שתף קטע נבחר

דו"ח מזוז: זעם מימין ומשמאל, צהלות בליכוד

נתניהו ושלום מברכים אך ח"כ צבי הנדל מאשים: "מבחן בוזגלו לא עבד". הנדל סבור כי ההתקדמות המדינית כופפה את היועץ. שריד יעתור לבג"ץ: "ישראל הפכה מדינת הפקר שמנהיגיה חומסים אותה ללא חשש". בליכוד ובשינוי משוכנעים: כעת תתייצב הקואליציה ושרון ימשיך להוביל את המהלכים המדיניים

המערכת הפוליטית סוערת נוכח פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לסגור את תיק החקירה נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת האי היווני.

 

שר האוצר בנימין נתניהו ושר החוץ סילבן שלום שיגרו ברכות חמות לראש הממשלה על סגירת התיק. בנאומו בפני משלחת הבונדס פנה נתניהו בנימה אישית לשרון מעל בימת הנואמים ואמר: "אין ספק שהיום נגולה אבן כבדה מעל ליבך ומעל לב משפחתך".

 

שר החוץ שלום, המבקר בצ'כיה, בירך אף הוא על החלטת היועץ המשפטי. "כמי שמכיר את ראש הממשלה שנים רבות, לא היה לי ספק בצדקתו וביושרו ולא היה לי ספק כי הוא פעל בהגינות וללא משוא פנים", אמר שלום בשיחה עם כתבים בתום פגישתו עם ראש ממשלת צ'כיה, ולדימיר ספידלה.

 

חברים אחרים בימין היום פחות נחושים בצורך לברך: "בהתאם ללהט העקירה, דעכה החקירה", הגיב ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי). "אין לי ספק שבמכלול השיקולים של היועץ המשפטי הוא לקח בחשבון שתקדים בוזגלו לא חל במקרה של ראש ממשלה מכהן. לכן סביר להניח שאם לא היו בידיו ראיות מוחלטות וחותכות ומנגד ישנו רושם שראש ממשלה מוביל מהלכים מדיניים נחרצים, הוא קיבל החלטה בהתאם".

 

חברו לסיעה, ח"כ אורי אריאל, דווקא הביע סיפוק מההחלטה. "אני מאוד שמח שהעמדתו לדין של ראש הממשלה הוסרה מעל הפרק. אוי למדינה שראש ממשלתה מועמד לדין. עם זאת אני מצר על כך ששמו אינו נקי כבעבר משום שהחלטת היועץ המשפטי לממשלה היא שאין מספיק ראיות, אך יש חשדות".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ אביגדור ליברמן, הודיע כי הוא מברך את ראש הממשלה על ההחלטה לסגור את התיק נגדו.

 

חבר נוסף באיחוד הלאומי, ח"כ אריה אלדד, הגיב בציניות: "עכשיו כשמסתבר שזה כשר ואין חשד לקבלת שוחד, אני מודיע שיש לי בן, שישמח לקבל עבודה שעיקרה חיפוש חומר באינטרנט ושמשלמים עבורה שלושה מיליון דולר. אין בהודעה זו כדי לקבל דווקא את ההצעה הזולה ביותר".

 

"אני מאמין כי ההחלטה התקבלה מתוך שיקול דעת ענייני ומקצועי וללא כל השפעות זרות", אמר ח"כ אפי איתם (המפד"ל), שהתפטר לפני כשבוע מהממשלה על רקע התנגדותו לתוכנית ההתנתקות של שרון. "אני מתנגד לכל ניסיון לרתום את מערכת המשפט לצרכים פוליטיים. אך מעבר לכל ספק, שרון הוא אדם מושחת פוליטית ודמוקרטית ועל כן הוא צריך לפנות את כיסאו בהקדם. ההתעלמות שלו מההתחייבות לבוחרים והזלזול באנשי מפלגתו ושותפיו הקואליציונים והחלטתו לפטר שרים כדי לשנות את עמדת הממשלה, מעידה כי הוא לוקה בשחיתות פוליטית חמורה".

 

בליכוד מרוצים

 

ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד הגיב בסיפוק רב: "ההחלטה משמחת מאוד, היא תייצב את הקואליציה ותחזיר את מעמדו של ראש הממשלה. יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, השמיע דברים דומים: "עתה, משהוסרה העננה מעל ראשו של שרון, פתוחה הדרך להרחבה וייצוב הקואליציה לשם התקדמות בתהליך המדיני".

 

גם ח"כ איוב קרא הביע סיפוק מההחלטה: "אני שמח על החלטת היועץ שאולי תחזיר לנו את אריק שהיה אריק מלך ישראל". עם זאת הוסיף קרא כי "עצוב ומר לי יהיה שמעתה נצטרך לעמול קשה בכדי להדוף את זחילת מפלגת העבודה לתוך הקואליציה".

 

ח"כ ענבל גבריאלי אמרה בעקבות ההחלטה: "ההתנגדות העזה למינויה של פרקליטת המדינה עדנה ארבל לשופטת בית המשפט העליון הוכיחה עצמה היום. אני מברכת את היועץ המשפטי על שהשכיל לקבל את ההחלטה המשפטית הנכונה, על אף שמיום היכנסו לתפקיד הופעלו עליו לחצים שהניעו אותו להחלטה מסוימת. אני מברכת את ראש הממשלה על סילוק עננת כתב האישום מעל ראשו".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, אמר כי "התקפות חברי הכנסת מהשמאל על היועץ המשפטי והחלטתו - מקורן במניעים פוליטיים צרים".

