-אביב וכן של פסטיבל "ג'אז, סרטים ווידאוטייפ" בסינמטק. בעונה הקרובה יעמדו במרכז הבמה שני אמנים בולטים בתחום הג'אז המנגנים באותו כלי ואשר יופיעו לראשונה יחד. בתחילת כל מופע יציג קרמר את המוזיקאים ויספר על התכנים.

   

  העונה, שתפתח ב-19 בנובמבר, תכלול חמישה קונצרטים. קונצרט פתיחת העונה בהשתתפות נגני החצוצרה ג'ייק וואלראת' וקיאון הרולד יוקדש למיילס דיוויס. וולאראת' הוותיק והרולד הצעיר נחשבים לממשיכי דרכו הבולטים של דיוויס. את השנים ילווה אנסמבל מרהיב של נגנים כשעל הפסנתר לארי וויליס, על הבס סטיב נובוסל ועל התופים ג'ימי קוב.

   

  ב-28 בינואר יתקיים מפגש בין גדול נגני הקלרנית, באדי דה פרנקו, לבין תלמידו בפי דאמאטו הנחשב לאחד הבולטים בתחום. את השניים ילוו הפסנתרן טוני פאנצ'לה, נגן הבס אלדו ויגוריטו והמתופף פייטרו יודיצ'ה. ב-18 במרץ יתקיים מפגש בין נגני הסופרן סקסופון דייב ליבמן ורוברטו אוטבייאנו בקונצרט מגוון שנע מבלדות וקטעים מקוריים של חברי ההרכב ועד יצירות מוכרות של סידני בשה, ג'ון קולטריין וסטיב לייסי שהלך לעולמו לאחרונה. את השניים ילוו נגן הבס פאולינו דאלה פורטה והמתופף רוברטו דאני.

   

  ב-22 באפריל יעלה ערב מחווה לשירי אלה פיצ'גרלד ולואי ארמסטרונג. בקונצרט ישתתפו הזמרת דברה בראון הזמר ונגן החצוצרה מייקל ורקמפ, הפסנתרן ריצ'ארד ג'ונסון, נגן הבס רודני ג'ורדן והמתופף לאון אנדרסון.

   

  את הסדרה תנעל ב-24 ביוני "חגיגת אלט-סקסופון" בהשתתפות ג'מיל מונדוק וסאביר מטין שניים מהשמות הבולטים בסצינת הג'אז הניו-יורקית. אותם ילוו נגן הבס ג'ון ווייט והמתופף צ'אד טיילור.

   

  עונת המוזיקה הקלאסית

   

  עונת המוזיקה הקלאסית החדשה במשכן, שתפתח בחודש ספטמבר, תציג מגוון מוזיקאלי רחב ועשיר. הסדרה העונה החדשה כוללת 20 קונצרטים שונים בהם ישתתפו 12 מנצחים ו-40 סולנים שילוו בשלוש מקהלות מהארץ ומחו"ל. בעקבות הצלחות קודמות ימשיך שיתוף הפעולה עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור ועם תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים.

   

  הסדרה הליטורגית, שתפתח ב-20 בדצמבר 2004, תתמקד העונה באורטוריות ותפתח ב"אורטוריית חג המולד" מאת באך. על יצירה זו ינצח פטר שאייר שגם ישיר את תפקיד האוונגליסט. עוד ישתתפו הסופרן אירה ברטמן, המצו-סופרן ברכה קול, הטנור אלכסנדר יודנקוב, הבריטון אגברט ינוגהאוס והסולן בעוגב ובצ'מבלו הנסיורג אלברכט. את הסולנים ילוו זמרי האנסמבל הקולי החדש בניצוחו של יובל בן עוזר.

   

  בחודש פברואר 2005 תגיע לישראל מקהלת האקדמיה מבודפשט, שתשתתף בשני קונצרטים. הראשון "משיח" מאת הנדל בניצוחו של גאבור הולרונג ובהשתתפות הסופרן שרון רוסטורף-זמיר, המצו-סופרן עדנה פרוחניק, הטנור ג'פרי פרנסיס והבס סורין קוליבן; והשני "בריאת העולם" מאת היידן בניצוחו של דויד שטרן. את הסדרה תנעל, ב-29 במאי, יצירתו של מנדלסון, "אליהו" בניצוחו של אשר פיש ובביצוע זמרי פילהרמוניה.

