שתף קטע נבחר

אורי אליצור למתנחלים: הפעילו כוח בפינוי

מנהל לשכת רה"מ לשעבר לעיתון "בשבע": "אני מצדיק סירוב פקודה, אלימות וכל דרך שבה יוכל אדם להגן על ביתו שממנו הוא מגורש מסיבות פוליטיות. כל הפעלת כוח, מלבד נשק חם, היא לגיטימית במקרה כזה". בשמאל קוראים ליועץ המשפטי לשקול העמדה לדין. שר המשפטים: "זו הסתה למרד נגד שלטון החוק"

"כל הפעלת כוח, מלבד בנשק חם, היא לגיטימית. בדיעבד, גם מי שיפצע את אלה שבאו לפנות אותו – אקבל בהבנה את התנהגותו". את הדברים אומר היום (ה') אורי אליצור, מי ששימש כמנהל לשכתו של ראש הממשלה נתניהו. בראיון לביטאון הימין "בשבע" קורא אליצור למתנחלים להפעיל כוח נגד כל מי שיבוא לפנותם. 

 

הדברים התקבלו בזעם רב במערכת הפוליטית. "זו קריאה למרד נגד שלטון החוק והסתה למעשה פלילי", הגיב שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד. הוא גינה בתוקף את "הדברים הנלוזים, שעלולים חלילה להביא לשפיכות דמים, וחבל שנאמרו על-ידי אדם שנשא בעבר בתפקיד בכיר מאוד במדינת ישראל".  

 

תחת הכותרת "איך עוצרים את הבולדוזר", דנים כמה מראשי המתנחלים בסוגיית ההתמודדות עם פינוי ההתנחלויות. אליצור אומר שם כי "עקירת יישוב היא דבר בלתי חוקי ומזעזע, ולכן מצדיק סירוב פקודה, אלימות וכל דרך שבה יוכל אדם להגן על ביתו, שממנו הוא מגורש מסיבות פוליטיות".

 

אליצור ממליץ על סירוב פקודה, "כיוון שמדובר בפקודה בלתי חוקית, ומי שיבצע אותה הוא שיועמד לדין. לא בלתי הגיוני בעיני שהדברים יגיעו לכדי שפיכות דמים. כל אוכלוסיה בעולם תנהג כך בסיטואציה דומה, אם כי אינני סבור שזה יועיל למניעת הפינוי. בעיני, כל הפעלת כוח, מלבד נשק חם, היא לגיטימית במקרה כזה. בדיעבד, גם מי שיפצע את אלו שבאו לפנות אותו – אקבל בהבנה את התנהגותו".  

 

פעיל הימין, אליקים העצני, לא חושב שנשק חם או קר ייטלו חלק פעיל בזירת הפינוי. לעיתון אמר: "לפי החוק, אם שוטר תוקף אותך שלא כדין ומתפרץ לתוך ביתך ללא צו מעצר, מותר לך להפעיל כוח סביר כדי לעצור אותו. בניגוד למצטייר בתקשורת, הכוח היחיד שיופעל הוא שרירים. לכן, אם יסחבו אותי – אסחב בחזרה, אם יכו אותי במקל – אכה במקל בחזרה. הכל כדי להגן על הבית".

 

בעניין סירוב הפקודה הוא אומר: "רק אם יגיעו למקום עשרות אלפים, באופן שהצבא לא יספיק, נוכל לעצור זאת. במצב כזה, יותר חיילים גם ייטו שלא לציית לפקודה. מסקרים שנערכו עולה כי 40 אחוזים מהחיילים לא יצייתו. יש דרכים רבות לסירוב. איך יכול המפקד שלך לבדוק עד כמה אימצת את השרירים?".

 

ביקורת מימין ומשמאל

 

בתגובה לפרסום בעיתון, פנה חבר הכנסת אבשלום וילן (יחד) ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה להורות למשטרה לפתוח בחקירה מיידית על התבטאותו של אורי אליצור. לדברי וילן, על פי חוק העונשין, מדובר בקריאה להסתה והמרדה שהעונש עליה הוא חמש שנות מאסר. חבר הכנסת וילן הוסיף כי הגיע הזמן שהויכוח הפוליטי יתנהל בצורה חוקית ודמוקרטית וללא שימוש באלימות.

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, אמר כי הוא נדהם מקריאתו של אורי אליצור למתנחלים להפעיל כח בפינוי, לסרב פקודה ולקבל בהבנה גם פציעתם של המפנים. השר אורלב אמר כי דברים אלו אינם מקובלים כלל ועיקר על הציונות הדתית ואינם משקפים את עמדותיה. "גם אם חס וחלילה יתבצע פינוי יישובים אסור בכל מחיר לפלג את העם ואת צה"ל. שמירת אחדות העם, שמירת החוק, ומילוי פקודות בצה"ל הם הערובה לביטחונה וקיומה של מדינת ישראל" אומר השר אורלב. 

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, חבר הכנסת יורי שטרן, אמר בתגובה לדבריו של אליצור: "תוכניתו של ראש הממשלה פירושה טרנספר בכוח של יהודים מבתיהם והמחנה הלאומי צריך להתגייס על מנת למנוע זאת". "אנו בטוחים שלא נלך בדרכו של שרון שמפלג את העם, אלא נשתמש אך ורק בכלים החוקיים העומדים לרשותנו", הוסיף.

 

ח"כ רן כהן (יחד) אמר בתגובה לדבריו של אליצור: "אם מי שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה מכשיר אי ציות ואלימות נגד אנשי כוחות הביטחון, בל נתפלא אם הקיצוניים ירימו נשק. הפעם לא ניתן לאנשי יש"ע לגלגל עיניהם לשמיים ולומר לא ידענו לאחר שיישפך הדם".

 

ח"כ אילן ליבוביץ (שינוי) אמר כי "אליצור איבד את שפיותו. צריך לעצור אותו מייד לפני שיגרום יותר נזק ומלחמת אחים. גם במכות אפשר להרוג. צריך לעשות סוף לאנשים קיצוניים אלו ולשים אותם מאחורי סורג ובריח".


פורסם לראשונה 17/06/2004 13:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
אליצור. אקבל בהבנה פציעה
צילום: זום 77
צילום: זום 77
העצני. 40% מהחיילים לא יצייתו
צילום: זום 77
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. קריאה למרד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
וילן. שמזוז יחקור
צילום: אתר הכנסת
מומלצים