שתף קטע נבחר

ד"ר דגנית סמואל

האופנה החדשה של אמצעי המניעה

לפני הכול, ישנם קולות היוצאים נגד נטילת גלולות, האם הטענות צודקות?

הגלולה, למרות שמשמיצים אותה, יש לה גם יתרונות בריאותיים: מפחיתה שכיחות של סרטן השחלות, מונעת את רירית הרחם, מקטינה דימום, מפחיתה את עוצמת כאבי המחזור ואת הסיכוי לחלות במחלות מין.

אמנם, מומלץ לא לקחת גלולות למעלה מ-10 שנים ברציפות, כיוון שאז גובר הסיכון לחלות בסרטן שד. אך אם עושים הפסקה הסיכוי לחלות מתאפס ואפשר להתחיל לקחת אותן שוב!

 

שני החידושים המובילים בשוק הישראלי בתחום של אמצעי מניעה:

המדבקות – היו המון פרסומים שגויים על הגלולה הנדבקת, של גניקולוגים שלא עשו עבודת תחקיר (במיוחד כתבה גדולה שהתפרסמה בידיעות). הם דיברו נגד המדבקה והשפעתה בזמן שבכל העולם המחקרים מוכיחים אחרת.

סרזט – גלולה חדשה העתידה להיות משווקת בקרוב. המיוחד בגלולה זו הוא שהיא מכילה רק סוג אחד של הורמון, בעוד גלולות רגילות מכילות שני חומרים. היתרון של הגלולה הוא שניתן לתת אותה גם לנשים הרגישות לאסטרוגן.

 

אמצעי מניעה פחות שגרתיים אך שכיחים בחו"ל:

טבעת – נדבקת על צוואר הרחם ופועלת בדיוק כמו הגלולות, אולם אחרי שמכניסים אותה פעם אחת היא טובה לכמה חודשים. התגובות טובות.

כובעון – מתלבש על צוואר הרחם ומוחדר לפני ואחרי יחסי המין. זה לא הספונג' – ספוגית המניעה המפורסמת. הספונג' אושר לשיווק בארץ אך לא תפס כי הוא מחייב התעסקות עמוקה והוא גם לא מאד בטוח.

גלולת היום שאחרי – יעילה עד 3 ימים, אך יש דרך לטפל בעזרתה גם אחרי 5 ימים, באמצעות החדרת התקן.

 

אמצעי מניעה אלטרנטיביים לגברים:

קשירת צינוריות הזרע – 7 אחוז מהגברים בגיל הפריון בארה"ב עוברים את הניתוח. בעיקר גברים שהחליטו שהם לא רוצים להוליד ילדים. התהליך הפיך במידה חלקית.

שתל חדש – השתל יזרים למערכת המינית של הגבר את ההורמון הנשי פרוגסטרון ויהפוך אותו לעקר באופן זמני

 

הגניקולוגית דגנית סמואל, התארחה בתכנית מספר 105

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר דגנית סמואל
על גלולות, מדבקות
ואמצעים אחרים
מומלצים