שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הבימה לביהמ"ש: יבוטל מינוי הנאמן הציבורי

  טוענת: "כשהנאמן החל להתערב בתכנים ובמינוים שקשורים לפעילות השוטפת בתיאטרון, נוצרה בעיה"

  הנהלת "הבימה" דורשת מבית המשפט המחוזי בתל-אביב להורות לאלתר על ביטול תפקידו של הנאמן הציבורי עו"ד שלמה שחר - ומבקשת להחזיר לתיאטרון מועצת נאמנים כנהוג בשאר התיאטרונים הפועלים בארץ. על הבקשה חתומים מנכ"ל התיאטרון יעקב אגמון ונציגי השחקנים ובהם ליא קניג, רמי הויברגר, עידית טפרסון, דב רייזר, חנן שניר וכן חברת ועד העובדים רות טון.

   

  החותמים דורשים למנוע מהנאמן הציבורי לבצע כל פעולה מהותית בתיאטרון עד להחלטת בית המשפט בעניין. בכתב הבקשה מודים הפונים כי החלטתו התקדימית של השופט אליהו וינוגרד למנות נאמן ציבורי יחיד ל"הבימה" - "אפשרה את הצלתו של התיאטרון" אך מוסיפים: "כבר לפני 9 שנים עם השלמת תוכנית ההבראה ואישורו של הסדר הנושים, שורת ההגיון והצדק חייבו, כי ההחלטה בדבר הקפאת ההליכים ומינוי הנאמן הציבורי כנאמן יחיד של התיאטרון תבוטל ותבוא אל קיצה לאחר שמילאה בהצלחה רבה את ייעודה".

   

  הפונים טוענים כי מינוי מנהל יחיד והקפאת הליכים הם בבחינת "תרופה חזקה המיועדת למצבי מצוקה שמטרתה למנוע פירוקו של הגוף - ותרופה זו עלולה להפוך לרעל משתק וממית אם תינתן שלא לצורך וכזה הוא ענייננו".

   

  על השאלה מדו חיכו 9 שנים עד שפנו לבית המשפט אומרים בתיאטרון: "טעינו". אך נראה שהבקשה הונחה בשל המתיחות המחריפה בין הנהלת התיאטרון הלאומי לבין הנאמן הציבורי, שהגיעה לשיאה במחלוקת סביב מינויו של אילן רונן למנהל האמנותי לקראת פרישתו של אגמון.  

  הפונים מתלוננים על התערבות של הנאמן הציבורי בתכנים ומבקשים מבית המשפט להגן על "חירותו הניהולית, הארגונית, האמנותית והתרבותית" של התיאטרון. בא כוחם עו"ד אהרון מיכאלי אומר: "אין תיאטרון בארץ שמנוהל על-ידי כונס נכסים. מדובר בתופעה לא טבעית שהרי תיאטרון צריך להיות מנוהל על-ידי אנשי מקצוע בעוד שכונס נכסים עוסק בפירוק חברות. כל זמן שכונס הנכסים לשעבר, שמוליק צור, שמונה על ידי בית המשפט כנאמן ציבורי יחיד לתיאטרון, היה בתפקיד - הדברים התנהלו על מי מנוחות. הוא עסק בענייניו, לא התערב בניהול אמנותי ולא שינה לאף אחד שום דבר. כשהכונס הנוכחי החל להתערב בתכנים ובמינויים שקשורים לפעילות השוטפת בתיאטרון, נוצרה בעיה".

   

  בתגובה אמר דובר משרד המשפטים שהנאמן פועל מטעמו אורי שטיינברג: "מדובר במערכה נוספת בהצגה המועלית בתקופה האחרונה שעניינה ניסיון לקעקע את מעמדו של הנאמן הציבורי, על אף פעילותו הרבה לטובת התיאטרון וזאת משיקולים לא עניינים. עמדת הנאמן הציבורי במלואה תובא בפני בית המשפט הדן בבקשה".

   

  למרות שעל הפניה לבית המשפט חתומה גם חברת ועד העובדים, רות טון, תוקף היום יו"ר ועד העובדים, אריה כץ, את השימוש שעשתה לטענתו הנהלת התיאטרון בשם העובדים. "לא היינו מודעים כלל להגשת הבקשה לבית המשפט, לא שאלו את דעתנו בעניין ולכן עורך הדין שחתום על הבקשה מייצג את הנהלת 'הבימה' ולא אותנו. הם לא מוסמכים לדבר בשמנו", אומר כץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבימה. הסערה בתיאטרון הלאומי נמשכת
  צילום: אביגיל עוזי
  שלמה שחר. התערב מדי?
  לאתר ההטבות
  מומלצים