שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 2 ביולי 2004

כותרות עיתונים בעולם, 2 ביולי 2004:

 

כתב האישום נגד סדאם חוסיין

 

הכותרת הראשית בעיתוני העולם הבוקר עוסקת באירוע שריתק אמש מיליונים ברחבי העולם - הגשת כתב האישום נגד נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין. על גבי העיתונים מתנוססת תמונתו של סדאם, מנופף אצבעותיו באיום בבית המשפט, לצד דיווחים, פרשנויות, וספקולציות: מה יהיה גזר דינו של סדאם?

 

אינדיפנדנט (בריטניה)

 

"מבולבל? צל של עצמו? בקושי!" - כך מתאר עיתון השמאל הבריטי את השליט. "גם אם שקיות מתחת לעיניו, זקנו מאפיר, ואצבעו מונפת בזעם - סדאם הוא אותו שועל ערמומי, ערני, ציני, מלא בוז וגאה. אולם היה זה רגע היסטורי, כשהממשלה ה"עצמאית" החדשה בבגדד העמידה את סדאם חוסיין לשימוע משפטי ראשוני ראוי לדיקטטור הברוטלי לשעבר".

 

הסאן (בריטניה)

 

"סדאם מלא בוז בבית המשפט" - "כבול באזיקים אולם מלא בוז הופיע אתמול סדאם חוסיין לראשונה בבית המשפט. הטיראן העיראקי שסולק טען כי הוא עדיין נשיאה של עיראק וסירב לחתום על מסמכים משפטיים. הוא הגן על פלישתו ב-1990 לכוויית. לבוש חליפה אפורה וחולצה לבנה, סדאם המזוקן נראה כחוש כשכינה את הכווייתים 'כלבים' והתעקש שפלש למדינתם 'בשביל העם העיראקי'. סדאם גינה את השימוע, סירב לקבל את הלגיטימיות שלו והצהיר: 'זהו תיאטרון, הפושע האמיתי הוא בוש'.

 

אל ווטן (כוויית)

 

"סדאם נבח מכס הנאשמים" - "תמונתו של סדאם ישוב על ספסל הנאשמים היא דבר משמח מעין כמוהו. תחי ארצות הברית, ויחי ג'ורג' בוש, ויחי פול ברמר וכל חייל וחיילת אמריקנים הנמצאים על אדמת עיראק ובכל מקום בעולם! ולכל מי שלא מוצא חן בעיניו הדבר - שישתה את מי האוקיינוס עד שכיס המרה שלו יתפוצץ".

 

בכתבה אחרת בעיתון נכתב: "כל אדם אובייקטיבי שעקב אחרי השימוע הראשון של סדאם היה מגיע למסקנה שאיש זה הוא טיפש, ומעבר לכך - הוא נושא עימו מילון של גידופים שמשקפים את הסביבה בה גדל. מאותו מילון נבח אתמול: הכווייתים כלבים. כלב הוא דווקא זה שנובח".

 

א-שרק אל אווסט (עיתון ערבי היוצא לאור בלונדון)

 

"התגובות ברחוב העיראקי מעורבות" - "רחובות בגדד נראו שוממים אתמול בשעת שידור תמונותיו של נשיא עיראק לשעבר בבית המשפט העיראקי. המונים צפו בשידורים בבתי קפה או התכנסו בבתים. איברהים, תושב בגדד, סיפר לעיתון: 'ריחמתי עליו כשראיתי את תמונותיו. אנו חייבים לזכור שהוא היה נשיא אמיץ והתמודד מול מדינות העולם כמה פעמים. התמונות ששודרו הכאיבו לי, משום שלא ציפיתי לראות אותו במצב זה'.

 

אסביל רחים אמר לעיתון: 'סדאם רצח את דודי במלחמה והרג את אחי הגדול בכלא. עכשיו אני סוף סוף מרגיש שנקמתי בו. הייתי מרגיש שמחה גדולה יותר אם היינו רואים את סדאם באזיקים, איני מבין מדוע שיחררו אותו מאזיקיו' ".

