שתף קטע נבחר

במפד"ל קוראים להדחת אפי איתם מההנהגה

איתם ויצחק לוי הניחו אמש מכתבי התפטרות על שולחן הממשלה. איתם כתב: "אין הסכם שלום, אין ביטחון, אין היגיון מדיני. החלטת הממשלה מעניקה לחמאס מדינת טרור עצמאית על מגש של דם יהודי". לוי מחה במכתבו על: "הדוחק, הלחץ, הרעב והעוני - אליו נקלעו רבבות אזרחים". ההתפטרות עשוייה להוביל לפילוג במפד"ל. הסיבה: השר אורלב סבור שעל התנועה להישאר בקואליציה לפחות 3 חודשים נוספים. ח"כ שאול יהלום: "הם תוקעים סכין גם בגב המפד"ל וגם בגב ההתיישבות"

יושב ראש המפד"ל, השר אפי איתם, וסגן השר יצחק לוי מימשו את החלטתם, והתפטרו אמש (ג') מהממשלה, במחאה על אישור תוכנית ההתנתקות המדורגת של ראש הממשלה. 

 

התפטרותם של השניים עשוייה להוביל לפילוג בסיעה ואף להקמת סיעה נפרדת. הסיבה: השר זבולון אורלב סבור שעל שרי המפד"ל להישאר בקואליציה לתקופה של לפחות שלושה חודשים נוספים. ח"כ שאול יהלום אמר בתגובה לערוץ 1: "הם תוקעים עכשיו סכין גם בגב המפד"ל וגם בגב ההתיישבות, ולא יכול להיות שייעשו דברים בשעה רגישה כזאת תוך סכסוך ופילוג בתוך המפלגה".

 

גורמים במפד"ל, המקורבים לשר זבולון אורלב, אמרו אמש כי אם היו"ר איתם וסגן השר לוי יצביעו ביום שני נגד הקואליציה, צפויים גורמים במפלגה לפעול לכינוס מרכז דחוף, שיביא להדחתו של איתם מתפקיד היו"ר.

 

במפד"ל אמרו אמש: "לא ייתכן שאתה נמצא בתוך מפלגה, אינך מקבל את מרותה, וממשיך לכהן בה כיושב-ראש. לא קיים דבר כזה, ואם המצב לא ישתנה וההתפתחויות יהיו כאלה שאיתם יפעל בניגוד לסיעה, הרי שהוא לא יוכל להמשיך לכהן כיו"ר".

 

הטונים במפד"ל עלו אתמול בשעות הערב והקרע בין איתם ויצחק לוי ובין אורלב ואנשיו הלך והעמיק, כאשר הביקורת על איתם והתפטרותו גברה והלכה.

 

כבר במהלך ישיבת הסיעה שנערכה ביום שני בכנסת אמר אורלב כי מן הראוי שאיתם יוותר על תפקידו כיו"ר, לאחר שהתפטר מתפקידו כשר.

 

איתם דחה את הדברים, ועשה כן גם במסיבת העיתונאים שכינס אחרי ההתפטרות. מאבק נוסף שניטש במפד"ל הוא על קולו של יו"ר הסיעה, ניסן סלומיאנסקי, כאשר גם אנשיו של איתם וגם אנשיו של אורלב טוענים כי סלומיאנסקי "הוא משלנו".

 

אמש, בפגישה שקיים השר אורלב עם ראש הממשלה, הועלתה האפשרות שהמפד"ל תקבל את תפקיד סגן שרת החינוך.

 

"אין שלום, אין ביטחון, אין הגיון מדיני"

 

במכתב ההתפטרות שלו, שהונח על שולחן מזכירות הממשלה, יחד עם מכתבו של הרב לוי, כתב אפי איתם: "אין הסכם שלום. אין ביטחון. אין היגיון מדיני. החלטת הממשלה מיום א' מעניקה לחמאס מדינת טרור עצמאית על מגש של דם יהודי.

 

אם, חלילה, תיושם תוכנית ההתנתקות, התוצאה תהיה נפילת קטיושות באשקלון, איום על יישובי הנגב והחרפת הלחץ הבינלאומי על ישראל לסגת עד לגבולות 67' בכל הגזרות, כולל בירושלים.

 

חמור מכל: ארגוני הטרור הפלסטיני, ראשי החיזבאללה, מנהיגי הטרור העולמי וההמון הפלסטיני המוסת, שירקוד על הגגות, יקבלו רוח גבית רבת עצומה להצדקת הטרור, ולמסקנה שישראל מבינה רק כוח".

 

עוד מתוך המכתב: "ההתנתקות החד-צדדית היא למעשה התוכנית של מפלגת העבודה, שציבור הבוחרים דחה ברוב עצום אך לפני שנה.

אחרי החלטת הממשלה מיום א' לא נוכל עוד להיות שותפים לאחריות, ואני מודיע בזאת בצער על התפטרותי מן הממשלה".

 

איתם הוסיף במכתבו: "כחבר לנשק, חבר לממשלה וכאח לעם היהודי, אני קורא לך גם היום: אדוני ראש הממשלה, עצור. אל תתן מדינה לטרור!".

