שתף קטע נבחר

ועדת האתיקה: על פרס להסביר נסיעתו לבר מצווה בשוויץ

כמה שבועות בלבד לאחר פירסום נסיעתו של שמעון פרס לחתונה במונקו, על חשבונו של מיליונר, נודע לוועדת האתיקה של הכנסת על נסיעה נוספת - הפעם לשוויץ. נחשו למה? כן כן, שוב אירוע שקיים מיליונר, ששוב מימן את הנסיעה של פרס. יועצו של יו"ר העבודה בתגובה: "אם יש לו חבר שמזמין אותו, אז מה הבעיה?"

האם נסיעתו של חבר הכנסת שמעון פרס לשוויץ היתה טובת הנאה? ל-ynet נודע כי ועדת האתיקה של הכנסת פנתה (שוב) ליו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, בבקשה כי יבהיר את פשר נסיעתו לבר מצווה של חברו המליונר השוויצרי, דניאל עמר - על חשבונו של האחרון. וזו לא הפעם הראשונה ששמו של פרס עולה בהקשר של "נסיעות חינם".

 

בעקבות תלונה שהגיעה לועדת האתיקה, התברר כי ח"כ פרס נסע לפני כשבועיים לבר מצווה שקיים חברו המיליונר עמר, שמימן את כרטיס הטיסה ואת שהייתו של פרס בשוויץ. לנסיעה הצטרף גם השר במשרד האוצר, מאיר שטרית מהליכוד. עמר הוא מראשי יהדות מרוקו, ומקורב לבית המלוכה המרוקני.

 

אחד מחברי הוועדה אמר ל-ynet: "לצערי, הוועדה תלויה במנגנון הלשנה של הציבור. אין לנו את הכלים לעקוב אחר חברי הכנסת. אל לנו לקנות את כל הסיפורים של חברי הכנסת על נסיעותהם לחברים. הקשר בין הון ושלטון הופך לבולט יותר ויותר".

 

בוועדה בוחנים אפשרות לשנות את תקנון הכנסת, כך שעל חברי הכנסת תוטל חובת דיווח על נסיעותיהם לחו"ל. ועדת האתיקה פנתה לח"כ פרס - אך תשובתו לא סיפקה. בעקבות כך, שלחה הוועדה מכתב הבהרה נוסף והשבוע תקיים דיון בנושא.

 

וכל זה קורה לאחר שרק לפני שבוע פנתה ועדת האתיקה בבקשת הבהרה דומה לח"כ פרס ולחברי סיעתו, שהוזמנו על ידי מיליונר לחתונה שהתקיימה במונקו - וזכתה לפרסום נרחב בתקשורת.

 

יועץ התקשורת של פרס, יורם דורי, לא מבין על מה המהומה: "אם יש לו חבר קרוב שמזמין אותו אז אני לא מבין מה הבעיה. השבנו לוועדת האתיקה על השאלות, ומבחינתנו העניין סגור".

 

ומה אומר החוק? חוק "שרות הציבור" קובע כי לעובדי ציבור אסור לקבל מתנה הניתנת להם בשל תפקידיהם. החוק מתיר לח"כ לקבל מתנה או שווה ערך עד לסכום של 500 שקל. ועדת האתיקה של הכנסת קובעת כי אסור לח"כ לקבל כרטיסי טיסה - אלא אם מדובר באירוע ממלכתי. ולא, לא מדובר בחתונה או בר מצווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פרס. נסיעת חינם לשוויץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חיים הורנשטיין
יש בר מצווה? פרס עם ידיד
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: סבסטיאן שיינר
שטרית. הצטרף
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים