שתף קטע נבחר

מכתב "17 המילים" של סדאם: "מצב הרוח גבוה"

בנותיו של שליט עיראק לשעבר טוענות: הצנזור האמריקני פסל את כל המכתבים שאבא שלח מהכלא לבנות בעמאן, מלבד אחד. במכתב שהגיע לבנות, נמחקו תשע מתוך 14 השורות והוא נותר עם 17 מילים. סדאם דורש בשלום המשפחה ומבקש: "תעבירו ד"ש לכולם"

הצנזורה האמריקנית בפעולה: רק מכתב אחד ששלח הרודן העיראקי לשעבר, סדאם חוסיין, לבני משפחתו הגיע ליעדו. אתר האינטרנט של השבועון "ניוזוויק" מדווח הבוקר (יום ד') כי המכתב, הכולל 14 שורות, צונזר ברובו ומכיל בסופו של דבר 17 מילים בלבד.

 

מאז נלכד הרודן העיראקי בדצמבר אשתקד הוא ניסה כנראה לשלוח מכתבים נוספים, אך לטענת משפחת חוסיין, הצנזור האמריקני עצר אותם מלהגיע ליעדם. גם מתוך המכתב הנוכחי נמחקו תשע מתוך 14 השורות והוא נותר למעשה ללא כל תוכן. 

 

בנות משפחת חוסיין החרדות לגורל אביהן הציגו לכתב "ניוזוויק" את המכתב, הכתוב על גבי נייר מכתבים "מסר משפחתי" שמספק הצלב האדום הבינלאומי. את המכתב ממען סדאם בכתב ידו "אל בתי" והוא נמסר לבני המשפחה על ידי נציג הצלב האדום, שביקרו בתאו של סדאם ב-21 בפברואר.

 

"מצב הרוח גבוה, תודה לגדולת האל"

 

המכתב נפתח במילים "בשם האל הרחום". אחריהן מופיעות שש שורות מחוקות ואז מתחדש המכתב במילים "למשפחתי הקטנה ולמשפחתי הגדולה, סלאם עליכום".

 

שלוש שורות נוספות מחוקות לפני שהצנזור מאפשר לסדאם לדווח לבני משפחתו ש"מצב הרוח שלי גבוה תודה לגדולת האל. ותעבירו דרישת שלום לכולם". זהו זה. רק 17 מילים במכתב נותרו קריאות מבלי שסדאם הצליח להעביר מסר ממשי לעולם החיצון.

 

המכתב שהגיע למשפחה, נמסר לבת הבכורה ראגד בעמאן. גם הבנות ראנה וחאלה שוהות בעמאן, בעוד האישה הראשונה, סג'ידה, נמצאת בקטאר.

 

"סימני פציעה טריים על הגוף"

 

את המכתב הציג בפני "ניוזוויק" מוחמד אל רשדאן, עורך דין ירדני, שנשכר על ידי משפחתו של סדאם להגן עליו. הוא שוהה בארה"ב במטרה להעביר מסר לתקשורת האמריקנית שארה"ב מפרה את זכויות האדם של סדאם, על פי אמנת ז'נבה.

 

עורך הדין טוען שסדאם זוכה ליחס גרוע הדומה ליחס לכמה אסירים עיראקים בכלא אבו גרייב. "יש סימני פציעה טריים על גופו", טוען עורך הדין של סדאם.

 

נציגה של הצלב האדום הבינלאומי בעיראק נאדא דומאני, סירבה להגיב על מצבו של סדאם, אותו ביקרו נציגי הצלב האדום שלוש פעמים מאז מעצרו. היא אישרה שהוא עצור בעיראק, אבל לא גילתה היכן הוא מוחזק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סדאם חוסיין. "המצב רוח טוב, תודה לאל"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שר ההגנה האמריקני. הצנזורה פועלת
צילום: איי פי
מומלצים