שתף קטע נבחר

"המשטרה והפרקליטות ינקטו זהירות בפרשת סיריל קרן"

לאחר סגירת התיק בפרשת האי היווני, נותרה לשרון פרשת סיריל קרן. "מזוז קבע למעשה רף חדש לעבירות של אישי ציבור", אמרו במשטרה ובפרקליטות. החקירה צפויה להימשך עוד חודשים רבים, וגם לחילופים בצמרת המשטרה עשויה להיות השפעה

הפרשה הפתוחה: אחרי החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק נגדו בפרשת האי היווני, עומד עדיין בפני ראש הממשלה אריאל שרון התיק בפרשת סיריל קרן. קצינים במשטרה מעריכים שבעקבות החלטת מזוז, במערכת אכיפת החוק יהיו זהירים שבעתיים בנוגע לחומר החקירה. 

 

 

הפרשה נמצאת היום באמצע חקירתה, וצפויים לחלוף חודשים רבים, ואולי אפילו שנה - עד לסיום החקירה. היועץ המשפטי לממשלה נשאל על פרשת סיריל קרן בתדרוך כתבים שערך לאחר הודעתו, ואמר: "אין לי מה לחדש בעניין". לדבריו, הפרשה לא הגיעה אפילו לסיכום במשטרה.

 

לנוכח סגירת התיק נגד שרון ובנו, ולאור הביקורת הקשה שמתח מזוז על הפרקליטות, אמרו היום במשטרה ובפרקליטות כי "נקבע רף חדש לעבירות של אישי ציבור, ורף חדש בנושא ראיות, שמצריכים את החוקרים בראיות של ממש". לדברי גורמים שונים, "היועץ המשפטי לממשלה למעשה סימן ראייה חדשה בנוגע לעבירות של פוליטיקאים".

 

בפרשת סיריל קרן עלה החשד כי המיליונר הדרום-אפריקני העביר 1.5 מיליון דולר לחשבונו של גלעד שרון, כדי לכסות תרומה לא חוקית שקיבל אריאל שרון בפריימריס של הליכוד ב-2001. שרון חשוד שרימה את המשטרה ואת מבקר המדינה והעלים מהם את העברת הכסף.

 

השפעת המינויים בפרקליטות והמשטרה

 

סוגיה רבת חשיבות היא מי יעמוד בראש אגף החקירות לקראת סיום תיק סיריל קרן. במהלך השנה הקרובה צפויים ראש אגף החקירות, ניצב מזרחי, וראש היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה, תת-ניצב מירי גולן, שבתחומה נחקרת פרשת סיריל קרן, לסיים את תפקידם.

 

השניים נחשבים למחמירים יותר, ועדיין לא ברור מי יתפוס את מקומם בסבב המינויים הצפוי במשטרה.

 

בפרשת האי היווני היו הדעות חלוקות בין ניצב מזרחי, שהסכים בחדרי-חדרים שיש מקום להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, לבין ראש היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל), תת-ניצב יוחנן דנינו שסבר כי אין די ראיות להגשת כתב אישום.

 

נראה שגם למינוי פרקליט מדינה חדש בתקופה הקרובה עשויה להיות השפעה על החקירה, שכן צוות הפרקליטות מלווה את חוקרי המשטרה. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר שבמשרד המשפטים, יהיה רק גורם אחד שיחליט - הוא עצמו: "יהיה תהליך מובנה ומסודר אחד שיפיק החלטה אחת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
שרון וסיריל קרן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
צילום: רויטרס
מני מזוז
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
משה מזרחי
צילום: דן בלילטי
מומלצים