שתף קטע נבחר

תערוכה: ז'אן פול גוטייה אופה אופנה

ממש מתחשק לנגוס בבגדים החדשים של המעצב ז'אן פול גוטייה, שמוצגים בתערוכה בגלריה 'קרן קארטייה' שבפאריז. מי שינסה לאכול את היצירות, גם יצליח, שכן כל השמלות מעוצבות מסוגים שונים של לחמים צרפתיים. דה באגט שואו

פרוסות לחם מסודרות כמניפה על הינומה של שמלת ערב, או באגטים שצצים כמו חצאית דמוית מחוך, אלה רק שתיים מבין היצירות שמציג המעצב הצרפתי ז'אן פול גוטייה בתערוכה חדשה שמוקדשת כולה ל'אופנת לחם'.

 

אפשר למצוא שם שכבות של טוסטים בצורת מטריה מקופלת, ואת החזיה בצורת קונוס שגוטייה עיצב למדונה. היצירות משלבות סוגים רבים של מאפים, מלחמים ועד פרוסות דקיקות של עוגיות 'פתי-בר', ואפילו פירורים. החלונות הגדולים של הגלריה מכוסים בווילון מריצפה עד תקרה, עשוי כולו מבאגטים.

 

"כשביקשו ממני להכין יצירות אופנה שיוצגו בגלריה, היתה לי בעיה. הגלריה היא מקום המוקדש לאמנות, ואני בהחלט לא מחשיב את עצמי אמן", אמר המעצב. "רציתי להראות שאני קודם כל אומן, ולכן החלטתי להעמיד את האופנה ברמה מקבילה לזו אפיית לחם", הסביר.

 

הטיפול בבצק הוכיח עצמו כמשימה לא קלה כלל. "בהתחלה קיבלנו בובת-חייטים, אותה ציפינו בבצק ואפינו בתנור", סיפר ז'אק סואילה, ראש צוות האופים. "אבל כמובן שהכל התפוצץ לנו בתנור, והיינו צריכים למצוא פתרונות יצירתיים למודלים שלנו".

 

מכיכרות הלחם והבאגטים נותר רק ה'קשה', כדי שלא יירקבו במהלך התצוגה, שתהיה פתוחה לקהל עד ה-10 באוקטובר. וכדי לספק 'עזרה ראשונה' לדגמים השונים, הוקמה מאפיה במרתף הגלריה, שמוכנה לתקן במיידי כל שמלה מתפוררת.

 

החיבור בין אופנה ואוכל טבעי מאוד בעיני הצרפתים. קארטייה מאמין שבישול מעולה כמוהו כשמלה יפה. "שני הדברים האלה הם זמניים ובני חלוף, הם גורמים הנאה ואסור שיראו שהם כרוכים בעבודה קשה", הסביר.

 

ומי שלא יכול לצאת ממוזיאון בלי לבקר בחנות, מוזמן למאפיה שבמרתף. שם ניתן לרכוש מזכרות מהביקור בתערוכה, כמו קרואסון מעוטר בפסים כחולים (רמז לחולצת המלחים המפוספסת שהפכה לסמל המסחרי של גוטייה), או דגם של אחת השמלות (טרי וחם מהתנור). אחרי הכל, לא בכל פעם אתם מבקרים בתערוכה שניתן להריח אותה עוד לפני שרואים את היצירות.

 

Foundation Cartier, כתובת: 261 Boulevard Raspail. טלפון: 42185651 - 1 - 33.

 

תרגום: לילית וגנר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
קונוסים כמו של מדונה. חזה ומאפה
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
חצאית דמוית מחוך. לאכול אותה
צילום: איי אף פי
מומלצים