שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הבימה מציגה: עונה מלאת הפתעות

  שמואל הספרי התחייב לשלוש הפקות חדשות; יהושע סובול ונולה צ'לטון חוזרים לעבוד יחד; יוסי בנאי יגלם את דוד המלך; והפקה מחודשת ל"שלמה המלך ושלמי הסנדלר". וגם: מינויה של סיגל אבין למנהלת קבוצת הצעירים. עונה חמה ב"הבימה"

  תיאטרון הבימה מציג את רשימת ההפקות שירכיבו את רפרטואר העונה הבאה, שנבנתה במהלך החודשים האחרונים במשותף על-ידי מנכ"ל התיאטרון, יעקב אגמון, ומנהלו האמנותי החדש, אילן רונן, שנכנס לתפקידו לפני מספר שבועות. במסיבת העיתונאים שהתקיימה היום (ב'), ביקשו לפנות את מרכז הבמה לתוכנה האמנותי של העונה החדשה, ולא לעסוק במאבקי הכוחות הניטשים בחודשים האחרונים בין מנכ"ל התיאטרון לבין הנאמן הציבורי בנושאי ניהולו העתידי של התיאטרון ומינויו של רונן. שאלות שנשאלו שבנושא נהדפו בעדינות.

   

  כבשנים עברו, כך גם השנה בולטת חלוקה כמעט שווה בין מחזאות מקור ישראלית לבין מחזאות מודרנית עכשווית מן העולם, לצד הפקות מתחדשות של קלאסיקה ישראלית ועולמית.

   

  בנאי חוזר להבימה

   

  העונה החדשה תפתח בהמשך ישיר לסיומה של העונה הקודמת עם קופרודוקציה משותפת לחאן הירושלמי ולתיאטרון הלאומי המוקדשת ליצירותיו של המחזאי הישראלי נסים אלוני. אחרי העלאתה המחודשת של ההצגה "בגדי המלך" מאת אלוני, שמוצגת מזה שבועות על במת רובינא תחת בימויו של מיקי גורביץ', ימשיך הפרוייקט עם ערב ממחזותיו הקצרים של אלוני – "לוקאס הפחדן", "הכלה וצייד הפרפרים" ו"המוות ישב לידי" - בבימוים של קארין סיגל, סיגל אבין ומור פרנק (בהתאמה). תחת אותו הפרוייקט יעלה בהמשך מופע מוזיקאלי משיריו של נסים אלוני בביצוע אורי בנאי, אורי הוכמן ופיני קידרון.

   

  המנהל האמנותי החדש של התיאטרון אמר עם כניסתו לתפקיד כי יש בכוונתו להמשיך ולביים, ומתוך התכנייה עולה כי במקביל לניהולו האמנותי של התיאטרון אכן עתיד רונן לביים בחודשים הקרובים שתיים מהפקות המקור הקלאסיות הנכללות ברפרטואר החדש ומחזה מודרני מן העולם.

   

  בחודש אוקטובר יעלה רונן הפקה חדשה למחזהו של יעקב שבתאי, "כתר בראש". מדובר בקומדיה מבריקה ורלבנטית על תקופת חייו האחרונה של המלך דוד, הניסיונות להדיח אותו מכיסאו ומלחמותיו מבית ומחוץ. הפקה זו תחזיר לתיאטרון הבימה אחרי שנים את השחקן יוסי בנאי שיגלם את התפקיד הראשי בהצגה.

   

  קלאסיקה ישראלית נוספת שיביים רונן היא עיבוד חדש מאת סמי גרונמן למחזה "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" של נתן אלתרמן וסשה ארגוב. את ההפקה החדשה, שתעלה על הבמה בחודש ינואר 2005, ינהל מוזיקאלית יוני רכטר ובה יככבו בתפקידים הראשיים אבי קושניר, גלית גיאת, מרים מסיקה, יגאל שדה, ליאת גורן פיני קידרון.

   

  שלושה הספרי וסובול אחד

   

  לתיאטרון הבימה יצטרף לראשונה המחזאי והבימאי שמואל הספרי, שהתחייב להעלות 3 הפקות פרי עטו ובבימויו בעונה הקרובה. הספרי אמנם ביים בהבימה לפני כשש שנים את "ציד המכשפות" מאת ארתור מילר, אך הפקה זו הועלתה כקופרודוקציה משותפת לתיאטרון הלאומי ולתיאטרון חיפה בעוד שהפעם מדובר בהתחייבות מוחלטת וארוכת טווח של הספרי להבימה.

   

  בחודש ספטמבר הקרוב יעלה הספרי הפקה מחודשת למחזה הראשון שכתב. "תשמ"ד", העוסק במתנחלים פנאטים, משיח שמביא עמו את תורת הרשע ותופעת ההתאבדות, הועלה לראשונה בפסטיבל עכו בשנת 1983, וזכה בפרס הראשון בתחרות. בהפקה החדשה ישתתפו ריקי בליך, ישי גולן ויובל סגל. ההפקה הבאה של הספרי, "נתניה", תעלה בחודש מאי 2005. המחזה מציג בית אבות בעיר החוף כמיקרוקוסמוס לחברה הישראלית. את התפקיד הראשי בהצגה תגלם השחקנית ליה קניג. ההפקה השלישית בה קשור הספרי, "אבשלום", מתוכננת לעלות בשנת 2006 אך טרם שובצה.

