שתף קטע נבחר

פרשנות: מדוע הוקדמה העברת הריבונות

בוושינגטון ובגדד ציפו שמתנגדי העברת הריבונות יוציאו ביום העברת הריבונות המתוכנן פיגועים רבי-נפגעים בניסיון למנוע את המהלך. הקדמת הטקס ביומיים הוציאה להם את הרוח מהמפרשים

בצעד מפתיע נודע הבוקר (שני) כי מועד העברת הריבונות לידי הממשלה העיראקית החדשה הוקדם ביומיים. מאוחר יותר אף הושבעה הממשלה החדשה לתפקידה.

 

המהלך החל בשעות הבוקר, אז רמז על כך שר החוץ העיראקי הושיאר זבארי אחרי פגישה עם ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, בשולי פסגת נאט"ו באיסטנבול. העיתונאים לא הרפו ומאוחר יותר הוא אישר כי העברת הריבונות הוקדמה. זבארי אמר כי המטרה היא "לקרוא תיגר על הטרוריסטים, הפושעים, נאמני סדאם ומתנגדי הדמוקרטיה".

 

זבארי גנב למעשה לבלייר ולנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, את ההצגה. גורם בכיר בממשל אישר לסוכנות הידיעות איי.פי כי זבארי חשף סוד שתוכנן בקפידה מאחורי הקלעים במשך כשבוע בדיונים בין ארה"ב וראש הממשלה העיראקי הזמני, איאד עלאווי.

 

אחת הסיבות העיקריות להעברת הריבונות המוקדמת היא ניסיון להפתיע את המיליציות המתנגדות לשלטון העיראקי החדש. אירועי הדמים של הימים האחרונים הבהירו לכל שביום העברת הריבונות המתוכנן צפויים פיגועי גדולים, במטרה לחולל כאוס, לזרוע אימה ולחבל כמה שיותר בממשל החדש, שהמיליציות רואות בו "ממשלת בובות".

 

פיגועי הימים האחרונים כוונו לעבר מתגייסים לצבא העיראקי החדש, פקידי ממשל ופוליטיקאים. בכיר הטרוריסטים, אבו מסעב א-זרקאווי הבטיח לפגוע בראש הממשלה עלאווי בעצמו. גורם ממשל אמריקני אמר כי העברת הריבונות המוקדמת מחזקת את שליטתו של עלאווי במצב ומקלה עליו במאבק בטרור. למעשה, בהעברת הריבונות נטלו האמריקנים את העוקף מנסיונות של המיליציות להוציא לפועל פיגועים בניסיון מנוע את המהלך.

 

שר החוץ העיראקי אמר שהעברת הריבונות המוקדמת נועדה להוכיח לכולם "שאנחנ שולטים במצב... אנחנו מוכנים לקחת את האחריות אפילו לפני המועד שתוכנן - ה-30 ביוני".

 

למעשה, העברת הריבונות היום הייתה רק הטקס הרשמי. כבר ביום חמישי שעבר העביר מנהלת הקואליציה את 11 המשרדים הממשלתיים האחרונים מתוך 26 המשרדים, לידיים עיראקיות. מאותו רגע, העיראקים מנהלים את ענייני המדינה בפועל.

 

פרשנים ציינו כי סיבה נוספת להקדמת המהלך קשורה בפגסת נאט"ו. "המטרה היא להציג את בקשתה של עיראק מנאט"ו לאמן את כוחות הביטחון שלה כבקשה של מדינה עצמאית ולא בקשה של מדינה תחת כיבוש", אמר ל-CNN פרופ' רוברט ספרינגבורג מאוניברסיטת לונדון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
המטרה: למנוע פיגועים ביום המיועד
צילום: איי אף פי
מומלצים