 

 

יצחק לוי: "מפח נפש"

 

סגן השר יצחק לוי כתב לשרון במכתב ההתפטרות שלו: "לצערי הרב, הממשלה שברשותך לא ידעה לשמור על ערכי היסוד של מדינת ישראל. הסכם קואליציוני שהיה צריך להביא בשורה לציבור בישראל לא כובד, והביא רק למפח נפש של הציבור".

 

לוי תוקף במכתב את ראש הממשלה, על הדרך שבה פורק משרד הדתות. כמו כן תקף לוי את הממשלה על "הדוחק, הלחץ, הרעב והעוני - אליו נקלעו רבבות אזרחים בשנה וחצי האחרונות. אך לא רק דגל התורה קומט נשרט וחובל על ידי ממשלתך, אלא גם דגל ארץ ישראל בימיך הורד לחצי התורן".

 

 

מסיבת העיתונאים: "מדינת טרור חמאסית" 

 

איתם ולוי כינסו מסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה בירושלים. איתם הוא שהודיע לכתבים על ההתפטרות.

 

את דבריו פתח בנימה אישית: "שירתתי בשדות הקרב של ישראל למעלה מ-30 שנה ובאתי לשליחות הציבורית בפוליטיקה כדי להמשיך את המאבק על ביטחונה של מדינת ישראל, על זהותה היהודית של ישראל ועל רווחתה.

 

הממשלה הזאת קיבלה החלטה שנוגדת את כל הדברים שאני מאמין בהם, בתחום הביטחון, ההתיישבות ואולי בדברים הכי פשוטים, במוסר האנושי ובדרך ההתנהלות שלה כשהיא רומסת בדרך את כל כללי הדמוקרטיה.

 

אולי מעל כל זה, אותו הדגל השחור של החזון של רה"מ שעד סוף 2005 גוש קטיף יהיה נקי מיהודים. אם את החזון הזה היו מתרגמים את זה לשפה אחרת החזון היה נורא כל כך, שאני אפילו לא רוצה לחשוב על הדבר הזה.

 

את הממשלה הזאת ואת ראש הממשלה הזה צריכים להעביר מהשלטון. זה אפשרי בשיתוף פעולה של הרבה מאד כוחות. של מחנה גדול ושל אנשים בפוליטיקה, בליכוד, במפד"ל ובציבור החרדי-הדתי ובציבור החילוני הציוני-הלאומי.

 

לציבור הזה נקרא עכשיו להתאחד, ולפעול נגד הממשלה וההחלטה הנוראה הזאת. יש רגעים בחיים של אומה שההנהגה שלה נשאבת לתוך קונספציה שגויה, וצריך אומץ של מעטים שנראים לרגע לא בדיוק רלוונטיים להתייצב ולהציג אלטרנטיבה אחרת.

 

לדעתי, ישראל נמצאת בדיוק בשלב הזה שכל ההנהגה שלה, הפוליטית והביטחונית, נשאבת לתוך קונספציה שסופה הוא הקמת מדינת טרור חמאסית ברצועת עזה שתשלח קטיושות לאשקלון, טילי נ"מ לנתב"ג ולא רק שלא תפתור את הביטחון היא תעמת אותנו, את הצבא שלנו ואת עצמנו מול אחינו תושבי גוש קטיף.

 

אני חושב שהנהגה זה גם היכולת לקחת סיכון ולהיות לפרק זמן קצת לבד. ראינו שרה"מ עצמו, בשביל הדברים שהוא מאמין בהם, מוכן ללכת - גם אם לא כל מפלגתו איתו.

 

אני מאמין שבתוך ימים ספורים או שבועות ספורים המפד"ל תחזור למקומה הטבעי, בצד שנלחם ושמתנגד לתוכנית הנוראה הזאת. יש למפד"ל ח"כים מצוינים.

 

אני כיו"ר רואה עצמי אחראי לדאוג שהמפד"ל תישמר תנועה אחת והציונות הדתית תישאר תנועה אחת, וכל מאמץ כזה ייעשה ויחד עם זה אני בטוח שבסופו של דבר, בתהליך שגם אם ייקח קצת זמן, המפלגה והתנועה הזאת, על הח"כים המצוינים שבה, תחזור למקומה הנכון כאופוזיציה לוחמת וזו הדרך היחידה להשפיע על עצירת התוכנית הזאת.

 

בתשובה לשאלה בדבר עתיד תנועתו ענה איתם: "לא מדובר פה בפיצול המפד"ל, אלא בהתוויית דרך. המנהיגות לא תמיד חוסה בקונצנזוס של אותו רגע. ההבדל בין מנהיגות לעסקנות הוא היכולת להגיד אחרי, ולסמן דרך שאתה מאמין בה ולהיות מוכן להמתין על-מנת שאחרים יצטרפו אליך". 

 

המתנחלים: "כל הכבוד וההערכה"

 

מועצת יש"ע שיגרה אמש הודעה בה היא מחזקת את ידי השר איתם וסגן השר יצחק לוי.

 

בהודעה נכתב: "החלטתם של השניים להתפטר מממשלת החורבן של שרון היא הצהרת נאמנות להתיישבות כולה, הראויה לכל הכבוד וההערכה".


פורסם לראשונה 08/06/2004 17:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
איתם, הערב
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
יצחק לוי, הערב
צילום: ערוץ 2
צילום: דן בלליטי
ממשיכים יחד? אורלב ושרון. ארכיון
צילום: דן בלליטי
מומלצים