   

  גם המחזאי יהושע סובול חוזר העונה להבימה עם "זמן אמת", דרמה אקטואלית-פוליטית שמשלבת בין מצוקות פנים משפחתיות לדילמות הקשורות לחברה הישראלית. את ההצגה, שתעלה בחודש פברואר 2005, תביים נולה צ'לטון.

   

  שני מחזות מקוריים הנמצאים עדיין בשלבי כתיבה ואמורים להכלל בעונה הם "פואטמה" מאת אהרון עזרא ("ארטון") ו"ויהי מה" מאת רביד דביר ("משפחה"). את מחזהו של עזרא יביים רוני ניניו ואת המחזה מאת דביר תביים הכותבת עצמה.

   

  בחודש דצמבר יעלה התיאטרון במסגרת הפקות הקלאסיקה מן העולם את מחזהו החשוב ביותר של טורגנייב, "חודש בכפר". את ההפקה הנוגעת בשני משולשי אהבה יביים חנן שניר ובתפקידים הראשיים ישחקו אסנת פישמן, רמי הויברגר ודב רייזר.

   

  עיבוד מודרני מאת מרטין קרימפ למחזהו של סופוקלס, "נשות טראכיס", טרם שובץ, אך כבר זכה לגרסה עברית מאת דורי פרנס. "נדיב ואכזר", הגרסה העכשווית, ממקדת את מחזהו של סופוקלס, העוסק בנישואין ואלימות, בצביעות פוליטית ומאבקים רגשיים. קלאסיקה נוספת שטרם שובצה בעונה הקרובה היא "אלוף הבונים" מאת הנריק איבסן.

   

  מחזאות עולמית מודרנית

   

  דגש עיקרי הושם, כאמור, על המחזאות העולמית המודרנית עם "מסע אל תוך הלילה" מאת יוג'ין אוניל שיעלה בחודש פברואר 2005 בבימויו של חנן שניר. מדובר בקופרודוקציה של הבימה עם תיאטרון הקאמרי כשבתפקידים הראשיים ישחקו גילה אלמגור ויוסי גרבר.

   

  בחודש מרץ יעלה מחזהו של ויליאם ניקולסון, "הנסיגה ממוסקבה" בבימויו של דדי ברון.

   

  לא משובצים אך מתוכננים לעונה הבאה במסגרת זו: מחזהו החדש של אדוארד אלבי "העז, או מי זו סילביה?", שמציג תמונה נוקבת של תא משפחתי איתן המתנפץ לרסיסים. את ההפקה יביים חנן שניר; עיבוד לתיאטרון של דויד אלדריג' לסרט "החגיגה" בבימויו של חנן שניר; "מלחמה" מאת המחזאי השבדי לארס נורן המתאר את המלחמה שלאחר המלחמה. את ההפקה יביים אילן רונן; "קלואקה" מאת המחזאית ההולנדית מריה גוס העוסק בחברות, שאפתנות וההתפשרות הרגשית בחיי הגבר המודרני.

   

  את סקציית המחזאות העולמית המודרנית תנעל הפקה ישראלית למחזה מאת העיתונאית קייט פודור על חייהם של התיאורטיקנית היהודיה חנה ארנדט והפילוסוף מרטין היידגר, שתמיכתו בהיטלר עלתה לו בשמו ובקריירה שלו. המחזה שומר על גרעין היסטורי עובדתי אך מפתח נקודות דרמטיות בחייהם של השניים.

   

  קבוצת הצעירים חוזרת

   

  יעקב אגמון ואילן רונן הודיעו במהלך מסיבת העיתונאים על מינויה של הבמאית והתסריטאית הצעירה סיגל אבין ("משחק החיים", "מיכאלה") למנהלת קבוצת הצעירים החדשה, שתחל לפעול בחודש אפריל הקרוב בתיאטרון. העברת השרביט ליוצרת הצעירה יש בה מעין סגירת מעגל עבור רונן, שיזם, ייסד וליווה את קבוצת הצעירים של הבימה מההפקה הראשונה שהעלתה "מנדרגולה" ועד לאחרונה.

   

  אבין, שיזמה, כתבה וביימה בין היתר פרוייקטים כמו "חני, בעלך אוהב אותך", "עם חיוך ואקדח", ו"פריקס", תחל בימים הקרובים תהליך של מיון מועמדים לקבוצה החדשה. הקבוצה תעבוד במשותף על מחזה חדש פרי עטה של אבין שיעלה בבכורה בחודש אפריל 2005.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סובול. חוזר
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: אפי שריר
  הספרי. כפול שלוש
  צילום: אפי שריר
  צילום: חיים זיו
  בנאי. מלך
  צילום: חיים זיו
  לאתר ההטבות
  מומלצים