   

  הסדרה הסימפונית המתקיימת לראשונה בעונה זו תכלול חמישה קונצרטים בביצוע התזמורת הסימפונית הישראלית ראשל"צ. הסדרה תפתח ב-12 בספטמבר 2004 עם קונצרט בניצוחו של מנדי רוזן עם הפסנתרן הרוסי ניקולאי פטרוב שינגן את "לקריאה" מאת פאול בן חיים, "הקונצ'רטו מס 5" מאת בטהובן וסימפוניה מספר 1 מאת ברהמס.

   

  רודן ינצח גם על קונצרט הסיום של הסדרה, שיתקיים ביולי ויכלול את סימפוניה מספר 2 מאת מהלר עם הסולניות אירה ברטמן ועדנה פרוחניק.

   

  בקונצרטים הנוספים בסדרה ינצחו דן אטינגר שיופיע גם כסולן בפסנתר וסטיבן סלואן ובין היצירות שיבוצעו במסגרתה יהיו סימפוניה מספר 2 - "אלפא ואומגה" מאת גיל שוחט, סימפוניה מספר 5 מאת שוסטקוביץ, ארבעה שירים אחרונים מאת ריכרד שטראוס.

   

  תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים תקדיש סדרה בת 5 קונצרטים למוזיקה הסימפונית והקונצ'רטי של יוהן סבסטיאן באך. הסדרה שתחל ב-26 בנובמבר 2004 ותסתיים במאי 2005 תארח סולנים המתמחים ביצירתו של באך בהם נגן החצוצרה רוברט ונריין , נגני הצ'מבלו מתיו הולס וצבי מנקר, הכנרים קוליה בלאכר וריצ'ארד סיאם. על מרבית הקונצרטים ינצח אבנר בירון.

   

  סדרה חדשה נוספת במסגרת העונה ובהשתתפות התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור תוקדש לתגליות מוזיקאליות. את הסדרה יפתח ב-22 באוקטובר קונצרט שיוקדש למלחינים יהודים ושחורים באמריקה ויושמעו בו יצירות מאת גרשווין, אלינגטון, גולד וקיי. ב-4 במרץ ייערץ קונצרט בעקבות שוסטקביץ' בו יבוצעו יצירותיהם של קופיטמן, שניטקה ושוסטקוביץ'. את הסדרה יחתום "מורשת המאה ה-20", קונצרט שיכלול יצירות מאזת בזלון, פרברמן, אוליברו ויינר ואוסטבולסקיה. כשעה לפני כל קונצרט יעניק מנהלה המוזיקאלי של התזמורת המנצח לאון בוטשטיין הרצאה על הקונצרט הצפוי.

   

  סדרה חדשה נוספת תעסוק בליטורגיקה יהודית במסגרת הפעילות המוזיקאלית של המשכן לקונצרטי חזנות. שלושה קונצרטים של מוזיקה יהודית יערכו בשיתוף עם הסינפונייטה הישראלית באר-שבע בניצוחו של אלי יפה. בקונצרטים ישתתפו החזנים חיים אדלר, יעקב מוצן, ישראל ברנד ועזרא ברנע. הסדרה, שתפתח ב-13 בספטמבר, תכלול יצירות מאת מרק קופיטמן, דריוס מיו, פרומנטל הלוי, רוסיני, הנדל, ביזה ופרקי תפילה.

   

  מופעים לילדים

   

  בעונה החדשה תרחיב האופרה הישראלית את פעילותה לילדים ותציג לצד הסדרות האהובות "צלילי קסם" בהנחיית ניצה שאול ו"שעת אופרה לילדים" המתקיימות באכסדרת המשכן ובסטודיו של בית האופרה גם סדרה חדשה של אגדות לילדים.

   

  במסגרת זו יועלו על הבמה הגדולה הקונצרטים הסימפוניים "חליל הקסם" ו"מפצח האגוזים" בהשתתפות התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ובהנחיית דנה דבורין. הקונצרטים יחלו בשעה 17:00 אחה"צ ויימשכו כשעה.

   

  העונה תפתח ב-31 באוקטובר עם "חליל הקסם" בביצוע אופראי בעברית של הסולנים אנה סקיבינסקי, אירה ברטמן ופליקס ליבשיץ. על התזמורת ינצח דוד זבה. ב-19 בדצמבר 2004 יתקיים המופע השני והוא הבלט "מפצח האגוזים" מאת צ'ייקובסקי. גירסה מיוחדת בהשתתפותה של דנה דבורין כקלרה הגדולה, ועם להקת מחול בניצוחו של ישי שטקלר. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בלט האופרה של ורשה
  להקת שארלרואה
  לאתר ההטבות
  מומלצים