 

יו.אס.איי.טודיי (ארה"ב)

 

"בבית משפט עיראקי, סדאם שומע האישומים ולועג" - "סדאם חוסיין גיחך לשמע האישומים של פשעי מלחמה ורצח המוני אתמול, כשנתן הופעה מלגלגת בפומבי, לראשונה מאז שניצוד לפני שבעה חודשים. הדיקטטור המודח נעץ בשופט מבט חודר והצהיר: 'זהו תיאטרון על ידי הפושע בוש'. יומו בבית המשפט הוצג בטלוויזיה בעולם הערבי ומעבר, והוא נראה רזה ומטופח יותר מהיום בו נתפס ב-13 לדצמבר, כשחיילים אמריקנים הוציאו אותו מבור בתיכרית.

 

לא מלווה בעו"ד, הואשם סדאם בשבעה אישומים ראשוניים, בהם ריסוס בגז אלפי כורדים ב-1988, פלישה לכוויית ב-1990, דיכוי מרידות הכורדים והשיעים ב-1991, רצח מנהיגים דתיים ופוליטיים והטרנספר שביצע לעם הכורדי ב-1980".

 

וושינגטון פוסט (ארה"ב)

 

"חוסיין הכתיר את השימוע 'תיאטרון' " - נשיא עיראק לשעבר הובא בפני שופט עיראקי והואשם פורמלית בהזמנת הריגה המונית וזוועות אחרות כששלט במדינתו, אולם הוא המשיך להתעקש כי הוא עדיין מנהיגה של עיראק.

 

השימוע שנערך לסדאם, בדומה לשימוע משפטי שנערך בארצות הברית, היה הצעד הראשון בתהליך ארוך שמטרתו להעמידו לדין בגין פשעים נגד האנושות, רצח עם ועבירות אחרות. לאחריו נכנסו 11 מבכירי ממשלתו, שנראו שבורים.

 

סדאם נראה מבולבל, עיניו מזנקות בבהלה מסביב לחדר שהיה בעבר חלק מארמון הנשיאות שלו, והפך עתה לבסיס אמריקני. בתגובה לשאלות השופט הגיב ברוח קרב, הניד בראשו, נופף באצבעו ואף רשם לעצמו הערות. הוא הפריע שוב ושוב לשופט ודרש את נוכחות עורכי דינו טרם יחתום על מסמכים משפטיים. תרגום חילופי הדברים בין השופט לסדאם היה מגוון, אולם לא היה ספק לגבי גישתו מלאת הבוז של הנשיא לשעבר, שטען כי 'נבחר על ידי העם' ואף שאל את השופט: 'איזה חוק יצר את בית המשפט הזה?'. הופעתו היתה בניגוד גמור וחד לחזותו ביום שנתפס - לבוש חליפה מסודרת, מטופח ושערו וזקנו מסופרים.

                                           

האוסטרליאן

 

מאמר מערכת: "משפטו של סדאם חייב להיות צודק" - "סטאלין והיטלר התחמקו מלתת את הדין בפני בית משפט על המיליונים שמתו בהוראתם. אולם סדאם חוסיין ייאלץ לעמוד למשפט על מעשי הרשע שלו. גם נוכח הבעיות בהווה בעיראק, אסור שיהיה ספק לגבי צדקת המלחמה להפלת משטרו של סדאם.

 

תחת שלטונו עיראק היתה מדינת משטרה, מילולית: מעל למיליון בני אדם שירתו בצבא או במשטרה, מעל ל-4 מיליון היו "אינפורמנטים" של הממשלה - מתוך אוכלוסיה של 23 מיליון. סדאם שרד בשלטון זמן כה רב משום שהשליט טרור ופחד מפני נקישות על הדלת באישון לילה, מעצר והוצאה להורג. הוא שמח להשתמש בנשק להשמדה המונית נגד אזרחיו שלו, בייחוד הכורדים, הרג 100 אלף מהם בשנים 77'-78' בלבד. בבגדד לבדה הוצאו להורג 60 אלף איש……

 

העובדה שהוא מובא למשפט, ולא סתם מוצא להורג ביריה, מפחידה למוות בוודאי את אוסאמה בין לאדן ובני בריתו, שכן היא מראה שהם עומדים מול אויבים בעלי קוד מוסרי גבוה יותר מהמשוואה העלובה שלהם של אלימות וצדק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סדאם. מבולבל? בקושי!
צילום: איי פי
צילום: CNN
נבח מכס הנאשמים: הכווייתים כלבים
צילום: CNN
צילום: איי פי
צופים בתמונות המומים. תושבי עיראק
צילום: איי פי
מומלצים