  

לדבריו, "חמור במיוחד שחברי כנסת מהשמאל הודיעו עוד טרם פרסום ההחלטה ונימוקיה על כוונתם לעתור כנגדה לבג"ץ. ראוי לתת אמון ביועץ המשפטי, שהחלטתו מבוססת על שיקולים מקצועיים ועניניים".

  

בשינוי מסכמים  

 

שר המשפטים, יוסף לפיד, השתכנע מנימוקי היועץ. "אני מגבה את דברו באופן מוחלט. אני מוצא שהנימוקים משכנעים, מפורטים וחד משמעיים. אני רואה בכך סוף לפרשיה. כמובן אנשים יכולים לפנות לבג"ץ, אבל מבחינת משרד המשפטים, זה סיום הפרשיה הקשה והכבדה הזו".

 

חברו לסיעה, ח"כ אילן לייבוביץ, סבור שההחלטה טעונה בדיקה. "היועץ אמר את דברו והוציא כרטיס צהוב לעדנה ארבל שלא מזמן מונתה לבית המשפט העליון. ההבדל בהמלצות תמוה וטעון בדיקה מעמיקה".

 

בשמאל זועמים

 

בשמאל תוקפים את ההחלטה בחריפות. ח"כ יוסי שריד (מרצ) הודיע שיעתור לבג"ץ נגד החלטת היועץ המשפטי. "אם זהו איננו מקרה של שוחד, כבר אינני יודע שוחד מהו. מהיום ישראל היא מדינת הפקר, שמנהיגיה חומסים אותה בלי חשש".

 

בעתירה, אמר שריד, יבקש לחשוף את חוות הדעת של הפרקליטות, בראשות פרקליטת המדינה לשעבר עדנה ארבל, ואת טיוטת כתב האישום שהונחה על שולחן היועץ המשפטי. "עם כל הכבוד ליועץ המשפטי לממשלה, הוא איננו שופט, הוא רק יועץ, ולא עליו להכריע כשופט בפרשה שמגובה בתיעוד עובדתי נרחב, מסמכים וצילומי וידיאו".

 

גם ח"כ אופיר פינס (העבודה), הודיע כי ילמד את החלטת היועץ וישקול פנייה לבג"ץ.

 

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) אמר בתגובה: "החלטת היועץ המשפטי לממשלה אינה מנקה את ראש הממשלה מהסירחון והרפש שעולה מפרשה זו. שרון מתעלם מאחריותו הציבורית, תוך הסתתרות מאחורי טיעונים משפטיים. למרות כשירותה, הממשלה בישראל רקובה מהראש, ואם ראש הממשלה לא יסיק מסקנות אישיות, הוא יגרור את מערכת השלטון בישראל לשפל חדש המסכן את הדמוקרטיה".

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) אמר כי יצטרף לעותרים נגד ההחלטה. "החלטת היועץ תמוהה ומקוממת, יש בה משום מתן אור ירוק לביזה ולהשחתה מוחלטת של המערכת הציבורית".

 

גם ח"כ איתן כבל (העבודה) הודיע כי יעתור מחר לבג"ץ. לדבריו "ראוי שבית המשפט העליון יפסוק בנושא, בעיקר לאחר ששבעה מבכירי הפרקליטות קבעו באופן נחרץ שיש להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה. לצערי, במדינת ישראל המתיימרת להיות מדינה דמוקרטית, יש דין שונה למיוחסים ודין אחר לאדם הפשוט. ההחלטה מכשירה באופן מוחלט התנהגות מושחתת של נבחרי ציבור".

 

"על פניו אני מכבד את ההחלטה", אמר ח"כ יצחק הרצוג (העבודה), "אנחנו נלמד לעומק את הדו"ח על פרטיו. מחר אקרא לקיים דיון בסיעה על השלכות ועל המצב הפוליטי שנוצר".

 

"היועץ המשפטי לא מצא עילה משפטית להעמיד את ראש הממשלה לדין, אך בעיני הציבור הוא אשם בהתנהגות ובהתנהלות", אמר ח"כ עמרם מצנע (העבודה).

  

"זאת לא הפתעה", אמר בתגובה ח"כ דני יתום. "אני שמח בשביל ראש הממשלה ואני מקווה שההחלטה לא תפגע בנחישות שלו להיפרד מעזה. שרון יצטרך להוכיח כי הוא מתכוון לממש ולהוציא אותנו מעזה. עם זאת, יש לזכור כי בפני מזוז עומדים שני תיקים נוספים של שרון".

 

ח"כ קולט אביטל מותחת ביקורת על היועץ. "החלטתו לא עניינית. לדעתי היה מספיק חומר להעמיד את שרון לדין וההחלטה של היועץ המשפטי היא פוליטית. אזרח מהשורה היה מועמד לדין. לגבי חבורת שרון ובניו אין לי צל של ספק כי יש ענן כבד מעל ראשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שלום. ברכות חמות מצ'כיה
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. בירך בנימה אישית
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
לא היו ראיות חותכות. הנדל
צילום: צביקה טישלר
מדינת הפקר. שריד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
הממשלה רקובה. וילן
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
גם הבן שלי ישמח לעבוד בתנאים כאלה. אלדד
צילום: אתר הכנסת
צילום: עטא עוויסאת
שרון לוקה בשחיתות חמורה. איתם
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים