שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קצינים על המבצע בשכם: "גם התושבים שמחים"
  10 מבוקשים, 3 מהם בכירים, נהרגו במהלך מבצע "אישית לוחצת", שהשלב העיקרי שלו הסתיים הבוקר. קצינים בכירים: "המיליציות שולטות שם, אשה שהתנגדה לחתן את בתה לפי ההוראות נורתה למוות. בדלתיים סגורות, התושבים שמחים על תוצאות המבצע"

  "אנשים ברחוב מבינים שנפגע פה מי שצריך להיפגע, בדלתיים סגורות הם מביעים שמחה על כך", כך אמר הבוקר (יום א') קצין בכיר בצה"ל, בעקבות סיום השלב השני של מבצע "אישית לוחצת" בקסבה של שכם ובמחנה הפליטים בלאטה.  

   

  המבצע נמשך כבר חמישה שבועות, ובמהלכו נהרגו 10 שהוגדרו בצה"ל מחבלים, נעצרו 16 מבוקשים, ארבעה מתוכם בכירים. כמו כן, נתפסו חמישה רובים, שני אקדחים, חגורת נפץ, שבעה מטענים ומאות כדורי רובה ואקדח. מעבדת נפץ אחת אותרה ופוצצה.

   


  שכם צה
  צילום: רויטרס

   

  אתמול נהרגו שלושה מבכירי המבוקשים בגדה משלושת ארגוני הטרור המובילים את האינתיפאדה נהרגו בסוף-השבוע בשכם. הארגונים הפלסטינים מדברים על "מכה אנושה" לפעולותיהם, אך מאיימים בהסלמה נוספת ובנקמה "חסרת תקדים".  

   

  הבוקר יצאו הכוחות ממרכז הקסבה והסירו את העוצר שהוטל על העיר, אולם גורמי ביטחון מבהירים כי הם ישובו וייכנסו, בהתאם למידע מודיעיני שיתקבל.

   

  "נמשיך לחפש עוד מבוקשים בשכם", הבטיח הבוקר סגן-מפקד חטיבת הצנחנים, סגן-אלוף דני. "מוקדם עוד להגיד אם בעקבות המבצע שכם תחדל להיות בירת הטרור, ורק הזמן יגיד את זה. ההערכה שלי היא שלכידת המבוקשים תהווה לגיטימציה לצעירים להמשיך ולנסות להוציא פיגועים".

   

  שלטון המיליציות

   

  גורם צבאי בכיר אמר היום כי הקסבה של שכם הפכה למעוז מרכזי של המחבלים, משם הם מתכננים ומוציאים פיגועים, ושם הם מוצאים מקומות מסתור כאשר הם נכנסים ויוצאים.

   

  לדברי הגורם, "שכם נתונה במהלך השנה האחרונה לאנרכיה, כאשר מיליציות חמושות מנהלות אותה בצורה בוטה. אותם שלושה בכירים שנהרגו אתמול בסליק

  בקסבה זרעו טרור ואימה בקרב האוכלוסייה. באחד המקרים, אם שרצתה לחתן את בתה נדרשה לבטל את העסקה ולחתן אותה עם מישהו אחר. כאשר סירבה, ירו בה למוות".

   

  סגן מח"ט הצנחנים, סגן-אלוף דני, הוסיף: "ההקפדה שלנו הייתה לאפשר לאוכלוסייה חיים תקינים במסחר ובעבודה. בפעילות שלנו לא הייתה מטרה להפריע לאוכלוסייה וזה נתן לנו יכולת לפעול במעין לגיטימציה עם הפרות סדר מינימליות עם מטרה לפגוע במחבלים. המטרה הייתה ממוקדת בקסבה, כאשר אותם מחבלים הטילו סוג של אימה על האוכלוסייה המקומית".

   

  בצה"ל מדגישים כי המבצע התקיים תוך מינימום פגיעה באוכלוסייה, ובמהלכו אף נבחנו מעל 2,000 תלמידים בבחינות הבגרות.

   

  הארגונים הפלסטיניים מחדשים את האיומים

   

  בתוך כך חידשו הארגונים הפלסטיניים את איומיהם לנקום בישראל על ההתנקשות בבכירים בשכם.

   

  בהודעה שפרסמו גדודי אבו עלי מוסטאפה, הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין, נאמר: "הארגון ימשיך בהתנגדות ובמאבק נגד הכיבוש עד לסילוקו של אחרון החיילים והמתנחלים הציונים מאדמתנו. מה שכואב לנו זה שמעשי הטבח קורים שעה שגוברים המגעים נגד פעולות ההתנגדות ותיאור פעולות אלה כפעולות טרור גם מצד בכירים ברשות הפלסטינית, שנותנים כיסוי למעשי הפשע נגדנו".

   

  גם בגדודי חללי אל אקצה מבטיחים לנקום את הריגתו של מפקד הארגון בשכם, נאייף אבו שארח והבכירים האחרים. אחד מבכירי הארגון, אבו-עודאי, אמר ל-ynet: "התגובה תבוא ותהיה כואבת. אנו מזהירים את כל אלה המדברים על הפסקת אש, שלא לדבר בשם גדודי חללי אל-אקצה". אבו-עודאי הוסיף כי הדיבורים על הפסקת אש מהווים את התשתית והבסיס לחיסול הפעילים הפלסטינים.

   

  בצהריים השתתפו אלפים בשכם בהלוויותיהם של הרוגי פעולת צה"ל אתמול. המשתתפים הבטיחו לנקום את מותם.

   

  שרון בירך

   

  ראש הממשלה, אריאל שרון, פתח את ישיבת הממשלה השבועית בדברי שבח לצה"ל בעקבות המבצע. "אתמול השיגו לוחמי הצנחנים הישג מרשים נוסף במאבק הנמשך נגד הטרור הפלסטיני", אמר. "זה היה נדבך נוסף בגל ההצלחות המיוחדות של כוחות הביטחון בתקופה האחרונה. שוחחתי עם הרמטכ"ל, אלוף הפיקוד, מפקד האוגדה ומפקד חטיבת הצנחנים והודיתי להם על הפעולה המוצלחת".

   

  גם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-עלא, התייחס הבוקר לתוצאות הפעולה בשכם, ואמר כי "ישראל הרגה את לוחמי החירות" וכינה את הפעולה "מעשה טרור ברברי, טרור של מדינה".


  פורסם לראשונה 27/06/2004 12:33

   

  בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ועלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  מבית לבית
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  עשרות נעצרו
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  איומים בנקמה
  צילום: איי פי
  מומלצים