שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הארגונים הפלסטינים: ספגנו מכה אנושה
  בעקבות פעולת צה"ל בסוף השבוע, במהלכה נהרגו בשכם שלושה מבוקשים בכירים ועוד שמונה פעילי טרור, מודים בארגונים בשומרון, כי נחלשה מאוד יכולתם לבצע פיגועים. כוחות צה"ל הרגו אמש, בין היתר, את המחבל נאיף אבו-שארח, שנחשב במערכת הביטחון כאחראי למותם של 23 בני אדם בפיגוע בנווה שאנן בתל-אביב בינואר 2003, ולמותם של שניים בפיגוע בכפר סבא בנובמבר 2002. גדודי חללי אל אקצה ל-ynet: "שרון לא יכניע אותנו. ננקום את הטבח הזה"

  האינתיפאדה המזוינת ובעיקר התשתית המנהיגה של הארגונים הפלסטיניים באזור שכם, ספגה מכה אנושה - כך אמרו אמש (מוצאי שבת) בשטחים, בעקבות תוצאותיו של מבצע "אישית לוחצת" בשכם.

   

  הפלסטינים מסבירים כי בחודשים האחרונים רוב הפיגועים וניסיונות הפיגועים יצאו מאזור שכם.

   

  רק בסוף השבוע הזה נהרגו באותו מקום מסתור, בסליק בעיר, שלושה מפקדים בכירים משלושה ארגונים שונים: גדודי חללי אל אקצה, עז א-דין אל קסאם ופלוגות אל קודס. בסך הכל נהרגו בסוף השבוע בשכם 11 פלסטינים, שמונה מהם בפעולה אמש.

   

  שמות ההרוגים המרכזיים: ג'עפר אל-מסרי, מפקד גדודי עז א-דין אל קסאם של חמאס, פאדי בגית, מפקד פלוגות אל-קודס של הג'יהאד האיסלאמי ונאיף אבו-שארח מפקד גדודי חללי אל-אקצה בשכם.

   

  קווים לדמותם

   

  אבו-שארח נחשב במערכת הביטחון כאחראי לפיגוע בנווה שאנן בתל-אביב, שבוצע בחודש ינואר 2003, ואשר בו נרצחו 23 בני אדם ונפצעו עשרות. הוא גם היה אחראי על הפיגוע בכפר סבא , שבוצע בחודש נובמבר 2002, ואשר בו נרצחו שני בני אדם ונפצעו 30.

   

  אל-מסרי ובגית היו אחראים על הכנת מטענים ועל מעבדות חבלה שפעלו בשומרון.

   

  לדברי מקורות צבאיים, אבו-שארח אף השליט טרור על הפלסטינים בשכם, כאשר מי שלא ביצע את דרישותיו - היה מחוסל.

   

  בפעולות האחרונות הרג צה"ל שורה של בכירים מארגונים אלה, ביניהם האשם אבו חמדן, נאדר אבו ליל וחליל מרשוד, מראשי אל אקצה.

   

  בשטחים אומרים כי בתקופה האחרונה ניהלו בכירים ברשות מגעים עם חלק מהמבוקשים הבכירים, במטרה להגיע להסכם על רגיעה, ולשלבם במנגנוני הביטחון הפלסטינים.

   

  המטרה: להבטיח את השתלבותם של המבוקשים במערכת הביטחון הפלסטינית בתקופה הקרובה, שבמהלכה אמורות להתחיל ההכנות לנסיגת ישראל מהרצועה בשלב הראשון, והנסיגה מצפון הגדה בשלב השני.

   

  בצה"ל מייחסים לחלק מהבכירים שנהרגו שורה ארוכה של ביצוע פיגועים וניסיונות פיגועים, ביניהם, שיגור ילדים שנתפסו סמוך למחסומי צה"ל עם מטעני חבלה וחגורות נפץ, פעולות שעוררו ביקורת נוקבת בדעת הקהל הפלסטיני.

   

  אחד הבכירים שנהרג אמר בשיחה עם ynet בעת האחרונה, כי באחד המקרים גיוס הילד נבע מטעות, לאחר שפעיל מקומי עשה זאת על דעת עצמו ולא במסגרת ארגון אל אקצה.

   

  בנוסף, מייחסת מערכת הביטחון בישראל לאותה תשתית של אל אקצה בעיר העתיקה בשכם את ניסיון גיוסן של שתי הנערות בנות ה-14, שנעצרו באחרונה בחשד שתכננו לבצע פיגוע התאבדות.

   

  פעיל באל אקצה בעיר העתיקה אמר ל-ynet כי הסיפור נכון אולם העובדות אינן מדויקות. לדבריו, שתי הנערות פנו מיוזמתן לפעילי אל אקצה כדי לבצע פיגוע ונדחו מפאת גילן.

   

  אולם לדבריו, מעצרו של פעיל אחר הביא למאסר השתיים, שאותו ניצלה ישראל כדי לשוב ולהכפיש את הפלסטינים בכך שהם מגייסים קטינים וקטינות לביצוע פיגועי התאבדות.

   

  "יבוא דור חדש"

   

  למרות שברור לכל שהארגונים הפלסטיניים ספגו מכה קשה בפעולה הנוכחית בשכם, הרי שבפלגים אומרים כי האינתיפאדה הפלסטינית הוכיחה שהיעלמותה של ההנהגה לא הביאה להפסקת האינתיפאדה ודור חדש לא מאחר לקום. 

   

  יחד עם זאת, מודים בארגונים כי מכות אלה, בנוסף לגדר ההפרדה, והתיאום ההולך וגובר מתחת לפני השטח בין הרשות לבין מערכת הביטחון בישראל כדי לסכל פיגועים, החלישו מאוד את יכולתם לפעול.

   

  בכיר בגדודי חללי אל אקצא באזור שכם אמר ל-ynet, כי ההתנגדות הפלסטינית תימשך וכי הארגונים הפלסטיניים יעשו הכל כדי לנקום את הריגתם של הפעילים

  בסוף השבוע, כמו את חיסולם של אלה שקדמו להם.

   

  אבו עודאי, פעיל בגדודי חללי אל אקצה, אמר ל-ynet: "ניתנה הפקודה לכל פעילי הארגון בשטחים לעמול למען תגובה כואבת נגד ישראל הן בתוך השטחים והן בתוך ישראל".

    

  לדבריו, "שרון לא יצליח באמצעות מעשי הטבח שלו להכניע את הפלסטינים ואם הוא הרג היום, במעשה טבח נוסף, את נאייף אבו שרח הוא ימצא על אדמת פלסטין אלף אבו שרח נוספים. העם הפלסטינים לא ייכנע".

   

  "גדודי חללי אל אקצה לא ייכנעו גם לכל הלחצים המופעלים עליהם להכריז על הפסקת אש. אלה שקוראים להפסקת אש, עליהם לשאת ולתת עם חללינו, אסירנו ועם הפצועים שלנו ולא רק עם אלה שבחיים", הוסיף. 


  פורסם לראשונה 26/06/2004 23:54

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  מכה אנושה
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  "אישית לוחצת"
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  מבצע לאיתור מבוקשים
  צילום: איי אף פי
  צילום: דובר צה"ל
  הסליק
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים