שתף קטע נבחר

משה תאומים מסביר איך לשווק שלום באזור

תאומים משתתף בפרויקט ישראלי-פלסטיני לקידום קמפיין בינלאומי לשלום שמדבר לשני העמים. "זה הדיאלוג הכי יפה שהיה לי בחיים. תאומים: אנחנו סוללים פה דרך לסוג אחר של חשיבה ומחפשים פתרון שלא יסתמך על יעדים פוליטיים של מנהיגים

אנשי תקשורת ופרסומאים פלסטינים וישראלים מנסים ליצור קמפיין רב-תרבותי לשלום. מדובר ביוזמה שהחלה לפני שנה, ומאז נערכו שני מפגשים, כאשר האחרון בהם התקיים בירדן ואורגן על-ידי מרכז פרס לשלום והפורום הכלכלי הפלסטיני. המסר המרכזי שאומץ על ידי המשתמשים הוא "HELP US HELP YOU". 

 

בין הישראלים השותפים לפרויקט ניתן למנות את הפרסומאים משה תאומים, עמוס טל שיר ודרור שטרנשוס. מהצד הפלסטיני השתתפו אנשי תקשורת ופרסום מעזה, רמאללה ושכם. היעד שהוצב בפני המשתתפים הוא ליצור קמפיין שמדבר לשני הלאומים ומעודד פיוס והבנה. המשתתפים הונחו להתמקד במרכיבים האנושיים של הסכסוך ולהימנע מפיתוח תכניות פוליטיות או מדיניות.

 

בשיחה עם ynet מנסה משה תאומים, המשמש כמנחה הרעיוני של הפרויקט, להסביר מה עומד מאחורי הרעיון. "יש פה נסיון ראשון בעולם להוציא את הדיבור על הסכסוך מידי הפוליטיקאים", הוא מסביר, "ולהעביר אותו אל אנשי תקשורת מקצועים שיבססו את הקמפיין לא על המנהיגים אלא על הצרכים האישיים של אוכלוסיית הקונפליקט".

 

לדבריו, חברות פרסום רב לאומיות גילו עניין בפרויקט ומסייעות לקדם אותו. גם רשתות טלוויזיה ועתונות בינלאומית גילו סקרנות וניסו לצלם את המפגש שהתקיים בירדן, אך לדברי תאומים, המשתתפים מנעו את הסיקור.

 

"גם האו"ם מתעניין בנושא וכפי הנראה יעקבו אחרי המודל הזה ואם הוא יצליח יישמו אותו גם באזורי קונפליקט אחרים", אמר תאומים. "הפלסטינים והישראלים אולי סוללים פה דרך לסוג אחר של חשיבה ודיאלוג ואולי יוולד פה מכשיר חדש שתומך בפתרון מצבי קונפליקט על סמך הצרכים של האוכלוסייה המעורבת ולא על סמך יעדים פוליטיים של מנהיגים". 

 

לדברי תאומים, "זה הדיאלוג הכי יפה שהייתי בו בחיים שלי. הצד הפלסטיני הפתיע אותנו באיכויות וברמה הגבוהה. נדהמנו מרמת הדיאלוג שנוצרה שם".

 

תאומים אינו מוציא מכלל אפשרות את הסיכוי שהמודל ייכשל. "אנחנו פועלים באזור שידע יותר ירידות מעליות, אבל אנחנו פועלים בתחושה שלא יכולים להתיר את הפעילות הזו שנמצאת רק בידי מנהיגים שעושים בה שימוש מניפולטיבי לפי צרכים משתנים".    

 

אופטימיות, בכל אופן, לא חסרה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים