שתף קטע נבחר

עובד זר סיעודי יוכל להישאר בארץ בלא הגבלה

הכנסת אישרה הצעת חוק, לפיה עובד שטיפל באדם הזקוק לסיוע סיעודי במשך שלוש שנים רצופות, יוכל להאריך את שהותו בארץ ללא הגבלה. האישור יונפק בכל שנה מחדש, בכפוף לאישור של עובד סוציאלי או רופא

מליאת הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את החוק, לפיו לא תוגבל שהייתם בישראל של עובדים זרים בתחום הסיעוד, בתנאי שהם צמודים למטופל סיעודי קבוע. הצעת החוק זכתה לביקורת מצד ארגוני הסיוע לעובדים.

 

עד היום היתה שהייתם של עובדי סיעוד מוגבלת לשבע שנים וחצי, וזאת רק בתנאי שעבדו אצל אותו מעסיק שלוש שנים לפחות לפני שתמו חמש השנים הראשונות לשהייתם בישראל. החוק החדש מאפשר להאריך את שהייתו של עובד זר סיעודי, אם עבד עם המטופל בשנה החמישית לשהותו בארץ, בכל פעם בשנה נוספת, בכפוף לאישור עובד סוציאלי או רופא המכיר את המטופל הסיעודי. שר הפנים, אברהם פורז, תמך בהצעה.

 

את הצעת החוק הגישו יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) ויו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן. לדברי חן, "קיימים מקרים שבהם ניתוקו של עובד סיעודי ממטופלו גורם נזק חמור, ולעיתים אף בלתי הפיך למטופל. ברור שנזק זה ייגרם גם כאשר הניתוק יהיה לאחר שבע וחצי שנים. מאחר שהחוק הקיים לא איפשר שיקול דעת כלשהו, מדובר במצב בלתי סביר ובלתי הומאני. התיקון שעשתה הכנסת יקל על מצוקת החולים הסיעודיים ויהפוך את ישראל למדינה הומאנית, המחוייבת לצורכי אוכלוסייתה הסיעודית".

 

יהלום הוסיף: "המצב הקיים הביא לתוצאות קשות למטופלים סיעודיים, שנדרשו להיפרד מהמטפל דווקא בתקופה שמצבם הבריאותי והתפקודי הלך והידרדר, ולא היה באפשרותם להתרגל למטפל חדש".

 

עוד טוען יהלום שתקופת ההארכה שהיתה קבועה בחוק לא התבצעה, בשל הצורך בחוות דעת של עובד סוציאלי, אך איגוד העובדים הסוציאלי התנגד להטלת משימות נוספות על העובדים הסוציאליים בלשכות הרווחה. לפיכך התקבלה הצעה להרחיב את האישורים גם לסמכות רופא או אחות.

 

על פי החוק, תבוטל מגבלת שלוש השנים ותרד לשנה אחת בלבד. לנותני חוות הדעת על מצבו של המטופל הסיעודי יתווספו גם רופא או אחות מוסמכת. כמו כן, שר הפנים, בהתייעצות עם שר האוצר, יאשר הארכת אשרת עובדים זרים מקצועיים.

 

שהייתם של עובדים זרים שאינם סיעודיים מוגבלת לחמש שנים בלבד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדים זרים סיעודיים. יוכלו להישאר עם המטופל (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
מומלצים